iPhone 6S ve Note 5 Karşı Karşıya

0
560

iOS ve Android’in amiral gemileri iPhone 6S ve Note 5’i karşılaştırdık.

Öncelikle neden S7 değil de Note 5 ya da iPhone 6S Plus değil dediğinizi duyar gibiyiz. Hem elimizde bu cihazların olması hem de çıkış tarihi ve fiyat olarak yakın olmaları sebebiyle karşılaştırmamızda Note 5 ve iPhone 6S’e yer verdik. Ancak S7 ve iPhone 6S Plus’tan da bahsedeğiz.

Note 5 için detaylı incelememizi buradan okuyabilirsiniz.

Tasarım

İki cihaz da tasarım olarak oldukça başarılı diyebiliriz. Note 5 biraz daha phablet yani telefon ve tablet arasında yer alıyor ve 6S Plus’a ekran boyutu olarak rakip diyebiliriz.

Hem iPhone’u hem de Note 5’i elinize aldığınızda “Premium” cihazlar olduğunu hissedebiliyorsunuz.

Eğer son dönemde çıkan Android cihazlardan kullanıyorsanız iPhone 6S size biraz küçük gelebilir. Ancak 6S tek elle kullanım için mükemmel boyutlarda tasarlanmış. Yani baş parmağınızla ekranın her köşesine erişebiliyorsunuz. Note 5 ya da 6S Plus’ta bu durum biraz daha zor.

Renk seçeneği olarak iPhone gümüş (beyaz), uzay grisi (siyah), altın ve rose gold renklerinde gelmekte, Note 5 için ise beyaz, lacivert ve altın renkleri mevcut.

Her iki cihazda da pil çıkarılmıyor ve hafıza kartı genişletilemiyor, ancak S7 ile bu durum değişte ve S7’ye hafıza kartı takılabiliyor.

Ekran

iPhone 6S 1334×750, iPhone 6S Plus 1920×1080, Note 5 ve S7 ise 2560×1440 piksel çözünürlükle geliyor.

Şu an Android kısmında çok ciddi bir çözünürlük farkı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak iPhone 6S’in ekranı kesinlikle düşük çözünürlüklü görünmüyor. Apple, ekran teknolojisini geliştirerek çözünürlüğü arttırmadan renk ve netlik üzerine çalışmış.

Ekranları yan yana koyduğumuzda hem Note 5 hem de iPhone 6S ve 6S Plus’un ekranlarının başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Beyaz renkte iPhone bir adım öndeyken siyah renklerde kesinlikle Samsung’un önde olduğunu söyleyebiliriz. Renk doygunluğu açısından Samsung’un daha başarılı olduğunu söylemek mümkün.

Tüm bu çözünürlük farkının hem daha fazla performans hem de pil ömrü gerektirdiğini de belirtelim.

3D Touch, şu an sadece 6S modellerine bulunan ve ekrana ne kadar bastırdığınızı algılayan bir özellik. Bu sayede dokunma, hafifçe bastırmak ve sert bastırmak farklı anlamlara geliyor. Örneğin Safari’de bir linke dokunduğunuzda link açılır, hafifçe bastırdığınızda önizleme pop-up’unda görüntülenir ve bu pop-uptayken sertçe bastırdığınızda da tam ekran olarak linke gidilir. 3D touch özelliğini destekleyen ve aktif olarak kullanabileceğiniz uygulama sayısı şu an için az. O yüzden 3D Touch’un şimdilik kesinlikle cihazınızda olması gereken bir özellik olduğunu söyleyemeyiz.

Ses

Samsung, amiral gemisi modellerde stüdyo kalitesinde ses çıkışı vermeye başladı. Bu da 24bit 192Khz’e kadar kayıpsız FLAC’ları telefonunuzdan dinleyebileceğiniz anlamına geliyor. Ayrıca amiral gemisi Samsung’larda SoundAlive, Adapt Sound gibi ses çıkışını optimize edebileceğiniz seçenekler de mevcut. Çok farklı ses formatı standart olarak destekleniyor.

Apple tarafında henüz bu kadar yüksek kaliteli dosyalar desteklenmese de  48Khz’ye kadar 16bit sesleri çalabilirsiniz. Ses çıkışı olarak Apple da gayet iyi işler başarıyor.

Apple’ın ses konusunda önemli bir artısı Garageband gibi muhteşem bir müzik üretme yazılımına sahip olması, henüz onun kadar güçlüsünü Android’de göremedik. Ancak iPhone üzerinden beste yapar, müzik kaydeder misiniz, bilmiyoruz. (Garageband iPad ve Mac’lerde çok daha kolay kullanılmakta)

Kutuların içerisinde çıkan Earpods ve Samsung’un kulaklıklarını test ettik. Ses kalitesi olarak aşağı yukarı aynı kulaklıklar olduğunu söyleyebiliriz.

Kamera

Tabii ki amiral gemisi cihazların kapışmalarının en çok kızıştığı noktalardan biri de kamera.

iPhone’un kamerasının çok iyi olduğunu söylemek isterdik, ancak yaptığımız testlerde G4, Note 5, S6 ve S7’den bir adım geride kaldı.

iPhone Live Photos yani Canlı Fotoğraflar özelliğiyle birlikte fotoğrafla birlikte küçük bir video da kaydederek fotoğraflara hareket katıyor.

Bununla birlikte yeni Android telefonlar enstantane süresi, elle odaklama, ISO ayarı, RAW fotoğraf kaydı gibi bir çok profesyonel fotoğrafçılık özelliğini artık desteklemeye başladılar.

Note 5 ve iPhone 6S Örnek Fotoğraflar:

Bu resimlerde Note 5’in renk olarak daha canlı olduğunu söyleyebiliriz.

Note 5 Örnek Fotoğraf
Note 5 Örnek Fotoğraf
iPhone 6S Örnek Fotoğraf
iPhone 6S Örnek Fotoğraf

Bu resimde Note 5 gökyüzü detaylarını kaçırsa da ağaçlardaki detayları net olarak yakalamış. Resim, yağmurlu ve kapalı bir havada çekilmiştir.

Note 5 Örnek Fotoğraf 2
Note 5 Örnek Fotoğraf 2
iPhone 6S Örnek Fotoğraf 2
iPhone 6S Örnek Fotoğraf 2

Bu son resimde ise iPhone, Dur simgesindeki bir çok detayı kaçırmış, Note 5 ise hem yakın hem uzak yaprakları hem de Dur simgesini oldukça net çekmiş.

Note 5 Örnek Fotoğraf 3
Note 5 Örnek Fotoğraf 3
iPhone 6S Örnek Fotoğraf 3
iPhone 6S Örnek Fotoğraf 3

Yazılım ve Kullanım Kolaylığı

iOS ve Android kavgası bitmek bilmeyen bir kavga. Biz yazılım konusunu kişisel tercihinize bırakıyoruz.

iOS iPhone 6S’te oldukça akıcı çalışıyor ve zaman zaman Note 5’te gördüğümüz anlık takılmaları cihazda görmedik.

Tek elle kullanım için Note 5’te ana ekrana üç kez basmak, iPhone’da ise ana ekran tuşuna iki kez dokunmak yeterli oluyor.

Eğer Mac ya da iPad kullanıyorsanız, iPhone’unuzun telefon özelliğini diğer cihazlarda da kullanmanız mümkün.

Android’de bulunan APK kurulumu, root gibi özgürlükler ne yazık ki iOS’te yok. Ayrıca iOS’te uygulamaların biraz daha pahalı olduğunu söyleyelim.

Güncellemeler konusunda iOS çok daha hızlı davranıyor. iPhone kullanıcıları, yıllarca iOS güncellemelerini çıktığı gibi alabilirken, Marhsmallow için Samsung aylarca kullanıcılarını bekletmişti.

Samsung, güvenlik güncellemeleri konusunda son dönemlerde biraz daha dikkatli davranmaya başladı, aylık güvenlik güncellemelerini almakta sorun yaşamayacağınızı umuyoruz.

Siri, iOS ile gelen ve Türkçe’yi en iyi kullanan sesli asistan. Google Now da yakın zamanda ülkemizde açılıyor olsa da Siri şimdilik bir adım önde.

iPhone 6S’te ekran kapalıyken ve şarja bağlı değilken bile Hey Siri diyerek Siri ile muhabbet edebilirsiniz.

Hem iOS hem de Android kullanımı kolay ve alışması da kısa süren işletim sistemleri.

iPhone 6S'in Ana Ekranı
iPhone 6S’in Ana Ekranı

Bağlantı

Note 5 gibi Android telefonları iOS’ten ayıran en önemli nokta da bağlantı seçenekleri. Bluetooth üzerinden dosya gönderme ne yazık ki iOS’te hala desteklenmiyor. Ancak bunun için Mac ve iOS cihazlar arasında kullanılabilen AirDrop teknolojisini kullanabilirsiniz.

Android cihazlarda NFC ile hızlı dosya, uygulama ve kişi paylaşımı gibi özellikler de ne yazık ki iOS’te yok.

Ekran yansıtma, TV’de YouTube videolarını açma gibi özellikler Android’de ek olarak sunulmakta.

iOS cihazlara bilgisayardan ya da diğer cihazlardan dosya kopyalamak için iTunes kullanmak gerekiyor ve telefondaki uygulamalar arasında dosya paylaşımı da Android’e göre biraz daha zor. Bunu bir güvenlik önlemi olarak da görebiliriz, ancak zaman zaman kullanım açısından zorluk yaşatmıyor da değil.

Multimedia ve Format Desteği

Varsayılan olarak Apple format konusunda biraz kısıtlayıcı: ALAC, AAC, WAV ve MP3 ses dosyalarını ve MP4 videoları destekleyen iPhone’ları dosya formatı konusunda Note 5 bayağı bir geride bırakıyor. Öyle ki OGG, WMA, FLAC, WAV, AAC, MP3 gibi ses formatlarına ek olarak DivX, MKV gibi video formatlarını da kolaylıkla Android cihazınızda açabilirsiniz.

Ancak iOS kullanıcıları için format sorunu App Store’dan indireceğiniz VLC Player gibi yazılımlarla rahatlıkla çözülebilmekte. Günlük hayatta sıklıkla kullandığımız formatları her iki modelde de rahatlıkla açabilirsiniz.

Pil Ömrü ve Sıcaklık

Yüksek kullanımda hem Note 5, hem de 6S ısınıyor.

Pil ömrü olarak iki cihaz da bir günü çıkarıyor ancak iPhone çok daha düşük (1715 Mah) bir batarya ile gelmesine rağmen Note 5’in 3000 Mah’lık bataryası ile benzer performans sergiliyor. iOS, pil ömrünü biraz daha verimli kullanıyor diyebiliriz, bunun için arkaplanda uygulamalar Android’e göre daha agresif olarak kapatılıyor. (Örneğin Spotify Android’e arkaplanda indirme yapabilirken iOS’te yapamıyor )

Ayrıca Note 5’in hem iPhone 6S hem de iPhone 6S’e göre çalıştırmak ve doldurmak zorunda olduğu daha yüksek çözünürlüklü bir ekran var. Bu ekranın güç tüketimi de benzer şekilde daha fazla. Bu da pil ömrünü etkileyen önemli faktörlerden biri.

Performans

iPhone 6S ve 6S Plus, Note 5 ve S7’den çok daha iyi işlemci ve grafik hızına sahip diyebiliriz. Açıkçası bu kadar küçük alana çok başarılı işlem gücü sıkıştırmışlar diyebiliriz.

Zaman zaman Note 5’te yaşadığımız arayüzde anlık takılmalar ya da animasyonlarda gecikmeler (nadir de olsa, Marshmallow ile çoğu giderilse de) iPhone’da görülmüyor.

4GB RAM ve 2GB RAM arasındaki farkı çok fazla hissedemedik, günlük kullanımda Note 5 belki arkaplanda daha fazla uygulamanın kalmasına izin verse de iPhone’da uygulamaları çok hızlı bir şekilde yeniden açabiliyor.

Oyunlarda stabilite ve akıcılık olarak iPhone’un önde olduğunu söyleyebiliriz. Hem işlemci gücü hem de ekran çözünürlüğünün düşük olması bu konuda önemli bir etken. Ayrıca piyasa daki iPhone modelleri sayısı Android’e göre daha az olduğundan daha optimize oyunlar üretiliyor diyebiliriz.

Ekstralar

Samsung tarafında Note telefonlarda bulunan S-Pen kalem desteği, ayırca Edge ekran gibi ekstra özellikler bulunmakta. Note 5’de S-Pen ile giriş konusunda avantaj sunuyor. Note 5 gibi Android cihazlara OTG kablosuyla flash bellek, fare ve klavye gibi ekstra cihazlar takabilmeniz mümkün.

iPhone da çok fazla aksesuar destekliyor. Kılıflar, kulaklıklar, hoparlörler gibi bir çok donanım iPhone için tasarlanıyor.

Özet

Sonuç olarak ister Note 5 ister S7 isterseniz de iPhone 6S ya da 6S Plus alın, mükemmel cihazlar almış olacaksınız. Sizin kullanım alışkanlıklarınız ve cihazınızdan beklentilerinize göre hangi cihazı daha çok seveceğiniz değişecektir. İşin içine fiyat, garanti desteği gibi ek detayları da katmanızı ve kendiniz için en uygun cihazı seçmenizi umuyoruz. Umarım bu konuda size yardımcı olabilmişizdir.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz