Orijinal (Stock) Rom Nasıl Deodex Yapılır? – KitKat

13
4189

Buradaki konumuzda size Odex ve Deodex romların avantajlarından bahsetmiştik. Şimdi sıra geldi odex bir romu deodex yapmaya. Bunun nasıl yapıldığını anlatacağız ama başlamadan önce cihazınızın rootlu olduğundan ve cihazınızda ClockworkMod (CWM) Recovery yüklü olduğundan emin olun. Eğer yüklü değilse aşağıdaki bağlantıları kullanarak sitemizdeki konulara gidebilirsiniz.

Root konusu için buradan

ClockworkMod (CWM) Recovery konusu için buradan

Root ve CWM’yi hallettikten sonra bu bağlantıdan gerekli programı indirin, arşivden çıkartın ve asıl işlemlerimize başlayalım.

main.bat dosyasını çalıştırdığınızda sizi aşağıdaki gibi bir ekran karşılayacak.

Deodexer1

İlk iki seçeneği açıklayalım hemen.

“Create working directory” seçeneğini kullanmaya gerek yok. Çünkü system klasöründe ihtiyacınız olacak klasörler varsayılan olarak mevcut.

“Pull files from your device” seçeneği biraz tartışılabilir. Yeni Android sürümlerinde cihazınızı bilgisayarınıza bağladığınızda sistem uygulamalarına başka bir uygulama ile bilgisayar üzerinden erişemeyebiliyorsunuz. Samsung Galaxy S4 cihazı ile test ettik, ancak bir sonuç alamadık.

 1. Bu seçenek işe yaramadığı durumlarda herhangi bir dosya yöneticisi ile Root veya Cihaz dizinine erişin. Bu isimler kullandığınız dosya yöneticisine göre değişebilir.
 2. Dizinde “system” klasörüne girin ve “app, framework ve priv-app” klasörlerini hafıza kartınıza kopyalayın.
 3. Kopyaladığınız bu klasörleri bilgisayarınızda arşivden çıkarttığınız klasörler arasında yer alan “system” klasörüne taşıyın ve değiştirin.
 4. main.bat ekranında 3. seçeneği seçin ve işlemin tamamlanmasını bekleyin.
 5. İşlem tamamlandıktan sonra 4. seçeneği seçerek ClockworkMod (CWM) Recovery ile yükleyeceğiniz ve deodex yapılmış uygulamalarınıza ait deodex_install.zip dosyasını oluşturun.

Peki bu dosyayı CWM Recovery ile nasıl yükleyeceksiniz?

 • .zip dosyasını hafıza kartınıza atın.
 • Cihazınızı Recovery Mode’da çalıştırın.
 • install zip seçeneğini seçtikten sonra hafıza kartınıza giderek deodex_install.zip dosyasını seçin ve işlemin tamamlanmasını bekleyin.
 • İşlem tamamlandıktan sonra cihazınızı yeniden başlatın ve artık cihazınızda yer alan rom deodex oldu. Keyfini çıkarın. 🙂

Uzun ve karmaşık gibi görünebilir. Ancak bu işlemleri bir kere yaptığınızda bu yazıyı bir daha okumaya ihtiyaç duymayacağınızı düşünüyoruz. 🙂

13 YORUM

 1. Biraz geç de olsa elimde Zenfone 4 var ve stock rom yüklü ve ben bu stock romu deodexed yapmak istiyorum.(çünkü aosp rom dışında deodexed rom yok ve çok hata var) Deodexed yapınca telefonun bazı işlevleri duracak mı?(Gps, wifi, bluetooth gibi) Bozulmayacaksa bunları yapmak için sabırsızlanıyorum. 🙂

   • Saolun. Lollipoptan kitkata dönmeyi de düşünüyordum deodexlemeyi bulamazsam dönecem. İntel mimarisi olması sorun çıkarır mı uyumluluk olarak?

    • Lollipop sürümünden KitKat sürümüne dönmek bazı marka ve modellerde sıkıntılı. Cihaz modeliniz nedir?

     Ayrıca Lollipop romlar için de deodex yöntemi mevcut. Ancak sitemizde yer almamaktadır. Yakında ekleyeceğiz.

     Son bir şey Intel mimarisi olması sorun teşkil etmeyecektir.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz