HTC’nin bu sene merakla beklenen amiral gemisi telefonunun lansmanı bugün resmi olarak yapıldı.

Hakkında birçok dedikodu çıkan, HTC’nin resmi olarak hakkında teaserlar yayınladığı telefonla ilgili her şeyi bu yazımızda bulabilirsiniz. Şimdi geçelim bu çiçeği burnunda telefonu incelemeye.

HTC-10-resmi-iste-tum-detaylar83800_4

TASARIM

Ön panelde, HTC’nin son M serisi telefonlara göre farklılığa gittiğini söyleyebiliriz. Eski telefonlarına baktığımız ekranın hemen altında kalın bir siyah şerit üzerinde HTC logosu bulunurken, HTC 10 modelinde bu şerit ve logo kalkmış. Yine eski telefonlarda bulunan sanal tuşlar yerini panelin alt kısmında bulunan 2 kapasitif ve bir mekanik tuşa bırakmış. Ortadaki mekanik tuş Ev (Home) tuşu yani ana ekrana dönme görevi görüyor. Soldaki kapasitif tuş geri gitme özelliği taşırken sağdaki kapasitif tuş ise arkaplanda çalışan uygulamalara erişim yapmanızı sağlıyor. Telefonun üst kısmında ise ahize, sensörler ve ön kamera bulunuyor. Ahize tarafına baktığımızda bu boşluğun sadece ahize olarak kullanıldığını söylemek doğru değil. HTC bu sefer eski BoomSound hoparlör tasarımını değiştirmiş ve hoparlörlerden birini ahizenin içine diğerini ise telefonun alt kısmındaki ızgaranın içine yerleştirmiş.

Telefonun arka kısmına gelecek olursak, burada HTC eski M modelleriyle benzer bir tasarıma gitmiş. Metal zemin üzerinde ortada HTC logosu, kamera ve kameranın yanında çift tonlu flaş ile flaşın hemen altında lazer bulunuyor.

CdJDNtuW0AEYPrW-930x750

KAMERA

HTC’nin kendi mühendislik ürünü olan ultrapiksel teknolojisi, M9’da yerini normal megapiksel teknolojisine bırakmıştır. Daha önce buradaki yazıda da belirttiğimiz gibi çıkan videolarda yeni modelin tekrar ultrapiksel teknolojisine geçiş yapacağı belli olmuştu. Bu sefer HTC bizi şaşırtarak telefona 12 ultrapiksel bir kamera koymuş. Ayriyetten bu teknoloji daha da geliştirilmiş ve Ultrapiksel 2 adını almış. Peki nedir bu ultrapiksel teknolojisi? HTC’nin açıklamasına göre ultrapiksel teknolijisindeki her megapiksel, normal bir megapikselin 3 katı kadar büyüklüğünde. Aslında baktığımızda kamera 12 megapiksel diyebiliriz, sadece bu megapikseller normalden 3 kat daha büyük olduğu için çok daha iyi ışık alıyor ve bu sayede kamera performansı üst seviyelere çıkıyor. f/1.8 diyafram açıklığı bulunan kamerada yukarda da belirttiğimiz gibi lazer odaklanma özelliği var.

EKRAN

Söylentilerden farklı olarak HTC 10 amoled ekranla gelmiyor. LCD teknolojisinde ısrarlı olan firma yeni modeline SLCD 5 (Super LCD 5) formatında 2560×1440 çözünürlükte 5.2 inc bir ekran kullanmış. İlk defa duyduğumuz Super LCD 5 ile ilgili henüz net bilgiler elimizde yok. Genel olarak amoled ekranlarla karşılaştırdığımızda LCD ekranların daha gerçekçi renkler sunmasına rağmen renkler daha sönük kalıyordu. Ama açıklamalara göre bu ekran teknolojisi ile renklerin canlılığı arttırılmış ve açık alan kullanımı için ekran parlaklığı iyileştirilmiş.

PERFORMANS

HTC 10, bu yıl birçok amiral gemisinde de kullanılan Snapdragon 820 işlemci ile geliyor. 2.2 GHz hıza sahip 4 çekirdekli Kyro mimarisi taşıyan işlemciye ise yine Snapdragon’un Adreno 530 grafik işlemcisi eşlik ediyor. 4 GB Ram bulunan telefonun 32 ve 64 GB kapasiteli versiyonları mevcutken, micro sd kart desteği de unutulmamış.

Ses kısmında ise BoomSound’un yeni gelişmiş versiyonunu kullanan firma, yeni teknolojisine BoomSound Hi-Fi ismini vermiş. 24-bir Hi-Res (High Resolution) desteği olan telefonun yanında gelen kulaklıklar da yine bu teknolojiye uyumlu ve çıtayı yukarılara taşıyor.

Batarya olarak 3000 mAh kapasitesinde bir seçim yapan HTC, iddia ettiğine göre 2 günü rahat çıkarabiliyor. Bunun için ekstra iyileştirmelere gidilmiş durumda. Snapdragon’un Quick Charge 3 teknolojisini de destekleyen cihaz söylenene göre %50’ye 30 dakikada ulaşabiliyor.

YAZILIM

Bildiğimiz gibi kendisiyle özdeşleşmiş Sense arayüzünü kullanan HTC, bu sefer işi bir adım öteye taşımış ve Google ile işbirliğine gitmiş. Kısayol atama özelliği kazanan arayüz daha birçok yenilik içeriyor. Sense arayüzünün, çoğu kesime göre Android dünyasında en iyi ve akıcı arayüzlerden biri olarak kabul edildiğini de belirtelim.

AKSESUAR

Daha önceki modellere DotView gibi sıra dışı kılıflar çıkaran HTC, yeni modeli için yine farklı bir kılıf üretmiş durumda. IceView ismini taşıyan kılıf, görünen o ki delikleri daha küçük hale getirilmiş ve bu sayede ortaya daha iyi çözünürlük sağlayan bir kılıf ortaya çıkmış.

HTC-10-resmi-iste-tum-detaylar83800_6Bunun dışında HTC Aktif Kulaklık adında ekstra bir kulaklık bulunuyor. Su ve toz geçirmeyen, tere karşı dayanaklı olan telefon daha çok sporcular için düşünülmüş.

FİYAT

Amerika fiyatı 699$ olarak belirlenen telefonun Türkiye fiyatı ise 2999 TL olarak belirlenmiş. Beklenen fiyatın üstünde bir rakamla piyasaya sürülecek olan telefonun, 2799 TL olan Samsung Galaxy S7 ve LG G5 karşısında nasıl bir talep göreceğini önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Siz HTC 10’u nasıl buldunuz?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz