Lolipop Sonunda Zirvede!

0
266

Android Lolipop sürümü yayımlanan kullanım istatistiklerine göre en fazla kullanılan Android sürümü oldu.

Lolipop-1

Android Lolipop, ilk yayımlandığı  tarihten beri birçok cihaza çeşitli nedenlerden dolayı verilmeyen bir güncelleme konumundaydı. Ekim 2014’te yayımlanmasının ardından neredeyse 2 yıl gibi bir süre geçmesine rağmen bir türlü Android Kitkat sürümünü kullanım oranı bakımından geçememişti. Ancak son yayımlanan Android kullanım istatistiklerine göre Lolipop, Kitkat’ın tahtını devirmiş bulunuyor. Mart 2016 kullanım istatistiklerine göre bu zamana kadar en çok kullanılan sürüm ünvanını taşıyan Android 4.4 Kitkat, %34.3 kullanım oranı ile %36.1 kullanım oranına sahip Android 5.0 ve Android 5.1 Lolipop’un gerisinde kaldı. Bununla birlikte Ekim 2015’te yayımlanan Android Marshmallow ise hala %2.3 sevilerinde. Diğer sürümlere de kısaca göz atarsak Jelly Bean %22.3, Ice Cream Sandwich %2.3, Gingerbread %2.6 kullanım oranına sahip. Öte yandan Android Froyo ise %0.1‘lik dilimi ile artık grafikten silenecek gibi duruyor.

android-mart-kullanım-istatistik

Android işletim sistemini yepyeni bir arayüz ile tanıştırmasına rağmen akıllı cihazlara bu kadar geç verilen Lolipop güncellemesi daha epey bir süre zirvede kalacak gibi görünüyor. Bununla birlikte akıllı cihaz üreticilerinin en azından Android 7’nin tanıtım tarihine kadar Marshmallow sürümüne gerekli özeni gösterip daha fazla güncelleme vermesini umuyoruz.

Android Mart ayı kullanım istatistikleri hakkında ne düşünüyorsunuz. Sizin cihazınıza beklediğiniz güncellemeler verildi mi? Düşüncelerini bizimle paylaşın.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz