Hangi Mobil Tarayıcılar HTML5’i Daha İyi Destekliyor?

1
2890

Android, iOS ve diğer platformlar için pek çok tarayıcı bulmanız mümkün. Favori tarayıcınızı belirlerken hız, kullanım kolaylığı, eklenti desteği, senkronizasyon gibi bir çok özelliği göz önünde bulunduruyor olabilirsiniz. Fakat bugün bakıldığında iOS ve Android HTML5 desteği açısından ne durumda? Favori tarayıcılarınızı sizler için test ettik.

HTML5 testi, yeni nesil sitelerdeki yeni öğeleri tarayıcınızın ne kadar desteklediğini gösteriyor. Test etmek için html5test.com sitesini kullandık.

Öncelikle şunu söylemeliyim ki daha önce de belirttiğimiz gibi tarayıcı seçiminde sizi etkileyecek bir çok özellik var, fakat HTML5 uyumluluğu bir açıdan tarayıcı moturunun yeni teknolojilere ne kadar hızlı adapte olabildiğinin de bir göstergesi.

Testte bazı tarayıcılar aynı puanı aldılar, bunun nedeni işletim sistemi içine gömülü tarayıcı moturunu kullanıyor olmaları olabilir ki iOS’te Apple’ın kısıtlamaları yüzünden genellikle bu şekilde oluyor. O yüzden her tarayıcının puanı sizin Android sürümü ve ROM’unuza göre değişiklik gösterebilir.

Biz test için Android 4.4.2 (CyanagonMod 11), iOS 7.1.1, Windows 8.1 ve Windows Phone 8.1 Developer Preview kullandık.

Değerlendirme yapabilmeniz için Windows ortamında Chrome ve IE’nin test sonuçlarına da yer veriyoruz.

iOS (Beyaz), Windows ve Windows Phone (Açık Mavi), Android (Yeşil)

Tarayıcı Puan
Chrome (Windows) 507
Opera (Android) 484
Firefox Beta (Android) 473
Firefox (Android) 473
Chrome Beta (Android) 472
Chrome (Android) 470
Dolphin (Android) 460
Yandex Browser (Android) 459
Next Browser (Android) 428
Mercury (Android) 428
CyanogenMod Browser (Android) 428
CleanMaster Browser (Android) 428
Boat Browser (Android) 428
Javelin (Android) 428
Maxthon Browser (Android) 416
Safari (iOS) 410
Chrome (iOS) 410
UC Browser (Android) 396
Internet Explorer 11 (Windows) 376
Internet Explorer 11 (Windows Phone) 368
Opera Mini (Android) 53

 

html5

 

Opera ve Firefox testte iki platform içersinde en iyi HTML5 destekleyen mobil tarayıcılar gibi gözüküyor. 428 puan alan Android tarayıcıları ise muhtemelen CyanogenMod’un (Android’in) kendi web motorunu kullanıyor.

Opera Mini, sunucuda yorumlama yaptığı ve amacı veri sıkıştırmak olduğu için en düşük sonucu alıyor ama onu HTML5 tarayıcı olarak kullanmak zaten pek mümkün değil.

Internet Explorer 11 sürümü bilgisayarda bile (ve dolayısıyla Windows Phone sürümünde de) en popüler Android mobil tarayıcılarından bile daha kötü performans sergiledi. IE, Windows Phone 8.1’de 368 puan aldı.

Safari, (Her ne kadar kullanıcılarını tatmin etse de kendi motorunun kullanılması bir şekilde zorunlu kılıyor) HTML5 desteğini geliştirme konusunda biraz daha dikkatli olması gerekiyor gibi gözüküyor.

İlerleyen tarihlerde tarayıcıların hız ve performans testlerini de gerçekleştireceğiz, bizi takipde kalın.

1 YORUM

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz