İlk Android cihazınızda yapmamanız gerekenler!

2
1221

Şimdiye kadar hep Android cihazınıza yapabileceklerinizi paylaştık. Peki yapmamanız gerekenler neler?

Yeni bir Android cihaz aldığınızda sürekli yapmanız gerekenleri duydunuz değil mi? İşte root yapın, custom recovery yükleyin, custom rom yükleyin, Xposed framework yükleyin gibi çok sayıda öneriyi çevrenizdeki arkadaşlarınızdan ve bizden duydunuz. Peki yapmamanız gerekenleri hiç duydunuz mu? Android dünyasında yeniyseniz aşağıdakileri incelemenizde fayda var.

Güncelleme Almayan Bir Telefon Satın Almayın

Güncelleme konusunda Android biraz zayıf kalıyor. Çünkü kendi cihazlarında Android’i çalıştırmak için değişiklikler yapan çok sayıda donanım üreticisi mevcut. Bu üreticilerin kendilerince bir zaman çizelgesi var ve bu çizelgeyi beklemeniz gerekiyor. Mesela bir üreticinin cihazını kullanıyorsunuz diyelim. Başka bir üreticinin donanımsal olarak sizin cihazınızla aynı veya düşük özelliklere sahip cihazı daha üst bir Android güncellemesine geçebiliyor.

Bildiğiniz gibi Android, Google tarafından geliştiriliyor ve dolayısıyla Google’ın kendi cihazları olan Nexus’lar, Android güncellemelerini alan ilk cihazlar oluyor. Google Nexus’ları başka üreticilerle (LG, Huawei, vb.) anlaşıp piyasaya birlikte sürüyorlar ve güncellemeler Google tarafından veriliyor. Belki bu cihazlar sizin kullandığınız cihazla aynı veya daha düşük özelliklere sahip. Bu cihazlar güncellemeler alırken sizin cihazınız almayabiliyor. Paragrafın başında dediğimiz gibi Android güncellemelerini ilk alan siz olmak istiyorsanız Nexus bir cihaza sahip olmanız gerekmektedir, aksi takdirde Samsung, LG gibi üreticilerin cihazlarını kullanırsanız büyük güncellemeler için aylarca bekleyebilirsiniz.

Tabi ki diğer cihaz üreticileri cihazlarına öne çıkan bazı özellikler ekliyor. Mesela Samsung’ta kalp atış hızınızı ölçebilirsiniz, farklı cihazları uzaktan kontrol ile açıp kapayabilir, çeşitli ayarlamalar yapabilirsiniz. Yazılımsal olarak baktığımızda ise Samsung çoklu pencere özelliği sunuyor. Bu özellikten diğer üreticilerin cihazlarında Google Play Store’dan yükleyebileceğiniz çeşitli uygulamalarla siz de yararlanabilirsiniz.

Gerçekten donanımsal olarak iyi bir cihaz alırsanız birkaç Android güncellemesini alacağınızı söyleyebiliriz. Tabi bu cihazlar fiyat olarak pahalı olabilmekte. Ancak fiyat olarak ucuz bir cihaz satın alırsanız bir sonraki Android sürümünü göremeyeceğinizi söyleyebiliriz.

İnternete girmek, arkadaşlarınızla konuşmak istiyorsanız ve güncellemeler sizin umrunuzda değilse uygun fiyatlı bir cihaz satın alabilirsiniz. Ancak birkaç yıl boyunca yeni Android güncellemelerini almak istiyorsanız Nexus cihazları sizin için en iyi seçenek olacağını söyleyebiliriz.

Ayrıca sizin için hazırladığımız “Yeni Bir Akıllı Telefon Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?” yazımıza da göz gezdirebilirsiniz.

Görev Sonlandırıcı veya Pil Optimizasyon Uygulamaları Kullanmayın

Bunu şöyle açıklayabiliriz. Hani hiçbir işe yaramamasına rağmen sürekli yapmaya devam ederiz ya… Hmm, örnek verelim. Ölü birine elektro şok uygulanır ve hiçbir işe yaramadığı zamanlar vardır ya işte bu durum da onun gibi. Kötü bir örnek oldu ama ne demek istediğimizi anladınız. Android’de görev sonlandırıcılara ihtiyacınız yok. Evet, bu platformun ilk günlerinde güya arka planda pilinizi kullanan arka plan görevlerini sonlandırmaya yarayan bu uygulamalar inanılmaz derecede popüler hale geldi. Ancak Android, sizin müdahaleniz olmadan arka plan kaynaklarını gayet iyi yönetiyor. Ayrıca siz görevleri sonlandırsanız bile Android onları anında yeniden başlatıyor.

Aynı şey pil tasarruf uygulamaları için de geçerli. Pil tasarrufu yapmak için bağlantılarınızı kapatan uygulamalar mevcut. Bu uygulamaların çoğu yıllardır güncellenmiyor ve bunun yanı sıra bu uygulamalar Android’in yönetmesine izin vermek yerine bazı görevleri aşırı müdahale ile yönetmeye çalışıyorlar.

Kişilerinizi Sadece Telefonunuza Kaydetmeyin

Bir Android cihazdan tamamen yararlanabilmeniz için Google hesabınızın olması gerekiyor.  Bu yüzden cihazınızda Google hesabınızı kullanıyorsanız yeni kişileri cihaz hafızası yerine Google hesabınıza kaydedebilirsiniz.

Kişileriniz Google hesabınızda olduğunda çevrimiçi görüntüleyebilir ve düzenleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra yeni bir telefon satın aldığınızda saniyeler içerisinde kişilerinizi tekrar yükleyebilirsiz. Bu yüzden Google hesabınıza kaydetmenizi öneriyoruz. Mevcut kişilerinizi Google hesabınıza yedeklemek için sizin için hazırladığımız bu bağlantıdaki konumuzu inceleyebilirsiniz. Artık kişilerinizi bir daha kaybetmeyeceksiniz.

Son Uygulamaları Sürekli Kapatmayın

Son uygulamaları kapatmayla ilgili büyük bir yanlış anlaşılma var. Hem iOS hem Android işletim sistemlerinde kullanıcılar pil tasarrufu etmek için sürekli son uygulamalar menüsünü açıp uygulamaları kapatıyorlar. Bu işlem görev sonlandırıcılardaki gibi işliyor aslında. Son uygulamaları kapatmak pili daha çok zorluyor diyebiliriz.

Son uygulamalar menüsü, sizin için bir kısayol gibi olduğunu söyleyebiliriz. Şunu da belirtelim o menü kapatmanız gereken çalışan görevlere ait bir liste değil. Ev tuşuna basarak bir uygulamadan çıktığınızda Android kısa bir süre için çıktığınız uygulamada nerede kaldığınızı hatırlar. Örneğin; Tekno Bölge uygulamasında haberlerde aşağı kaydırdıktan sonra ev tuşu ile uygulamadan çıkarsanız uygulamaya tekrar döndüğünüzde yine aynı yerden devam etmenizi sağlar. Ancak son uygulamalar listesindeki uygulamaları kapatırsanız Tekno Bölge uygulamasını açtığınızda en baştan başlarsınız. Bunun yanı sıra işletim sisteminizi bir uygulamayı açmak ve kapatmak için zorlamış oluyorsunuz. Bunun da pilinizi olumsuz etkileyebileceğini söyleyebiliriz.

Android’de oyunlar çok sistem kaynağı tüketmeye başladı. Eğer böyle bir uygulamadan çıkış yaptıysanız ve geri dönmeyi düşünmüyorsanız, son uygulamalar listesinden kapatabilirsiniz. Ancak bir mesajlaşma uygulamasını açıp mesajınızı gönderdikten sonra çıkıp son uygulamalar listenizden de kapattıysanız, uygulamayı kullanmak için en az 30 saniye geçmesini bekleyin.

Cihazınızı Şifresiz Bırakmayın

Cihazlarınız çeşitli kişisel bilgilerinizi içeriyor. Bunlar arasında e-postalarınızdan ve kişilerinizden tutun da ödeme yöntemlerinde (Android Pay, Samsung Pay) ödeme bilgilerinize ve kayıtlı şifrelerinize kadar çok sayıda bilgi yer alıyor. Cihazınızda en azından kilit ekranı güvenliği kullanmanızı öneriyoruz.

Birçok yeni Android cihaz, parmak izi tarayıcısına sahip. Cihazınızı açmak için kullanabileceğiniz güvenlik için model, pin ve şifrenin yanı sıra parmak izinizi de kullanabilirsiniz.

Ayrıca cihazınızdaki şifrelerinizde 1234 veya doğum günü tarihiniz gibi bulunması kolay rakamlar kullanmamalısınız.

Araştırma Yapmadan Uygulamalar Yüklemeyin

Bir uygulama yüklemek istediğinizde iyice araştırma yapmanız gerekmektedir. Google Play Store’da bir uygulamanın onlarca alternatifi var. Bu yüzden uygulamaların izinlerini iyice araştırmalısınız. Android Marshmallow ile uygulamaların izinlerini daha kolay bir şekilde yönetebiliyorsunuz. Mesela bir uygulamayı yükledikten sonra kullanmak istediği izne izin vermeyebilirsiniz. Buna Android Lollipop üzerinde de custom romlar sayesinde sahip olabilir veya güveniliz uygulama izin yöneticisi uygulamalar kullanabilirsiniz. İlk gördüğünüz uygulamayı hemen yüklemeyin. Bir örnek verecek olursak, bir el feneri (flaş ışığı) uygulaması mesajları okuyabilme iznine de sahip. Böyle saçmalık olabilir mi? Telefonunuzun flaşını açmak istediğiniz uygulama niye böyle bir izne sahip? Uygulamaları iyi araştırın.

Dikkatli olmanız için çok sayıda sebep var. Bunlardan biri Play Store’da çok sayıda sahte uygulamanın olmasından kaynaklanıyor. Ayrıca puanı yüksek diye bir uygulamayı hemen yüklememenizi öneriyoruz. Çünkü çoğu kullanıcı yüklediği bir uygulamayı detaylıca incelemeden 5 yıldız veriyor. Buna da dikkat etmeniz gerekmektedir.

Bu başlığı da bitirmeden önce bir bilgi verelim. Google Play Store’da yüklemek istediğiniz uygulamanın izinlerini incelemek isterseniz el alt kısma inip “İzin Ayrıntıları” seçeneğine tıklamanız yeterlidir.

Facebook Uygulamalarını Yüklemeyin

Sosyal ağlara ait uygulamaları cihazınızda kullanıyor olmanız her zaman her yerde kolaylıkla durum paylaşabildiğiniz anlamına gelmektedir. Ancak her zaman değil. Facebook’un mobil uygulaması cihaz pilinizi inanılmaz derecede tüketiyor. Bunun yanı sıra Facebook ve Facebook Messenger uygulamaları gereksiz derecede çok fazla izin istiyor. Facebook’un mobil uygulamasındaki bazı özellikleri kullanmıyorsanız üçüncü taraf bir uygulama yükleyebilirsiniz.

Facebook için çok sayıda üçüncü taraf uygulama mevcut. Eğer gizliliğinize önem veriyorsanız küçük boyuttaki çeşitli uygulamaları kullanarak Facebook’ta gezinebilirsiniz. Bu uygulamalar sayesinde bildirimlerinizi kaçırmayacaksınız. Facebook alternatifi uygulamalarına ait bir yazı hazırlayacağız ve yazıyı hazırladığımızda burayı güncelleyeceğiz. Bu sayede hangi Facebook alternatifi üçüncü taraf bir uygulamayı yükleyebileceğinize daha kolay verebileceksiniz.

Ne Yaptığınızı Bilmiyorsanız Cihazınızı Rootlamayın

Android dünyasında yeni biriyseniz, cihazınızı rootlama konusunda bir telaşa düşmenize gerek yok. Cihazınızı rootlamak sizin cihaz üzerinde tüm yetkiyi ele almanızı sağlıyor. Root hakkında daha fazla bilgiyi “Android Telefonları Rootlamak Ne Anlama Gelmektedir?” yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Yıllar boyunca Android çok yol kat ettiğinden dolayı çoğu kullanıcının cihazlarını rootlamasına gerek yoktur. Bunu yapmak için özel bir nedeniniz yoksa cihazınızı olduğu gibi kullanmanızda bir sakınca yok.

Cihazınızı rootlamaya karar verdiyseniz, nasıl yapıldığını ve ne yaptığınızı bildiğinizden emin olun. Ayrıca root yapma işlemleri cihaz marka ve modeline göre değişiklik gösterebileceğini belirtelim.

Sizin bizimle paylaşmak istediğiniz bu konuyla ilgili düşünceleriniz var mı? Yeni bir Android kullanıcısının cihazında ne yapmamasını önerirsiniz?

2 YORUM

    • Bulut depolamalar ne kadar güvenli tartışılır. Her zaman bilgisayarımızda, taşınabilir sabit diskimizde bir yedek olmalı. Mesela stock romları yüklediğimiz dosya barındırma sitesindeki hesabımıza bir şey olsa, bizim açımızdan neler olabileceğini tahmin edebiliyorsundur. 🙂

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz