HTC One M8 cihazı Developer Edition Sürümüne Nasıl Çevrilir?

1
1205

htc-logoHTC One M8 cihazınızı Developer Edition versiyonuna çevirip güncellemeleri daha hızlı alabileceğinizi biliyor muydunuz?

Bu konumuzda size telefonunuzu Developer Edition versiyonuna çevirip güncellemeleri daha hızlı bir şekilde almayı anlatacağız.

Öncelikle şarjınız en az %70 olsun ve USB Hata Ayıklama modu açık olsun. USB Hata Ayıklaması için bu yazımızdan yardım alabilirsiniz.

Cihazınız S-OFF olmalıdır ve bootloader kilidi açık olmalıdır. HTC One M8 Bootloader Kilidi Nasıl Açılır? adlı yazımızda bootloader kilidini nasıl açabileceğiniz anlatılmaktadır.

Bilgisayarınızda adb yüklü olmalıdır. Buradan indirip bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz.

Cid-Mid Değişimi

Telefonunuzu açık bir şekilde PC’ye bağlayınız. Gelen CMD ekranına sırasıyla aşağıdakileri yazın.

adb shell
su
echo -ne '\x30\x00\x50\x00\x36\x00\x42\x00\x31\x00\x32\x00\x30\x00\x30\x00\x30' | dd of=/dev/block/mmcblk0p5 bs=1 seek=16384
adb reboot bootloader
fastboot oem writecid BS_US002
fastboot reboot-bootloader

Şu anda Cid ve Mid değiştirdik. Şimdi ise TWRP recovery yükleyeceğiz.

TWRP Recovery Yükleme

Buradan en yeni TWRP dosyasını indiriyor ve indirdiğimiz dosyanın ismini twrp.img olarak değiştiriyoruz. Telefonumuzu Fastboot modunda PC’ye bağlıyoruz.’twrp.img’ dosyasını adb klasörüne atıyoruz. Adb klasörünü açıyoruz “Shift + Sağ Tık” yaparak “Komut Penceresini Burada Aç” diyoruz ve komut penceresine aşağıdaki kodu yazıyoruz.

fastboot flash recovery twrp.img

Cihazımızı bootloader modunda açıp Recovery’ye tıklıyoruz ve TWRP Recovery’nin yüklenip yüklenmediğini kontrol ediyoruz. Yüklenmişse sorun  yok ve devam ediyoruz.

Nandroid Yedeği Yükleme

TWRP Recovery’den telefonumuzun nandroid yedeğini alıyoruz.

Buradan Developer Edition yedeğini indiriyoruz ve arşiv dosyasından çıkartıp telefonumuzun dahili hafızasındaki TWRP/AAAAAAAAA isimli klasöre atıyoruz.

Telefonumuzu Recovery Mode’da açıyoruz. Restore seçeneğine girip bir önceki adımda klasöre kopyaladığımız Developer Edition yedeğini seçip yüklüyor ve “Restore Successfully” yazana kadar bekliyoruz. Yükleme işlemi tamamlanınca “Reboot” seçeneğini kullanarak telefonumuzun yeniden başlamasını bekliyoruz.

Orijinal Recovery Yükleme

Telefonumuz yeniden başladıktan sonra USB Hata ayıklama modunu tekrar açıyoruz ve telefonu kapatıp fastboot modunda yeniden başlatıyoruz.

Buradan indirdiğimiz recovery dosyasının ismini recovery.img olarak değiştiriyoruz ve adb klasörümüzün içine atıyoruz.

Telefonumuzu PC’ye bağlıyoruz.

Adb klasörümüzde “Shift + Sağ Tık” yaparak “Komut Penceresini Burada Aç”  diyoruz ve aşağıdaki komutları giriyoruz;

fastboot flash recovery recovery.img

işlem bitince

fastboot oem lock

yazarak bootu kilitliyoruz.

İşlemlerimiz bu kadar artık sadece telefonumuzu açıp güncellemelerimizi kontrol edip yüklüyoruz 🙂

1 YORUM

  1. Merhaba cihazim verizon m8 (unlocked,twrp recovery, supercid,s-off) cm13 custom rom kullaniyorum. Cihazi stock iken kingroot ile root etmistim. Cm icerisindede adb icin root ayarlarini yaptim.
    Buna ragmen cihazi adb arayuzune bagladigimda bazen root erisimi saglayamiyorum. Tam tum sorunlari halledip “su” komutunu verip , echo ….. Komutunu girdigimde permission denied (izin hatasi ) ile karsilasiyorum.Acaba bu hata cihazin tam root olmamasindan mi kaynaklaniyor? Yada bu donusum islemi sadece stock rom ile mi yapilmali?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz