HTC Cihazlarındaki S-OFF / S-ON Nedir?

3
6382

android_noktasi_nedir

HTC cihazlarında S-OFF ve S-ON denilen güvenlikle ilgili terimler bulunmaktadır. Peki bunlar nedir?

Akıllı telefon üreticileri, kendi cihazlarında güvenliği sağlamlaştırmak ve kullanıcının cihaza sistemle ilgili müdahale etmesini zorlaştırmak için çeşitli güvenlik önlemleri almaktadırlar. Belki bu güvenlik önlemlerinde siz, bu cihaz üreticilerinin haksız olduklarını düşünebilirsiniz. Ancak güvenliği aştığınızda cihaz üzerinde her şeyi yapabilirsiniz. Cihaza zarar verdiğinizde şirketi kötüleyebilir arkadaşlarınıza önermeyebilirsiniz. Bunun haricinde garanti kapsamında olmayacağından cihazın onarımı için yüksek miktarda ücretler ödeyebilirsiniz. İşte bu ve benzeri durumların ortaya çıkmasını önlemek için cihaz üreticileri çeşitli önlemler almaktadırlar.

Başlamadan önce S-OFF, Security OFF yani Türkçe olarak Güvenlik Kapalı, S-ON ise Security ON yani Türkçe olarak Güvenlik Açık anlamlarına geldiklerini belirtelim. Siz bir HTC marka cihaz satın aldığınızda bu cihaz S-ON modunda kilitli bir bootloadera sahip olmaktadır. Başka bir deyişle HTC’nin piyasaya verdiği cihazlarda güvenlik etkin ve bu cihazların bootloaderları kilitlidir.

Peki Güvenlik Kapalı yani S-OFF modunda neler yapabilirsiniz?

  • Fastboot ile yazılımın orijinal bölümlerine yüklemeler yapabilirsiniz. Örnek verecek olursak, özelleştirilmiş bootloader (hboot.img) dosyası yükleyebilir ve orijinal bootloader yerine farklı bir bootloader açılmasını sağlayabilirsiniz. Hatta bootloader menüsünü Türkçe’ye çevirebilirsiniz. Bir tane daha örnek verelim, Splash Screen yani açılış animasyonundan önceki beyaz veya siyah arka plana sahip HTC yazan ekranı da değiştirebilirsiniz. Bunlar dışında, bu bölümlerde yer alan dosyalarda da değişiklikler yaparak yükleyebilmeniz mümkün. Ancak geliştiriciler, yazılım bölümünde yer alan Resource Power Manager (rpm.img) olsun Advanced Digital Signal Processor (adsp.img) olsun bunlarla ilgilenmemektedirler. Genellikle ilgilendikleri bootloader menüsü ve Splash Screen.
  • Daha fazla gelişmiş fastboot komutları kullanabilirsiniz. CID (Carrier ID) ve MID (Model ID) bilgilerini değiştirebilirsiniz. Bunu şu şekilde açıklayabilirsiniz. Ülkemizde bu durum pek geçerli değil ama yurt dışında, ülkemizdeki Avea Turkcell gibi mobil iletişim şirketleri bulunmaktadır. Bu şirketlere Verizon ve Sprint örneklerini verebiliriz. Siz Verizon şirketinden aldığınız HTC marka akıllı telefonunuzu, HTC güncelleme vermesine rağmen güncelleyemezsiniz ve Verizon şirketinin güncellemesini beklemeniz gerekmektedir. Carrier ve Model bilgilerini değiştirerek HTC güncelleme verdiği anda yükleyebilirsiniz. Bununla ilgili daha sonra yazı hazırlayacağız.
  • Sayacı sıfırlayabilirsiniz. Cihazınızın bootloader kilidini açıp kapattığınızda “Relocked” yazısı bootloader menüsünde yerini alır ve bu yüzden garantiyle ilgili sorunlar yaşayabilirsiniz. Ancak sayacı sıfırlayarak bootloder kilidini kapattığınızda “Relocked” yazısını görmeyebilirsiniz.

Birkaç yıldır HTC, kendi cihazları için bootloader kilidini açma yöntemini kendi sitesi üzerinden sağlamaktadır. Tabi ki listede bütün cihazlar olmasa da son birkaç yılda çıkan HTC cihazlarının bootloader kilidini açabilirsiniz. Eğer cihazınızın bootloader kilidini açmak istiyorsanız HTC Cihazların Bootloader Kilidi Nasıl Açılır? başlıklı yazımızı kullanabilirsiniz. Bootloader kilidini açtığınızda “Unlocked” yazısını görürsünüz ve size fastboot komutlarını kullanmanıza olanak vermektedir. Artık sistem, boot ve recovery bölümleri kilitli olmayacağından cihazınıza custom boot (açılış animasyonu) ve recovery yükleyebilirsiniz. Bootloader kilidini açmak cihazınızda S-OFF yani güvenliğin kapalı olduğu anlamına gelmemektedir. Sadece cihazınız üzerinde, S-OFF durumundaki gibi olmasa bile fazladan kontrole sahip olmanızı sağlıyor.

Peki Güvenlik Kapalı yani S-OFF modunun tehlikeleri neler?

Cihazdaki bazı bölümler son derece hassas olduğundan herhangi bir değişiklikte cihazınız brick olabilir. Güvenlik Kapalı (S-OFF) modu ile tüm sistem bölümlerine erişip buralara dosya aktarımları gerçekleştirirken güç veya bağlantıyla ilgili herhangi bir sorunda cihazınız brick olabilir.

Bir kullanıcının yaşamış olduğu deneyimi sizinle paylaşmak istiyoruz. S-OFF modunda fastboot ile boot.img dosyasını yüklemek isteyen bir kullanıcı “fastboot flash boot boot.img” komutunu kullanmak yerine “fastboot flash hboot boot.img” komutunu yazmış ve komutu kontrol ettiğinde hatasını anlamış ve talihsiz bir olay yaşamaktan kıl payı kurtulmuştur. Ancak cihaz Güvenlik Açık (S-ON) modunda olsaydı yanlış yazılan kodu reddedecekken S-OFF modunda cihaz tarafından herhangi bir kontrol olmadan komut kabul edilecek ve cihaz saniyeler içerisinde kullanılamaz bir hale gelecekti. Yazdığınız komutları kontrol etmenizi öneriyoruz!

Gerçekten de S-OFF moduna ihtiyacınız var mı? İşte birkaç bilgi daha:

  1. Cihazınızı rootlamak için S-OFF moduna ihtiyacınız yoktur.
  2. Uygulamalara root izinleri vermek için S-OFF moduna ihtiyacınız yoktur.
  3. Custom Recovery yüklemek için S-OFF moduna ihtiyacınız yoktur.

Yukarıdakiler için cihazınızın S-ON modunda olması ve bootloader kilidinin açık olması yeterlidir.

Cihazınızı hangi modda kullanıyorsunuz? Hiç Güvenlik Kapalı (S-OFF) modunda kullandınız mı? Bizimle deneyimlerinizi paylaşın.

3 YORUM

  1. s off a alıp açılış ekranını değiştirip s on a alsam tekrar telefonu açılış arka planım yıne klasik htc ekranı olur mu

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz