Mobil için Microsoft’tan Win32 uygulaması

0
299

microsoft

Microsoft ‘dan yeni bir hamle. Mobil telefonlar için Microsoft şimdilerde Win32 için uğraşıyor.

Microsoft şu sıralar Continuum desteğine sahip olan mobil cihazlarda Windows sistemlerinde çalıştırabildiğimiz uygulamaları mobil aygıtlarda çalıştırabilmek için büyük bir çaba peşinde.

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Microsoft konferansında Kevin Galla bir konuşmasında şu sözlere yer verdi.

En azından Continuum aracılığıyla daha geniş bir ekrana bağlandığı zaman cep telefonlarında Win32 masaüstü uygulamalarının çalıştırılabilme olasılığını araştırıyoruz.

Continuum’u biraz açıklarsak, cep telefonunuzu kablosuz olarak ve yahut Continuum Display Dock’dan yararlanılarak daha geniş bir ekranda bir bilgisayar gibi kullanmanızı sağlayayan windows 10 Mobile’in önemli bir özelliği olarak dikkat çekiyor. Eğer ki bu proje ve araştırmalar herhangi bir sonuç verirse uygulama kullanılabilirliği açısından büyük faydalar sağlayarak mobil aygıtlarımızı bir bir bilgisayar kullanıyormuş gibi kullanmamızı sağlayacak.

microsoft

Bu yeni hamlenin nasıl çalışacağı konusunda Microsoft, herhangi bir ipucu veya bir deneme sürümünü şu ana dek çıkarmadı. Nasıl olacağı hakkında herhangi fikrimiz yok diyebiliriz. Microsoft bu yapılan uygulamaların Windows 10’da çalışmasını sağlayan, görev yapmasına olanak sağlayan kodları mobil aygıtların işletim sistemine getirerek bu işi yapabileceği tahminler arasında.

Farklı bir şey ise dört Windows köprüsünden biri olan Project Centennial ile bu işi yapabilir olması. Bu da bir seçenek olarak dikkat çekiyor tabi ki.

Microsoft’un bu hamlesi için ne düşünüyorsunuz ? Bize görüşlerinizi bildirin, tartışalım 🙂

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz