Odex ve Deodex Rom Nedir?

2
6146

Romlarla ilgileniyorsanız Odex ve Deodex sözcüklerini duymuşsunuzdur. Peki bu sözcükler de neyin nesi?

Öncelikle Odex ne demek bunu açıklayalım. Android dosya sisteminde .apk dosyaları .odex dosyalarını içermektedir. Bu .odex dosyaları açılıştan önce optimize edilen uygulama parçalarıdır. Bu önceden yüklü uygulama parçaları açılış sürecini hızlandırır. Android dosya sisteminde .apk ve .odex dosyaları ayrı ayrı yer aldığından bunları düzenlemek veya modifiye etmek zordur. Stock rom olarak aşina olduğumuz orijinal romlar odextir.

Deodex ise .odex dosyalarının .apk dosyaları ile birleştirilmiş halidir diyebiliriz. Ortaya çıkan .apk dosyalarını düzenlemek daha kolay ve basittir.

Bunların avantajları nelerdir?

– Deodex yapmanın avantajlarından biri düzenleme özellikleridir. Bunlar çoğunlukla Custom Rom veya temalarda kullanılır. Bir geliştirici bir rom yaptığında ilk seçeceği romu deodex yapmaktır. Böylece geliştiricinin bir uygulamayı kişiselleştirmesini sağlar. Uygulamaların açılışları yavaştır.

– .odex dosyaları Dalvik Cache oluşturmak için gerekiyor. Bu dalvik cache verilerini silmek daha uzun önyükleme süresi anlamına gelmektedir. Bunun dışında Odex romlarda uygulama açılışları hızlıdır.

 

2 YORUM

  1. […] Buradaki konumuzda size Odex ve Deodex romların avantajlarından bahsetmiştik. Şimdi sıra geldi odex bir romu deodex yapmaya. Bunun nasıl yapıldığını anlatacağız ama başlamadan önce cihazınızın rootlu olduğundan ve cihazınızda ClockworkMod (CWM) Recovery yüklü olduğundan emin olun. Eğer yüklü değilse aşağıdaki bağlantıları kullanarak sitemizdeki konulara gidebilirsiniz. […]

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz