Nexus cihazınıza hafıza kartı takın!

0
848

Nexus_5_arka

Hafıza kartı desteği olmayan Google’ın Nexus cihazına hafıza kartı takmak ister misiniz? Bu konumuz işinizi görebilir.

Oyunların kalitesi artıkça boyutları da artmaya başladı. Ancak oyun oynamıyorsanız durumda herhangi bir değişiklik olmayacaktır. Akıllı telefonunuzda kullandığınız uygulamalar olsun, çektiğiniz fotoğraflar veya kaydettiğiniz videolar olsun boyutları yüksek olabilmekte. Dolayısıyla 16 GB hafızalı telefonlar bir süre sonra yeterli gelmeyecektir. Hele ki hafıza kartı desteği olmayan bir cihaz kullanıyorsanız sürekli yedeklemelerle, bulut depolama hizmetleriyle uğraşıp durursunuz. Peki Google’ın hafıza kartı desteği olmayan Nexus cihazına hafıza kartı takabileceğinizi söyleseydik sizin için neler değişirdi?

Nexus cihazı hafıza kartı desteği sunmasa da bu hafıza kartı takamayacağınız anlamına gelmiyor. Reddit sitesindeki Sockpockets adındaki bir Nexus 5 kullanıcısı Android 6.0 Marshmallow’un tamamen desteklediği bir microSD kart yuvasının eklenmesinin mümkün olduğunu ispatladı.

Nexus cihazlarını takip ediyorsanız 2010 yılında yayınlanan ilk Nexus cihazının microSD kart yuvasına sahip olduğunu ve bundan sonraki modellerinde microSD kart yuvası bulunmadığını biliyorsunuzdur. Android’in bütün sürümleri tarafından hafıza kartları desteklense de Google kendi cihazları için bunun gereksiz olduğunu düşündüğünü söyleyebiliriz.

Eğer 16 GB hafızalı bir Nexus kullanıyorsanız ve daha fazla hafızaya ihtiyacınız olduğunda 16 GB ile yetinmek zorunda olduğunuzu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Doğru bir bileşenle Nexus cihazınıza microSD kart yuvası ekleyebilirsiniz. Reddit kullanıcısı Sockpockets, 2013 Nexus 5 modeli ve bir microSD kart okuyucu ile bunun mümkün olduğunu ispatladı.

Socketpockets yaptığı açıklamasında bir adaptör aldığını cihazın arka kısmını çıkardığını, hoparlörü ve anten kablolarını yeniden düzenlediğini belirtti.

Nexus-microSD

Fotoğraftan da görebileceğiniz gibi bu sorunsuz bir çözüm değil. Yani bu işlem sonucunda Nexus 5’in arka kapağı artık cihaza uymuyor. Bu yüzden Socketpockets iç aksanı korumak için bir kılıf takmıştır. Böyle bir soruna rağmen yapılan işlem Nexus 5’in hafızasını artırmıştır.

Daha fazla bilgi için Reddit sitesindeki yorumlara göz gezdirebilirsiniz. Peki bu konuda siz ne düşünüyorsunuz? Nexus cihazınızın hafızasını artırdınız mı?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz