Android telefonunuza yüklediğiniz uygulamaları nerede bulabileceğinizi biliyor muydunuz?

Android telefon ve tabletlere iki farklı şekilde uygulama ve oyun yüklemeniz mümkündür. İster Android uygulama marketi Google Play Store’dan isterseniz de herhangi bir kaynaktan indirdiğiniz apk uzantılı dosyayı cihazınıza kopyalayıp yükleyebilirsiniz. Başka kaynaklardan indirmiş olduğunuz uygulama ya da oyunların apk dosyaları istediğiniz zaman başkanlarıyla paylaşabilir ve onların da bu uygulamaları kullanmasını sağlayabilirsiniz. Aynı yöntem Google Play Store’dan indirmiş olduğunuz uygulama ve oyunlar için de geçerlidir. Ancak bu uygulamaları paylaşmak daha zor bir işlemdir. Genellikle üçüncü parti bir uygulamaya ihtiyacınız olacaktır. Sadece uygulama paylaşmak için telefonunuza fazladan uygulama yüklemek ve o uygulamanın başka bir işe yaramaması sizin de canınızı sıkıyordur. Peki bu işlem için sadece bir dosya yöneticisi uygulamasına ihtiyacınız olduğunu söylesek.. Tabi birçok dosya yöneticisi uygulaması cihazınızdaki uygulamaları paylaşmanıza olanak sağlar. Bunlardan en bilineni de Es Dosya yöneticisi. Uygulamayı açıp iki kere sola kaydırdığınızda cihazınızdaki uygulamaları görebilirsiniz. Herhangi bir uygulamayı seçtikten sonra da sağ üst bölümdeki seçenek menüsüne dokunduğunuzda “Paylaş” seçeneğini göreceksiniz. Bu şekilde cihazınızdaki uygulamaları başkalarıyla paylaşabilirsiniz.

es uygulama paylaşma

Peki daha önce Google Play Store’dan indirmiş olduğunuz uygulamaların apk dosyalarının nerede olduğunu merak ettiniz mi? Bunun için dosya yöneticisinin yanında bir de “root erişim iznine” ihtiyacımız olacak. Bu arada cihazınızı nasıl root edebileceğinizi sitemizden kolayca öğrenebilirsiniz.

Şimdi Google Play Store’dan indirmiş olduğunuz uygulamaların nerede olduğunu bulalım!

  • Es Dosya yöneticisini açıp menü bölümüne ulaşın. “Root Gezgini” diye bir başlık göreceksiniz. Yanındaki butonu kullanarak uygulamanın root erişimini kullanmasına izin verin.

es-root-izni

  • Daha sonra en üstte “Anasayfa” başlığına dokunup açılan kutucuktan “/ Cihaz” dosya yoluna gidin. Burada cihazınızdaki en temel dosyalara ulaşabilirsiniz. Ama yanlışlıkla herhangi birşeyi silmeye kalkmayın 🙂

es dosya

  • Burada “data” ve ardından “app” isimli klasöre kadar girin.

es dosya yöneticisi

es dosya yöneticisi 2

  • Bu klasörde cihazınızdaki Google Play Store’dan indirmiş olduğunuz uygulamaların kod isimlerinin bulunduğu klasörleri göreceksiniz. Her bir klasörde bir uygulama ve bu uygulama ait bilgilerin yer aldığı başka klasörler mevcuttur. Ama “base.apk” isimli dosya asıl uygulamanın kurulum dosyasıdır.

es dosya yöneticisi 3

Şimdi tüm bunları sadece merakınızı gidermek için anlatmadık elbette. Eğer sitemizi uzun süredir takip ediyorsanız daha önce Android telefonunuza custom romlar yüklemiş ya da en azından güncelleme yazmışsınızdır. Bu işlemlerde genellikle telefonumuzu sıfırlayıp içerisindeki uygulamaları silmeniz gerekiyor. Ardından cihazı açıp daha önce sürekli kullandığımız ya da yararlı bulduğumuz birçok uygulamayı tekrar yüklemek zorunda kalırız. Eğer az önce anlattığımız işlemlerdeki gibi daha önce Android telefonunuza yüklemiş olduğunuz uygulamaların kurulum dosyalarına ulaşır ve bunları başka bir yere (örneğin hafıza kartı) yedeklerseniz aynı uygulamaları tekrar yüklemek zorunda kalmazsınız. Ya da bu uygulamaları başkalarıyla paylaşabilirsiniz.

Daha önce Android cihazınızdaki uygulamaları yedeklediğiniz veya başkalarıyla paylaştığınız oldu mu? Eğer sizinde bu konuda bildiğiniz faydalı yöntemler varsa bizimle paylaşabilirsiniz.

1 YORUM

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz