Root Artık Garanti Dışı Bırakmayacak!

0
840

images

Root atmak sizi garantiden çıkacak diye korkutuyor mu? Artık root atınca cihazınız garanti dışı kalmayacak. Sadece Android Marshmallow için geçerli bu özellik yakında bizlerle.

Android platformunda çoğu kişi cihazını daha çok kişiselleştirmek istiyor. Ama çoğu kişi garantiyi göze alamıyor. Yani cihazının garanti dışı kalmasını istemeyen arkadaşlarımız çoğunlukta. Sizin için sevindirici bir haberimiz var ama önce kısaca rootun ne olduğundan bahsedelim.

ROOT NEDİR?

Root sistem dosyalarına erişim sahibi olmak anlamına gelir. Yani bunu daha net açıklarsak telefonu sadece biz yönetiyoruz. Root olmazsa birçok işlem maalesef gerçekleşmiyor. Örneğin root,rom,recovery ve kernel gibi işlemleri yapamama gibi durum ortaya geliyor.

Android kullanıcılarının çoğunun tanıdığı Chainfire ekibi bir ilke imza attı. Chainfire ekibi Android 6.0 Marshmallow için root için gerekli olan erişim dosyaların /system klasörüne yüklenmeyeceğini söyledi. Rootlu kullanıcıların cihazlarını sıfırladığında ise root yetkisi ortadan kalkmış oluyor. Bu durum cihazı eskisi gibi kullanılcağı anlamına geliyor.

Bu işlem gerçekten çok karlı çıkacağımız bir işlem fakat bunun geçici dezavantajı da var.

root

Yapılacak işlemin dezavantajından kısaca bahsedecek olursak, root erişmi isteyen uygulamaların eski zemin sistemine göre inşa edildiği için bazı hatalarla karşılaşabiliyoruz. Yani mevcut uygulamalar root erişimiyle uyumlu bir şekilde çalışmayabilir. Yakın zamanlarda root erişimi isteyen uygulamalar güncellenerek yeni sisteme geçildiği zaman Chainfire bu sisteme geçecek.

Bu konu size faydalı oldu mu? Bize deneyimlerinizi paylaşın.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz