Marshmallow’da Uygulamalar SD Karta Nasıl Taşınır?

15
45353

Android Marshmallow sürümünde SD Kartınızı nasıl dahili depolama alanı olarak kullanabileceğinizi biliyor musunuz?

 

Android’in yeni Marshmallow sürümü birçok yenilikle geldi. Bu yeniliklerden birisi de yeni depolama alanı özelliği olarak sunuluyor. SD kartınızı cihazın dahili depolama alanı olarak kullanabilirsiniz. Biraz daha açmak gerekirse; kişisel verilerinizin yanında uygulamalarınızı da hafıza kartınıza taşıyabilirsiniz. Peki bunun size ne gibi bir faydası olacak? Uygulamalar ve verileriniz cihazda fazladan yer işgal etmeyecek ve böylelikle telefonunuz daha performanslı bir şekilde çalışacaktır. Normalde Android’in daha önceki sürümünde de uygulamalar SD karta taşınabiliyordu. Ancak uygulama ve oyunlar yine cihaz hafızasını işgal etmeye devam ediyordu. Oysa yeni Marshmallow sürümünde yapacağımız küçük bir işlemle SD Kartınız cihaz hafızası şeklinde algılanacak ve bu sayede uygulamalar tüm verileriyle otomatik bir şekilde SD karta kaydedilecek. Şimdi hazırsanız bu işlemleri nasıl yapacağımıza geçelim.

 • Eğer telefonunuzu Marshmallow sürümüne henüz güncellediyseniz cihazınız “Yeni SD kart algılandı” şeklinde bir uyarı verecektir. SD kart bu sırada takılı değilse herhangi bir uyarıyla karşılaşmayacaksınız. Bu işlemleri yapmak için SD kartınızı cihaza takıp devam edin.
 • Daha önce bahsettiğimiz ve durum çubuğunda bulunan ilgili uyarıya dokunun.

Screenshot_20160124-234246

 • Daha sonra açılan menüde “SD kart cihazınızı kurun” başlığı altında bulunan menüde bir seçim yapmanız gerekecek. Eğer SD kartı normal bir şekilde kurmak istiyorsanız “Taşınabilir bir depolama alanı olarak kullanın” seçeneğini işaretleyebilirsiniz. Bahsettiğimiz işlemleri uygulamak için ise “Dahili depolama olarak kullanın” seçeneğini işaretleyip devam edin.

Screenshot_20160124-234304

 • Ardından açılan menüde SD kartınızın biçimlendirileceği ile ilgili bir uyarı göreceksiniz. Burada dikkatli olmanız gerekiyor. Çünkü eğer devam ederseniz SD kartınızda bulunan herşey silinecektir. Ayrıca SD kartınız tekrar biçimlendirmeden bu cihazdan başka hiçbir cihazda veya bilgisayarda çalışmayacaktır.Verilerinizi yedeklemenizi öneriyoruz. Uyarıyı okuduysanız “SİL VE BİÇİMLENDİR” butonuna dokunarak devam edin.

Screenshot_20160124-234311

 • Bu bölümde SD kartınız biçimlendirilmeye başlanacak ve tüm verileriniz silinecektir. SD kartınızda bulunan veri boyutuna göre biraz uzun bir süre beklemeniz gerekiyor.

Screenshot_20160124-234325

 • Artık SD kartı biçimlendirdik ve cihaz hafızası olarak kullanmaya hazırız. Bu bölümde ise cihazınızdaki uygulamaları SD karta taşıyıp taşımayacağınızı soracaktır. Kararınızı verip devam edin.

Screenshot_20160124-234416

 • İşlemlerimiz bu kadar. Artık SD kartınız cihaz hafızası olarak algılanacaktır. SD kartınızda ne kadar veri olduğunu kontrol etmek için Ayarlar>Depolama adımlarını izleyin.

Screenshot_20160124-234422

Buraya kadar SD kartınızı nasıl dahili depolama olarak kullanabileceğinizi anlattık. Peki yeni bir uygulama yüklediğinizde o uygulamayı nasıl hafıza kartına taşıyabilirsiniz. Hemen o işleme de kısaca göz atalım.

 • Ayarlar>Uygulamalar adımlarını izleyin. Açılan menüde seçtiğiniz herhangi bir uygulamaya dokunun. Daha sonra açılan menüden “Dopalama” bölümüne girin. Kullanılan depolama alanı başlı altında ilgili uygulamanın hangi bölümde depolandığını görebilirsiniz. Uygulamayı hafıza kartına taşımak için “DEĞİŞTİR” butonuna dokunun.

Screenshot_20160124-234536

 • Daha sonra açılan kutucuktan SD kart seçeneğine dokunun.

Screenshot_20160124-234549

 • İlerleyen menüde bir uyarı göreceksiniz. TAŞI butonuna dokunarak devam edin.

Screenshot_20160124-234555

 • Uygulamanın boyutuna göre gelen bir bekleme ekranının ardından uygulama ya da oyun tüm verileriyle birlikte SD karta taşınacaktır.

Screenshot_20160124-234602

Tüm işlemler bu kadar. Android Marshmallow sürümü ile gelen bu faydalı özelliği kullanıyor musunuz?

15 YORUM

 1. Merhaba,
  Xperia XA cihazımda çok nadir uygulamalarda SD Karta taşıma seçeneği sunuyor ve bazılarında 24 gb yer olmasına rağmen sd kartta yeterli depolama alanı yok diyor.. SD kartı biçimlendirdim ama cihaz hafızası olarak kabul etmiyor sanki hala..

 2. Arkadaşlar S4 Mini CM13 kullanıyorum. Sd Kartımı Yukarıda anlatılan şekilde uyguladım. Yalnız son çıkan stable CM13 güncellemesi sd kartıma attığım halde recovery modda bu dosyayı göremiyorum. TWRP kullanıyorum. Yardımlarınızı bekliyorum.

 3. Merhaba,

  Ben HTC A9 kullanıyorum dediklerinizin hepsini yaptım ama Toshiba class 10 40mbs Mıcro sd XC I 64 GB kullanıyoyorum önceden taşınabilir bellek olarak kullanmıştım ama şimdi dahili bellek yapmak istiyorum dahili depolama olarak kullanım için çok yavaş UHS hız sınıfı 3 SD kart kullanmayı deneyin diye hata veriyor bu hatayı önceden taşınabilir yapıp sonradan dahili yapmak istediğim için mi veriyor yoksa class 10 olan bu sd kartının 40 Mbs den daha yüksek bir Mbs olanını mı satın almam gerekiyor yada telefonda mı sorun var bilemedim yardımcı olabilir misiniz?

  • Merhaba,
   Yorumunuzun üzerinden uzun zaman geçmiş ama ben de aynı sorunla karşı karşıyayım. HTC Desire Eye kullanıyorum. Samsung Evo 32 gb hafıza kartını birleştirmeye çalıştım. Bu hata mesajıyla karşılaştım. Bu UHS 1 olduğu için başka kartla denemeye karar verdim. Samsung Evo plus 64 gb ile denedim. Araştırdığıma göre 64’lük kart UHS 3 hız sınıfına sahip. Ancak yine sd kart çok yavaş UHS hız sınıfı 3 SD kart kullanmayı deneyin uyarısıyla karşılaşıyorum. Siz sorunu çözebildiyseniz hangi kartı kullanmıştınız? Cevaplarsanız sevinirim

 4. resurrection remix m.m kullanıyorum daha öncede bunu kullanıyordum dahili olarak biçimlendirmede birsıkıntısı yoktu ext4 olarak biçimlendirme yapıyordu şimdi ise f2fs olarak biçimlendiriyor yinede sıkıntı yok ama tek sıkıntı hafıza kartındaki tüm dosya ve klasörler bir kaç gün sonra çiftleniyor yani herşeyi ikişer oluyor müzik çalardada müzikler ikişer görünüyor ne yaptıysam çözemedim ext4 olarak biçimlendiremedim

 5. Mrb Emrah bey. Bu dediğinizi yaptim. Uygulamaları ve karta tasidim. Önce açmak istediğim uygulama açılmaz oldu sonra da tableti kapatıp açtım uygulamalar kayboldu. Çözüm için ne yapabilirim.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz