Google Project Fi Hakkında Her Şey!

0
675

google-project-fi

Google Project Fi hakkında yeterli Türkçe bilginin olmadığını fark ettik ve bu yazıyı hazırladık. Bu yazı zaman zaman güncellenecektir.

Project Fi Nedir?

Project Fi, Google’ın kendi kullanıcılarına doğrudan mobil hizmet sunmayı amaçlayan yeni bir kablosuz hizmettir. Başka bir deyişle daha hızlı, daha iyi ve daha güvenilir bir hizmet sunmak için mobil iletişim şirketleri ile Google arasında yapılan bir işbirliğidir. Bunu biraz açıklayacak olursak; Google, kullanıcının bulunduğu konumda hangi ağ operatörünün çekim sinyali iyiyse ona geçiş imkanı sağlayan bir ağ oluşturmak için Amerika’da önde gelen mobil iletişim şirketleriyle ortaklık kurmuştur.

Project Fi Nasıl Çalışıyor?

Başlamadan önce yazıda geçen Sprint ve T-Mobile şirketlerini ülkemizdeki Avea ve Turkcell mobil iletişim şirketleri olarak düşünebilirsiniz. Unutmayın, bütün şirketler birbirlerinden bağımsızdırlar ve birbirleriyle hiçbir alakaları yoktur.

Google, Sprint ve T-Mobile gibi mobil iletişim şirketlerinden yararlanarak, her iki şirketin müşterilerine en iyi hizmeti sunmak amacındadır. Evinizin bulunduğu yerde en iyi kapsama alanına Sprint sahipse evinizde Sprint mobil iletişim şirketine, iş yerinizde T-Mobile daha iyi kapsama alanına sahipse T-Mobile iletişim şirketine geçiş yapacaksınız.

Ülkemizde böyle bir şey olmaz ama Google’a göre Amerika’nın genelinde ücretsiz bir milyon tane kablosuz ağ (Wi-Fi) erişim noktası yer almakta. Bu erişim noktalarına girdiğinizde otomatik olarak bağlanarak veri kullanımınızı minimumda tutabilirsiniz.

Ücreti Ne Kadar?

Project Fi için “Fi Basics” adında temel bir paket bulunmakta. 20 dolar fiyatındaki bu paketin özellikleri:

*20 Dolar sadece Amerika için belirlenmiş bir ücrettir. Ülkemizde Project Fi uygulanırsa 20 Dolar yerine 20 TL olacağını düşünüyoruz.

  • Kendi ülkenizde sınırsız konuşma ve mesajlaşma
  • Uluslararası sınırsız mesajlaşma
  • Düşük ücret tarifesiyle uluslararası konuşma
  • Kablosuz Ağ (Wi-Fi) paylaşımı
  • 120’den fazla ülke kapsama alanında

Bu temel pakete ek olarak 10 Dolar fiyatına 1 GB internet paketi alabilirsiniz. Mesela bir ay sadece 400 MB internet kullandınız, köyünüze tatile gittiniz ve internet çekmiyor. Dolayısıyla 600 MB internetiniz var ama kullanamıyorsunuz. 600 MB internet için ücret ödemenize gerek yok. Google size 6 Dolar geri ödüyor. Yani kullanmadığınız internet için ücret ödemiyorsunuz.

Katılım Nasıl Yapılıyor?

Şu anda davetiye sistemiyle sadece Amerika’da yaşayanlar için katılım mümkündür. Ayrıca Amerika’da yaşayan Android severlerin Nexus 6 cihazına sahip olmaları gerekmektedir.

Neden Nexus 6?

Project Fi ağını destekleyen ilk akıllı telefon olan Nexus 6, aynı anda birden fazla ağa bağlanabilme teknolojisine sahip sim kartlarıyla çalışabilmektedir.

Project Fi hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz