Nexus Cihazlara Stock ROM Yüklenmesi

10
7609
Kilidi kaldırılmış Nexus 4 Bootloaderi. Lock State'e bakabilirsiniz.

Nexus cihazların en önemli avantajı, fabrika imajlarının (stok ROM) ve Android güncellemelerinin Google tarafından yayınlanmasıdır. Bu sayede Nexus 4,  Nexus 5, Nexus 7, Nexus 10, Galaxy Nexus,  Nexus 9, Nexus 6, Nexus 5X,  Nexus 6P ya da diğer Nexus serisi cihazlara sahipseniz bu imajları kullanarak cihazınızı fabrika işletim sistemine ya da daha yeni bir sürüme geri döndürebilirsiniz.

Bu işlemi, cihazı garantiye göndermeden önce, cihazı sıfırlamak istediğinizde (örneğin bir başkasına vermek için) ya da yanlış ROM yüklemesi sonucu cihaz açılmıyorsa eski haline döndürmek için kullanabilirsiniz.

Stock ROM, recovery, kullanıcı verileri, bootloader ve radio sürücüleri dahil olmak üzere cihazın hafızasında bulunan tüm verileri içermekte ve geri yükleyebilmektedir. Yeni bir imaj yüklediğinizde en son bootloader ve ana bant sürümüne sahip olursunuz.

Ayrıca OTA güncellemesi gelmeden cihazlarınıza yeni Android sürümünü yüklemek istiyorsanız (Örneğin Android 4.3, Android 4.4 …), (tüm verileriniz silinecek olsa bile) yayınlanan stok ROM’u yükleyebilirsiniz.

Bu makale, cihazınızın yazılımında değişiklik yapmanızı gerektiren bilgiler içermektedir.

 • Lütfen bu makalede yer alan yönergeleri uygulamadan önce rehber, takvim, resim, programlar dahil olmak üzere bütün verileri yedekleyiniz. Veri kaybı yaşayabilirsiniz.
 • Cihazınıza ve verilerinize gelebilecek herhangi bir zarardan sorumlu olmadığımızı hatırlatırız. Bazı işlemler cihazınızın garanti dışı kalmasına sebep olabilir.
Bu makalede yazılanları uygulamadan aşağıdaki terimlerin ne oldukları hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilirsiniz:
Bootloader | Recovery | Root | Custom ROM
Bu makalede yazılanların uygulanabilmesi için adb ve fastboot sürücülerinin bilgisayarınıza yüklü olması gerekmektedir.
Bu işlemi nasıl yapacağınızı öğrenmek için şu makaleyi okuyunuz:
Google adb ve fastboot sürücülerinin kurulması (Nexus Cihazlar) (Videolu)

Başlamadan önce yukarıdaki uyarıda belirttiğimiz gibi ADB ve Bootloader için sürücülerin kurulması gerekiyor. İlgili makaleden gerekli sürücüleri indirip kurun.

Gerekli Olanlar

 • Stok fabrika imaj dosyası (kullandığınızla aynı ya da yeni sürüm olabilir.)
 • 7-Zip programı
 • adb ve fastboot araçları (platform tools)

Hazırlık

Öncelikle stok fabrika imaj dosyamızı Google’dan indiriyoruz. Nexus cihazlar için imaj dosyalarını bu adreste bulabilirsiniz. https://developers.google.com/android/nexus/images

Bu adresten cihazınıza uygun dosyayı indirmeniz gerekmekte. Dosya uzantısı tgz’dir.

Ayrıca 7-zip isimli ücretsiz sıkıştırma aracını indiriyoruz. Bu sayede indirdiğimiz dosyaları rahatlıkla açabiliriz.

7-zip’i şu adresten indirebilirsiniz: http://www.7-zip.org/

Ve son olarak platform tools adı verilen araçları da indirmeniz gerekte.  Bu konumuzda son bağlantılar ve kurulum hakkında bilgi yer almakta.

Verilerinizin hepsini bilgisayara yedekleyin, çünkü hepsi kaybolacak.

 

Stok ROM’u Hazırlama

Öncelikle masaüstünde bir klasör oluşturup içerisinde platform tools içerisinde bulunan dosyaları çıkarın.

Ardından indirmiş olduğunuz stok ROM’u 7-zip ile birlikte aç diyerek içerisinde yer alan ROM dosyalarını da aynı klasöre kopyalayın.

NOT: Dosyayı 7-zip ile açtığınızda içerisinde bir dosya daha çıkacaktır çift tıklayarak bir kez daha o dosyayı açtığınızda içerisinde bir klasör bulunacaktır. Bu klasörün içerinde stok ROM dosyaları yer almaktadır. Bu dosyaları adb ve fastboot programlarıyla aynı klasöre çıkarın.

Aynı klasörde yer alması gereken dosyalar. Seçili olanlar stok imajdan, diğerleri platform tools'tan gelmektedir.
Aynı klasörde yer alması gereken dosyalar. Seçili olanlar stok imajdan, diğerleri platform tools’tan gelmektedir.

Yukarıdakine benzer bir klasör elde ettiğinizde hazırsınız demektir.

Bootloader Modu’na Geçiş

Telefonu kapatın, ses arttırma + ses azaltma + açma/kapama tuşlarına aynı anda basarak telefonu açtığınızda bootloader moduna geçmiş olmalısınız. Bazı cihazlarda kısayol değişebiliyor (Ses kısma + açma/kapama ya da trackball + açma/kapama’yı deneyebilirsiniz.)

Alternatif bir yöntem ise telefon açıkken, USB Hata Ayıklama’yı aktif ediyoruz. (Bunu Ayarlar -> Geliştirici Seçenekleri altından aktifleştirebilirsiniz. Geliştirici Seçenekleri ise Ayarlar-> Telefon Hakkında altındaki derleme numarasına üst üste on kere dokunarak aktif olmaktadır.)

Dosyalarımızın olduğu klasörde boş bir alana Shift’e basılı tutarak sağ tıklıyoruz. “Komut penceresini burada aç” diyerek komut ekranına geliyoruz.

adb reboot bootloader

komutunu yazıp Enter tuşuna basıyoruz.

 

Nexus 4 Bootloader Modu
Nexus 4 Bootloader Modu

Yukarıdakine benzer bir ekrana ulaştığınızda bootloader modundasınız demektir. Bu moddayken cihazı telefona bağladığınızda, Denetim Masası -> Aygıt Yöneticisi’nde Android Bootloader Interface olarak gözükmesi gerekmektedir. Eğer o şekilde gözükmüyorsa sürücü kurulumunda hata olmuş olabilir. Eğer bir sorun varsa yazının başındaki uyarılarda yer aldığı gibi sürücü kurulumu işlemi yapmanız gerekebilir.

Eğer bootloader kilidini henüz açmadıysanız, her şeyi silerek bootloader kilidini açmanız gerekiyor. Bunu yapmaya hazırsanız komut satırına aşağıdaki komutu veriniz:

fastboot oem unlock

İşlemi tamamlamak için ses tuşları ve güç tuşuyla telefonunuzdan onay vermeniz gerekiyor.

Eğer her şey normal gidiyorsa artık stok rom yüklemeye geçebiliriz.

Stock ROM’u flashlama

Stok ROM’u yüklemek için flash-all.bat dosyasına çift tıklayın. (Linux için flash-all.sh dosyasını kullanabilirsiniz.)

Stock ROM, telefona aktarılacaktır. İşlem bitene kadar cihazın bağlantısını kesmeyin.

stockloader

Yükleme sürerken buna benzer bir ekranla karşılaşacaksınız.

İşlem bittiğinde cihaz kendini yeniden başlatacaktır.

Bootloader Kilidini Kapatma

Eğer cihazınızı garantiye yollayacaksınız ya da tekrar ROM ya da recovery yüklemeyeceksiniz bootloader kilidini kapatabilirsiniz. Unutulmaması gereken nokta, bootloader kilidi tekrar açılırken tüm veriler silinecektir.

Bu işlemi yapmak için işlem yaptığımız klasörde boş bir alana Shift’e basılı tutarak sağ tıklıyoruz. “Komut penceresini burada aç” diyerek komut ekranına geliyoruz.

Cihazı tekrar bootloader moduna aldıktan sonra komut satırına şunları yazıp Enter tuşuna basıyoruz:

fastboot oem lock

 

10 YORUM

 1. merhaba arkadaşlar, benim büyük bir sorunum var, yarım edebilirmisiniz,
  öncelikle derdimi anlatayım, almanyadan 2 hafta önce arkadaşım telefon gönderdi nexus 4 16 gb.
  kayıt dışı oldugu için kapanacağını bildiğim için bir telefoncuya bıraktım imei atması için, konuştum anlaştım 50 tlye. 10 dk da atarız dedi, yarım saat geçti atamadı,
  abi olmuyo dedi, buraya kadar problem yok,
  sonra eve gittim telefonu kurcalarken, bazı bilmediğim programlar yüklendiğini gördüm superslu vb. sanırım root ile ilgili bişeyler,
  hafızasını kontrol ettim benim telefonu bırakmadan önce hatırladığım hafıza miktarı 12,7 gb civarında, telefon rootlandıktan sonra bu miktar 5,7 ye düşmüş ne yapacağımı bilemedim,
  telefoncuya geri götürdüm çarşıya, abi yanılışn var bu telefon 8 gb tır dedi, inanmadı,
  tmm dedim, sen doğru söylüyosun, gittim evden telefonun kutusunu faturasını getirip gösterdim,
  adam tmm abi yaparız telefonu bırak dedi, 2 haftadır uğraşıyo yapamadı, girmediğim forum konu internet sitesi kalmadı dedi, olmuyo abi,
  bu gün tekrar sordum, benden daha profosyonel bi arkadaş var şehir dışında ondan destek alcam, eninde sonunda yapacam dedi. araştırırken internette tesadüfen burayı buldum sanrım aynı dertten muzdarip arkadaşlar konuyu çözmüşler fgakat benim ingilizcem yeterli değil bunu için, adres burda,

  http://forum.xda-develo…m/showthre…?t=2033692

  telefoncuya gösterdim bu sayfayı denedim hepsini olmuyor dedi,
  kendim denedim bunu http://www.miuiturk.com…maj-dosyas-yukleme.html yapdım ama olmadı.
  sizin bildiğiniz farklı bir çözüm yolu varmı yada tam olarak ne yapmalıyım
  şimdi nasıl geriye alabilirim ben telefonun hafızasını kendim,

  http://forum.xda-develo…-nexus-4-16-gb-t2518969

  http://forum.xda-develo…orage-16gb-8gb-t2033692

  bu sayfada aynı sorunu yaşayan bir çok kişi var anlaşılan ama bizim memleketten bulamadım, arıyorum arıyorum cevaplar hep xda sayfasında çıkıyor, benim gibi aynı konudan muzdarip arkadaşlar çok, ve çözümde bulmuşlar fakat anlamayınca olmuyor
  lütfen bi yardım edin kafayı yiycem girmediğim sayfa kalmadı

 2. Bu dediklerinizi bir önceki sefer yapmıştım. Ama şimdi cihazım maguro olmasına rağmen tuna yazıyor yani 3g cihazım 4gye çevirdi kendini ve brick oldu telefon düzeltemiyorum. yardımcı olursanız sevinirim. System dosyasını atarken fail veriyor. Tüm driverler vs yüklü

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz