Haftanın Uygulamaları – (14.07.2014 – 21.07.2014)

2
2128

haftanin-uygulamalari

Ayın En İyi Uygulamaları serimize başladık. Şimdi sıra “Haftanın Uygulamaları” serimizde. 🙂

Geçtiğimiz hafta birçok başarılı uygulama dikkatimizi çekti. İyi bir liste oluşturduğumuzu düşünüyor ve beğeneceğinizi umuyoruz.

LokLok: Connected Lock Screen

Şu an Beta aşamasında olan LokLok bir çeşit kilit ekranı uygulaması. Kilit ekranınıza istediğiniz renkte ve kalınlıkta yazı yazabiliyorsunuz. Ayrıca kilit ekranınıza fotoğraf ekleyerek üzerine yazı yazmanız da mümkün.

LokLok3 LokLok4

Peki bu uygulamayı farklı yapan ne? Hemen cevaplayalım, uygulamayla kilit ekranlarınızı sosyal ağ hesaplarınızı girerek sosyal ağlarda paylaşabilmenizin yanı sıra Android cihazınızda yüklü olan uygulamaları kullanarak arkadaşlarınızla da paylaşabiliyorsunuz. LokLok’a kilit ekranı uygulamasının yanı sıra not alma ve paylaşma uygulaması da diyebiliriz.

LokLok1 LokLok2

Uygulamada yazdığınız yazıları bir kez sildiğinizde o yazı tamamen silinir, hiçbir yere kaydedilmez. Sonuç olarak güvendesiniz.

Tanıtım videosunu izlediniz mi uygulamayı yükleyip kullanmak isteyeceksiniz. 🙂

 

LokLok: Draw on a Lock Screen
LokLok: Draw on a Lock Screen
Developer: Impossible
Price: Free

 

Callistics – Call statistics

Tamamen tesadüf eseri karşılaştığımız Callistics uygulaması, rehberinizdeki kişilerle kaç dakika konuştuğunuzu gösteriyor. Ayrıca kişilerle olan mesaj sayınızı da gösteriyor. Bu gösterme işlemini hem yazılı hem de grafiksel olarak yapmaktadır.

Callistics1 Callistics2

Biraz detaya girelim, daha anlaşılır olacaktır.  Uygulama ile gelen, giden, toplam arama süresini ve mesaj sayısını grafik olarak görüntüleyebilirsiniz. Bir kişiyi seçtiğinizde ise o kişiyle yaptığınız gelen ve giden arama süresini ve mesaj sayınızı hem grafik hem de yazılı olarak görüntüleyebilirsiniz.

Callistics3 Callistics4

Uygulamanın ayarlarına girdiğinizde ise istatististiği görüntülenmemesini istediğiniz kişiyi ekleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra, arama süresi ve mesaj sayısına limit ayarlayabilir, böylece limite ulaşıldığında uygulamanın sizi uyarmasını sağlayabilirsiniz.

 

ShortPaste

ShortPaste uygulaması, linkleri kısaltarak paylaşım yapan internet kullanıcıları için çok yararlı bir uygulama olduğunu düşünüyoruz.

ShortPasteKopyaladığınız internet bağlantılarını kolaylıkla goo.gl veya bit.ly adreslerine dönüştürerek paylaşabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey bir internet bağlantısını kopyalayın ve istediğiniz yere yapıştırın. Hangi link kısaltma servisini seçtiyseniz kopyaladığınız adresi öyle yapıştıracaksınız. Hepsi otomatik bir şekilde gerçekleşiyor.

 

Uygulamanın ayarlar menüsüne girdiğinizde uygulamayı devre dışı bırakma, başlangıçta çalışıp çalışmama ve bağlantılardaki “http://” bölümlerini otomatik silme gibi ayarları yapabilirsiniz.

ShortPaste - Autoshorten URLs
ShortPaste - Autoshorten URLs

 

Commandr for Google Now

Hani Android cihazınızda sesli arama yapmanızı sağlayan Google Now’ı biliyorsunuzdur. Belki hiç kullanmadınız ama artık kullanmayı düşünebilirsiniz.

Commandr for Google Now sayesinde Google Now’a yeni yetenekler ekleyebilirsiniz. Nedir bunlar? Flaş ışığını açıp kapayabilme, kablosuz ağı etkinleştirip devre dışı bırakabilme, çalan müziği duraklatma ve çok daha fazlası gibi…

CommandrBu komutları özelleştirebilmeniz de mümkün. Örneğin; flaş ışığını açabilmek için “turn on flashlight” demeniz gerekmekte. Ancak bunu düzenleme menüsünden “flaşı aç” yazıp kaydettikten sonra flaş ışığını açmak için “flaşı aç” komutunu söylemeniz yeterli.

 

Tasker uygulamasını bilenleriniz vardır. Bu uygulamaya daha sonra yer vericeğiz. Tasker uygulamasını kullananlar için belirtelim; Tasker uygulamasına eklediğiniz kendi komutlarınızı Commandr for Google Now sayesinde gerçekleştirebilirsiniz.

Commandr for Google Now
Commandr for Google Now
Developer: RSenApps Inc.
Price: Free

 

Sunrise Calendar

Android cihazlarımızdaki takvim uygulaması pek de kullanışlı değil. ALternatif uygulamaları kullanmak daha mantıklı.

Sunrise Calendar takvimden de öte bir uygulama. Yaklaşık 10 uygulamayla bağlantı kurarak etkinlikleri, doğum günlerini tek bir yerde topluyor. Örnek verecek olursak; Facebook ile bağlantı kurduğunuzda uygulama etkinlikleri ve doğum günlerini aktarıyor. Bir arkadaşınızın doğum gününde sizi bilgilendiriyor. Artık doğum günlerini unutmayacaksınız. 🙂

 

Ayrıca Google Takvim ve iCloud Takvim bağlantıları kurarak uygulamayla eşitleyebilirsiniz. Yakında Microsoft’a ait Exchange Takvim desteğinin de ekleneceğini belirtelim.

The app was not found in the store. 🙁

Bizim bu haftaki seçtiğimiz uygulamalar bunlar. Beğendiğiniz uygulamaları bizimle paylaşabilir ve haftalık tanıtımlarımıza eklenmesine yardımcı olabilirsiniz.

 

2 YORUM

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz