Google Street View (Cadde Görünümü) Türkiye’de

0
1253

Uzun zamandır beklenen ve yollarda oradaymış gibi gezinmenizi sağlayan Google’ın Street View hizmeti, Türkiye’de hizmet vermeye başladı.

Street View, Türkçe adıyla Cadde Görünümü, Google Haritalar’da seçtiğimiz bir yolun görüntüsünü oradaymış gibi görmenizi sağlayan Google hizmeti. Bu hizmetin yapılabilmesi için Google’ın Street View araçları GPS’e bağlı olarak yollarda dolaşıp 3 boyutlu fotoğraflar çekiyor. Daha sonra çekilen bu fotoğraflar yazılımsal olarak işlenip, (plaka ve yüzler kapatılarak, görülmemesi gereken yerler silinerek) birleştiriliyorlar ve Google Haritalar ile entegre ediliyor.

Yandex, Yandex Panaroma adı altında benzer bir hizmet sunmaya uzun zaman önce başlamış. Günümüzde İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir, Bursa, Antalya, Mersin, Tekirdağ (Çorlu), Nevşehir (Kapadokya) gibi bölgelerde hizmet veriyordu. Bu yüzden Street View’e alternatifimiz uzun zamandır bulunmaktaydı.

Kısa zaman önce Google Street View’i Türkiye’de kullanıma açtığında çok daha geniş bir kapsama alanı sundu. Sadece il merkezleri değil, ilçelerdeki ana yollar ve büyük caddeler bile StreeView’e eklenmiş durumda. Ancak Yandex’te görebileceğimiz canlı trafik ve navigasyon hizmeti hala Türkiye’de açılmış değil.

Hizmetleri karşılaştırmak gerekirse:

Street View:

streetv_kapsama alani

Panaroma:yandex_panaroma_kapsama alani

Kısa zaman önce Google, Android’teki Street View’i Haritalar’dan ayrı bir uygulama olarak sunmuştu ve burada kullanıcıların çektiği 3D Panorama ve Photosphere’leri de sergiliyordu.

Street View Android uygulamasını aşağıdan indirebilirsiniz:

Google Street View
Google Street View
Developer: Google LLC
Price: To be announced

Aynı zamanda tarayıcınızdan Street View’i kullanmak için yapmanız gereken tek şey sağ alt köşedeki turuncu çöp adamı tutup haritada mavi ile işaretlenmiş Street View’in uygun olduğu alanlardan birine sürüklemek.

Google Haritalar’a ulaşmak için tıklayın.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz