RAM arttırmak mümkün mü? Evet.

5
59967

Cihazınızın Ram belleğini artırmak ister misiniz? Cevabınız evet ise doğru yerdesiniz.

Daha önce bu yazımızda Ram’in ne olduğunu ve bu yazımızda Ram’i nasıl boşaltabileceğinizi sizinle paylaşmıştık.

Bazılarınız biliyordur, Windows işletim sisteminde USB (flash) belleği RAM olarak kullanabiliyorduk. Böyle bir şeyi Android için de geçerli olduğunu düşünün. Nasıl mı?

Bu yazımızda “Ram nasıl arttırılır?” sorusuna cevap vereceğiz yani Ram’i nasıl arttırabileceğini anlatacağız. Ancak cihazınızın rootlu olması gerektiğini lütfen unutmayın.

Ram arttırma işlemini gerçekleştirebilmek için cihazınızın bu işlem için uygun olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Bu uygunluğu denetlemek için Google Play Store’dan “MemoryInfo & Swapfile Check” adındaki uygulamayı kullanabilirsiniz.

MemoryInfo & Swapfile Check
MemoryInfo & Swapfile Check
Developer: ROEHSOFT
Price: Free

Uygulamayı indirip yükledikten sonra açın ve alt kısımda yer alan “ROEHSOFT RAMEXPANDER TEST” yazısına tıklayın. Açılan ekrandan hafıza kartınızı seçerek işlemi başlatın.

SwapfileCheck1 SwapfileCheck2

Sonra alt kısımdan “Tap for Result” yazısına tıklayın ve eğer açılan ekranda “Congratulations” yazısını görüyorsanız cihazınız Ram arttırma işlemi için uygundur.

SwapfileCheck3 SwapfileCheck4

Ekranda “Congratulations” yazısını görmüyorsanız üzülerek söylüyoruz ki cihazınız işlem için uygun değildir. Buna rağmen lütfen bu tip sorular sormayınız. 🙂

Cihazınız uyumluysa, Ram arttırma işlemi için “ROEHSOFT RAM Expander (SWAP)” uygulamasını yükleyebilirsiniz.

ROEHSOFT RAMEXPANDER Ger/Engl.
ROEHSOFT RAMEXPANDER Ger/Engl.
Developer: ROEHSOFT
Price: ₺64,99

Uygulamayı yükleyince açın ve “Optimal Value” butonuna tıklayın. Uygulama sizin için en iyi değeri ayarlayacaktır. Bundan sonra “SwapActiv” butonuna tıklayın ve açılan ekranda hafıza kartınıza ait bölümü (storage/extSdcard) seçin.

Swap1 Swap2

Anlatmış olduğumuz Ram arttırma işlemi işinize yaradı mı? Lütfen düşüncelerinizi paylaşın.

5 YORUM

  1. Merhaba telefonumu yeni rootladım ve ram arttırma için uygunluğuna baktım.Congratulations yazısı çıktı.Ama yine de korkuyorum 30tl vermeye değer mi ? Verirsem de ne kadar arttırıyor rami maksimum ? 300-500mb falan arttırıyorsa hiç almayacağım gerek yok o kadar icin

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz