[ Hata Kovalamaca ] Android 4.4.3’te düzeltilmesi gereken hatalar

1
517

Kitkat, en son Android sürümü; bir çok cihaz sahibi güncelleme almak için haftalardır bekliyor, en son amiral gemisi cihaz sahipleri ya da Nexus kullanıcıları ise KitKat’ı uzunca bir süredir kullanıyor.

Sorun şu ki, her yazılım da olabileceği gibi Android 4.4 de hatalar içeriyor. Hataların bir kısmı 4.4’ten birkaç hafta sonra gelen 4.4.1 ve 4.4.2 ile kapatılmıştı. Ancak yeni sürüm çıkmayalı uzun zaman oldu ve gün geçtikçe işletim sistemlerindeki hatalar da gün yüzüne çıkmaya başladı.

İşte internette diğer kullanıcıların yakındığı ve bizim de tespit ettiğimiz bazı hatalar:

FLAC dosyaları yürütürken bozulmalar ve aşırı CPU kullanımı:

FLAC, kayıpsız bir ses formatı yani sesi sıkıştırırken kalitesini bozmuyor. Kayıpsız formatlar arasında da en çok tercih edilen ses formatlarından biri. Uzun zamandır Android’de desteklenen FLAC oynatmada  Android 4.4 ile sorunlar oluşmaya başladı. Android’in kendi ortam oynatıcısını kullanan bir çok uygulamada FLAC müziklerde patlamalar, kesintiler ve yüksek CPU kullanımı oluşuyor.

Kaynak kodda bu sorun 4.4.2 çıkmadan çözülmüş görünüyor, ancak nedense güncellemeye dahil edilmemiş. Önümüzdeki sürümde düzeltilmesini bekliyoruz.

Uygulamaları en son kullanılanlardan kaldırdığınızda arkaplan servisi de sonlanıyor:

Normalde Jelly Bean’da bir müzik çalar uygulamasını en son kullanılan uygulamalar listesinden kaldırdığınızda müzik çalmaya devam ederdi, ancak KitKat’ta uygulama kapandığı anda arkaplan servisi de kapanıyor ve müzik de susuyor. Bu durum bazı diğer arkaplan servisi çalıştıran uygulamalar için de geçerli bir sorun.

Kamera’da odaklanma ve flaş problemleri:

Flaş açıken odaklama yapmaya çalıştığınızda flaş hemen yanıp sönüyor (odaklama tamamlanana kadar açık kalması gerekirken) ve odaklama karanlıkta genellikle başarısız oluyor. Eğer odaklamayı üst üste denerseniz bazen telefon yeniden başlıyor.

Flaşlı fotoğraf çekimleri bazen aşırı karanlık çıkıyor.

Bazı 5 Ghz WiFi erişim noktalarına bağlantıda sorunlar:

Bazı cihazların 5 Ghz frekansındaki erişim noktalarına bağlantısında sorunlar ve kopmalar oluyor.

WiFi’e bağlıyken bile mobil veri kullanımı:

Eğer cihazınız WiFi’ye bağlıysa ancak mobil veri açıksa “Android İS” bir kaç kB’lik veri transferini mobil veri üzerinden yapabiliyor.

Şifrelenmiş adb yedeklerini geri yüklemede hatalar:

Eğer yedek almak için adb aracını kullandıysanız ve yedekleri şifrelediyseniz, geri yükelerken sorunlarla karşılabilirsiniz.

Ek klavye uygulamaları güncellenince varsayılan klavyeye geri dönüş:

Play Store’dan ek bir klavye uygulaması satın aldıysanız, bazen o uygulama güncellendiğinde klavyeniz sistem varsayılan klavyesine dönebiliyor.

NOT: Bu hatalar her cihazda yer almayabilir. Bazı üreticiler güncellemeden önce hataları düzeltmiş olabilirler.

1 YORUM

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz