Ne olacak bu RAM? RAM’i boşaltın! Ama Nasıl?

2
2253

Android-arka-plan

Daha önceki bu yazımızda RAM’in ne olduğunu sizinle paylaşmıştık. Bazı arkadaşlarımız RAM’in çok kullanıldığına “takmış” durumda. 🙂

Android işletim sisteminde, özellikle uygulamaların hızlı olarak çalışması için arka planda çalışır. İhtiyacınız olan ve olmayan tüm uygulamalar arka planda çalıştığından bunlar RAM’i gereksiz derecede tüketirler ve bunun sonucunda ise arkadaşlarımız “RAM’i nasıl düşüreceğim” şeklinde sorularla bize gelirler. Şikayetçi değiliz, sohbet etmeyi severiz. 🙂

RAM’i düşürmek için bizce en önemlisi “root”. Root için sitemizde araştırma yapabilir ve cihazınız için daha önceden sizin için paylaştığımız root konularını bulabilirsiniz. Eğer cihazınızla ilgili herhangi bir bilgi bulamadıysanız, bize bildirin cihazınız için root konusunu paylaşalım.

Root yaptıktan sonra ise bu yazımızda açıkladığımız Greenify uygulamasını yükleyin. İndirme sayısı olarak 10 milyona doğru ilerleyen Greenify uygulaması uygulamaları tamamen kapatmanızı sağlıyor. Şu an hayatımızda en önemli uygulamalar hangileri? Bu uygulamalar kişiden kişiye değişir ama çoğumuz için Facebook, Twitter ve WhatsApp değil mi? Bu uygulamalar dışında ki tüm uygulamaları kapatınn, arka planda çalışmasınlar RAM’i tüketmesinler ve pili harcamasınlar.

Facebook demişken, orijinal Facebook uygulaması RAM’i o kadar çok kullanıyor ki sinirlenmemek elde değil. Peki ne yapılmalı? Kullandığınız Facebook uygulaması için alternatiflerine bir göz atabilirsiniz. Mesela daha önce sizinle bu yazımızda paylaştığımız uygulamaya bir bakmanızı öneriyoruz.

“Launcher” uygulamaları çok güzeller değil mi? Ama malesef  RAM ve pil düşmanları. Launcher uygulamaları ile detaylı bir yazı hazırlayacağız sizin için en az RAM tüketeni bulacağımıza eminiz.

Temizlik uygulamaları gerçekten işlerini gerçekten iyi yapıyor mu? Örneğin Clean Master uygulamasını kullananlarımız vardır. “Hızlandır” seçeneği dışında kullandığınız özellikleri var mı? Clean Master uygulamasını ve özelliklerini kötülemiyoruz sadece RAM’i fazla tüketiyor. 🙂 Hem kullanmadığımız uygulamalarla dolu hem de yanıltıcı bilgiler veriyor. Mesela 500 MB temizlendi dediğinde gerçekten de 500 MB temizlemediğinin farkındasınızdır herhalde. 🙂 Onun yerine daha önce sizinle bu yazımızda paylaştığımız Droid Optimizer’ı deneyebilirsiniz. Hem boyutu küçük hem de ihtiyacınız olan özellikleri size sunuyor.

Antivirüs uygulamalarına ihtiyacımız var mı? Cihazınızla ne yapıyorsunuz bilmiyoruz ama yüklediği uygulamaları gezindiği siteleri bilenler için antivirüs uygulamalarına gerek yok. Boşuna kullanarak RAM’in tüketilmesine sebep vermeyin. Cihazda ki en büyük tehlike sizsiniz, unutmayın. 😉

2 YORUM

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz