Root nasıl yapılır? Özgürlüğe adım atın!

42
19317

Daha önce yayınladığımız bu yazımızda root işleminin ne olduğunu ve avantajlarının neler olduğunu sizinle paylaşmıştık. Edindiğiniz temel bilgiden sonra artık root işleminin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz. Hazırsanız başlayalım.

İndirilecekler

Odin

Samsung USB Sürücüleri

Root dosyası

*Root dosyasını kesinlikle ve kesinlikle telefon modelinize göre indirin!

Yapılacaklar

   1. İndirdiğiniz bütün dosyaları masaüstünüze çıkarın.
   2. Bilgisayarınıza USB sürücüleri kurun.
   3. Tablet veya telefonunuzdan “Ayarlar – Cihaz Hakkında” bölümünde yer alan Yapım Numarası’na 7 kez tıklayın ve Geliştirici Seçenekleri’ni etkinleştirin. Geliştirici Seçenekleri’nde yer alan USB Hata Ayıklama’yı işaretleyin ve cihazı kapatın.
   4. “Ses Kısma+Ana Menü+Güç” tuşlarına basarak cihazı Download Mode’una alın. “Ses Açma” tuşuna basarak devam edin. *Download Mode’una alma tuşları cihaza göre değişmektedir.
   5. Odin programını çalıştırın ve cihazınızı USB kablo ile bilgisayara bağlayın. Odin programı cihazınızı tanıyacaktır.
   6. Odin programında “Auto Restart ve Reset Time” kutucukları işaretli değilse işaretleyin, “AP” kutucuğunu işaretleyin ve “AP” butonuna tıklayarak daha önce indirdiğiniz “.tar.md5” uzantılı root dosyanızı seçin.
   7. Her şey hazırsa “Start” butonuna tıklayın ve işlemin bitmesini bekleyin.

AndroidNoktası-Root

Cihazınız yeniden başladıktan sonra menüden SuperSU uygulamasını bulun ve çalıştırın. Uygulamaya ait bir güncelleme varsa güncelleyecektir.

Eğer menüde SuperSU uygulamasını göremiyorsanız bu bağlantıyı kullanarak Google Play Store’dan yükleyebilirsiniz.

Cihazınızın rootlu olduğu konusunda bir şüpheye düştüyseniz bu bağlantıdaki uygulamayı cihazınıza yükleyerek doğrulama yapabilirsiniz.

Notlar

 • Bu işlemlerde sorumluluk tamamen size aittir.
 • Her şeyi sırayla yaptığınızda hiçbir sorunla karşılaşmayacaksınız. Şunu belirtmeliyiz ki biz şimdiye kadar hiçbir sorun yaşamadık.
 • Root işlemini yaparken kullanacağınız bilgisayar, elektrik kesintisi gibi bir durumda güç kaybına uğramamalı. Yani kısaca dizüstü bilgisayar kullanmanızı öneriyoruz.
 • Root işleminde cihazdaki işletim sistemine müdahale edildiğinden cihazınız garanti dışı kalmaktadır.

Bu konu genel anlatım olduğundan bazı cihazlar için hazırladığımız Root yükleme konularına aşağıdaki bağlantıları kullanarak ihtiyacınız olacak her şeye ulaşabilirsiniz.

 

 

42 YORUM

 1. merhaba. işlemleri yaptım. odin’in reset atması aşamasına kadar geldim ancak resetten sonra telefonda samsung logosu görünüyop sönüyor ve tekrar açılmıyor. pili çıkartıp taktım, yine aynı şekilde logo görünüp tekrar kapandı? ne yapabilirim? şimdiden teşekkür ederim.

 2. merhaba. işlemleri yaptım. odin’in reset atması aşamasına kadar geldim ancak resetten sonra telefonda samsung logosu görünüyop sönüyor ve tekrar açılmıyor. pili çıkartıp taktım, yine aynı şekilde logo görünüp tekrar kapandı? ne yapabilirim? şimdiden teşekkür ederim.

 3. modelim note 3 smn 9000q odin uygulamasını açıyorum denilen herşeyi yapıyorum ancak fail hatası veriyor telefon rootlanmıyor reset time in işaretini kaldırıp denedim odinin her türlü sürümünü denedim ancak hiç bir şekilde telefonum rootlanmıyor. indirdiğim telefonun root modelide dogru ne yapmalıyım telefonumda açılmıyor rootlanmıyorda. rootlamak veya geri açmak için ne yapmalıyım ?

  • Merhaba,

   Bazı Note 3 modellerinin Odin ile rootlanmadığına tanık olmuştum. Önce cwm recovery yükleyip sonra root yapabilirsiniz.

   – Bağlantıdan cwm recovery dosyasını indirin.

   http://goo.gl/uAv4Bm

   – Cihazı Download Mode’a alın. Odin programında “Auto Reboot” seçeneğinin işaretini kaldırarak yükleyin.

   – Auto Reboot seçeneğini kaldırdığınız için cihaz yeniden başlamayacaktır. Bu yüzden yükleme tamamlanınca USB kablosunu çekip pili çıkartıp yeniden takın.

   – Recovery Mode’u açın. “Ses Açma + Menü + Güç” tuşlarına basarak açabilirsiniz.

   – Wipe işlemlerini yapın. Cihazı yeniden başlatın açılması gerekiyor. Eğer açılmazsa stock romu yeniden yüklemeniz gerekmektedir.

   http://androidnoktasi.com/4043/samsung-galaxy-note-3-stock-romlar/

   – Cihaz açılıyorsa sorun yok. Root işlemine geçelim. Bağlantıdan .zip dosyasını indirip cihaz hafızasına kopyalayın.

   http://goo.gl/7w7G2z

   – Recovery Mode’u açıp “install zip from sdcard” seçeneği ile bu dosyayı yükleyin.

   – İşlemleri doğru yaptıysanız cihazınız artık rootludur. Herhangi bir yerde takılırsanız lütfen bildirin.

 4. merhaba

  Samsung Galaxy S6 smg920I modelli 5.1.1 sürümlü telefonumun rom dosyasını bulamıyorum.

  Yardımcı olurmusunuz. Teşekkürler

  daha once soru sor demiştiniz ama yapamadım

 5. Odinde starta bastıktan sonra bırsure sonra yukarıdakı kutuda fail yazıyor ve hata veriyor işlemi bitiriyor şuan telefonumu hiç kullanamaz hale geldim ne diyorsunuz ne yapmalıyım ?

   • çağdaş bey telefonumda wifi rengi soluk renkte kaldı burdan okuyarak birşeyler yapmaya çalıştım telefonu odin görmemeye başladı ve tamirciler yapamadı telefonumu yazılım atamadıklarını soyledıler . eve geri getirdiğimde devam ettim uğraşmaya şuan kitkat orjinal rom yükledim telefonum samsung s4 ve acil aramada yapmıyor sim kartıda görmüyor . şuan ise lolipop stock rom indiriyorum onu deneyeceğim . bir wifi problemi telefonu kullanamaz hale getirdi . yardım lütfen

    • çağdaş bey samsung s4 lolipop orjinal stock rom yükledikten sonra telefon kullanılabilir hale geldi sim kartı gördü . yalnız wifi halen soluk renkte wifi problemim düzelmiş değil bu konu hakkında bana yönlendirme yaparsanız sevinirim hayırlı bayramlar .

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz