Root Erişimi Nasıl Kaldırılır?

9
80591

Android telefonlardaki root erişimini nasıl kaldırabileceğinizi anlatıyoruz.

Android telefonunuzu root ettiğinizde sistem üzerinde kontrol imkanı sağlamış olursunuz. İşinize yarar birçok uygulama “root erişim iznine” ihtiyaç duyar. Bu sebeple root işlemi Android kullanıcılar arasında oldukça popüler bir işlemdir. Root işlemi hakkında daha fazla bilgiye ihtiyaç duyuyorsanız şöyle bir konumuz bulunuyor, ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Ancak bazen telefonunuzdaki “root erişimini” kaldırmak isteyebilirsiniz. Aslında kullanıcılar arasında böyle bir talep nadiren görülür. Çünkü root bir özgürlüktür. Yine de bu özgürlükten vazgeçmek tamamen size kalmış bir karar. Şimdi bu işlemi nasıl yapacağınıza bir göz atalım. Genellikle root işlemi sonrası cihazınıza “SuperSu” diye bir uygulama otomatik olarak yüklenir. Bu uygulama ile cihazınızda, root erişim iznine ihtiyaç duyan uygulamaların izinlerini kontrol edebilirsiniz. Birçok ayar ve özelleştirmeye sahip olan SuperSu uygulamasının diğer bir özelliği ise cihazınızdaki root erişimini kaldırabilme imkanı sunmasıdır. Tabi cihazınızdaki root erişim iznini kaldırmanın farklı yolları da bulunuyor. “Unroot” da denen bu işlemin en kesin ve güvenilir yolu cihazınızı ilk aldığınızda yüklü olarak gelen, ya da üretici tarafından sonradan yayınlanan ve “stock rom” diye de tabir edilen orijinal işletim sistemini geri yüklemek olacaktır. Ancak bu bazen sizi cihazı root etmekten daha fazla uğraştıracağı için pek fazla tercih edilen bir yöntem değildir. Peki bu işlem nasıl yapılır? Bunu üç farklı yöntemle uygulayabilirsiniz:

Root Erişimini Kaldırın!

1. SuperSu Üzerinden Kaldırın

Cihazınızda yüklü olan, ya da sonradan yüklemiş olduğunuz SuperSu uygulamasını açın. Daha sonra “Ayarlar” başlığı altında bulunan “Root kaldırma” butonuna dokunun.

Screenshot_20151209-181148

Burada root erişimi kaldırma işlemi ile ilgili bir uyarı göreceksiniz. Onaylayıp devam edin.

Screenshot_20151209-181151

Bu izinle birlikte SuperSu uygulaması cihazınızdaki “root erişim iznini” kaldırmaya başlayacaktır.

Screenshot_20151209-181206

Son alarak ayarların tam olarak uygulanabilmesi için cihazınızı yeniden başlatın.

2. Sistem Dosyasını Silin

Bunun için herhangi bir dosya yöneticisi uygulamasını kullanabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta sistem dosyalarına erişim sağlayabilmenizdir. Bir öneri isterseniz ES Dosya Yöneticisi uygulamasını kullanabilirsiniz.

ES Dosya Yöneticisi’ni açıp sol üst kısımdaki açılır menüye ulaşın. “Root Gezgini” butonunu kullanarak uygulamaya gerekli olan izni verin.

unroot_1 unroot_2

Ardından dosyalar bölümüne gelip üst kısımdaki “/” işaretine dokunun. system>bin klasörüne ulaşıp “su” isimli dosyayı silin.

unroot_system unroot_4

Geri çıkıp system>xbin klasöründeki “su” dosyasını da silin.

Tekrar geri çıkıp system>app>SuperSu klasörüne ulaşın. Bu klasörde yer alan “SuperSu.apk” isimli dosyayı seçip silin.

supersu_delete

Eğer cihazınızı root ettiğinizde SuperSu yerine farklı bir root erişimi kontrol uygulaması yüklendiyse o uygulamayı silmelisiniz.

Son olarak cihazınızı yeniden başlattığınızda cihazınızdaki root erişimi kaldırılmış olacaktır.

3. Stock Rom Yükleyin

Eğer burada uyguladığınız işlemlerle root erişimini kaldıramazsanız, son çare olarak cihazınıza uygun “stock rom” yüklemeniz gerekecektir. Stock rom kurulumu cihaz marka veya modeline göre değişebileceği için tek bir konuda anlatmamız mümkün değil. Yine de sitemizde cihaz modelinizi kullanarak ilgili konulara ulaşabilirsiniz.

ES Dosya Yöneticisi
ES Dosya Yöneticisi
Developer: ES Global
Price: Free
SuperSU
SuperSU
Developer: Codingcode
Price: Free

Cihazınızdan root iznini tam olarak kaldırdığınızdan emin olmak için kontrol edin.

Root Checker
Root Checker
Developer: joeykrim
Price: Free

Root erişim iznini başarıyla kaldırabildiniz mi?

9 YORUM

  • Merhaba,
   Herhangi bir dosya yöneticisi uygulaması kullanabilirsiniz. Burda dikkat etmeniz gereken nokta dosya yöneticisi uygulamasının sistem dizinine erişebilmesi ve root yetkilendirmesi verilebilir olmasıdır.

 1. Hocam hayırlı akşamlar.
  Saçma sapan bir oyun yüzünden ‘g guardian’
  adlı bir program indirdim.Program bazı yetkilere erişmek istedi ve kabul
  ettim.Tam programı kaldırmak üzereydim ve telefon kapandı sonra 3 tuş
  kombinasyonundaki menü geldi.Hiç bir şey anlamadım ve home tuşana
  bastım. Telefon kapandı ve samsung yazısında buga düştü.
  Sonra 3 tuş
  kombinasyon menüsünden format attım ama gene olmadı. Yapalım derken
  iyicene bozduk ve bu seferde şimdi Samsung j7 prime yazısından sonra
  ekran kararıyor bütün tepkilere cevap veriyor ama açılmıyor sebebi nedir
  hocam bu soykanın kafayı yedim….

 2. ES dosya yöneticisi ile root gezginine girmeye çalıştığımda ”root izni alınamadı sistem geçici olarak kullanılamıyor” yazıyor.

 3. Merhaba. Verdiğin uygulamalar hiç bir işe yaramadı. Cihazım halen rootlu. Tivibu go da bu uygulamarı denerseniz olmayacak. Hep rootlu uyarısı alacaksınız. Galiba xomi mi boxlar haricinde diğer tv boxlarda ne turkcell tv plus uygulaması veya tivibu go uygulamasi çalışmıyor ve root uyarisi veriyor. Cihazın teknik servisine yazıyorum cevap vermiyorlar. Çinden gelen cihazlar ciddi sorun oluşturuyor. Ama bizim firmalar bilerek rootlu cihazlarda uygulamalarının çalışmasını engelliyorlar ki kendi uydularını ve box larını bize satsınlar. Hiç bir çözümü de yok. Her yolu denedim fayda etmedi. Iyi çalışmalar.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz