Google Play Store’da Ülkemiz İçin Yayımlanmayan Uygulamaları Ve Özellikleri Etkinleştirin

1
11911

Uygulama denildiğinde Android rakiplerinden oldukça başarılı. Kim ne derse desin. Her gün eklenen veya güncellenen milyonlarca uygulama bulunuyor. Tabi doğal olarak kullanıcı sayısı günden güne artıyor. Aslında uygulama çokluğu her zaman yeterli olmaz. Kullanışlı market uygulamalarıyla bunu bize sunması gerekir. Google Play Store da tıpkı barındırdığı milyonlarca uygulama gibi yenileniyor ve gelişiyor. Bu gelişme beraberinde yepyeni özellikler getiriyor. Bu özelliklerin arasında Google Play Store’da Uygulamalar ve Oyunlar dışında Filmler, Müzik, Kitaplar, Gazetelik gibi bölümler de bulunuyor.

Google_Play_Store_kategori

Tabi bu özellikler ve uygulamalar tüm kullanıcılara aynı anda sunulmuyor. Neden peki? Google bizim bu özellikleri kullanmamızı istemiyor mu? İstiyor tabikide ama önce belirli bir ülkeye veya bölgeye sunuluyor ve test ediliyor. Daha sonra son haliyle karşımıza çıkıyor. Ama bazen bu test aşamasını beklemek oldukça sıkıcı olabiliyor. Çünkü çok beğendiğiniz bir uygulamayı veya oyunu indirmek istediğinizde resimdeki gibi “Bu öğe ülkenizde kullanılmıyor.” mesajıyla karşılaşabiliyorsunuz.

_20150823_224552

Veya Play Store’dan uygulama indirir gibi film ve müzik indirmek oldukça keyifli olabilirdi. Tabi bu özellikler bizim için de sunulmuş olsaydı. Çünkü biz Google Play Store‘a girdiğimizde böyle dört bölümlü ve son derece sade bir ekranla karşılaşıyoruz.

Screenshot_2015-08-18-20-17-39

Peki bu özellikleri nasıl aktif edebiliriz? Hemen anlatıma geçelim. Bahsettiğimiz özellikler ve uygulamalar belirli ülkeler için yayımlanıyor. O halde Play Store’a bu ülkelerdeymiş gibi giriş yapsak nasıl olur? Bilgisayarınızdan zaman zamam DNS ayarlarını değiştirip erişime engellenmiş internet sitelerine girdiğiniz olmuştur. Hatta bir dönem haberlere de çıkmıştı: Twitter’ın engellendiğini Twitter’dan öğreniyorum gibi bir şey paylaşıldığına dair bir haberdi. Neyse biz konumuza dönelim.

Bilgisayardaki DNS değiştirme olayının Android’de de alternatifi var. Herhangi bir VPN uygulamasını kullanarak konumunuzu kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Yalnız  burada önemli olan en hızlısı ve işe yarar olanını kullanmaktır. Çünkü VPN uygulamaları internet hızını bazen oldukça düşürür. Bazen de bazı VPN uygulamaları tam aksine konumunuzu değiştirmekle kalmaz ayrıca intenet hızınızı da yükseltir.

Psiphon da bu uygulamalardan birisi ve son derece kullanışlı. Öncelikle Psiphon uygulamasını indirin.

Psiphon
Psiphon
Developer: Psiphon Inc.
Price: To be announced

Uygulamayı açtığınızda otomatik olarak bağlanacaktır. Daha sonra Seçenekler başlığından Bölgeyi Seç butonuna tıklayın. Açılan listeden Amerika Birleşik Devletleri‘ni seçin.

Screenshot_2015-08-23-21-37-48 Screenshot_2015-08-23-21-53-24

Uygulama tekrar bağlanacak ve konumunuzu ABD olarak gösterecektir. Daha sonra Google Play Store‘un verilerini silin.

_20150823_232355

Hepsi bu kadar! Artık Google Play Store’un tüm özelliklerinden yararlanabilir, ülkemiz için yayınlanmayan uygulamaları ve oyunları indirebilirsiniz.

Screenshot_2015-08-23-21-18-55

Hız konusunda uygulama oldukça iyi. İsterseniz kendiniz Speedtest.net uygulamasıyla test edebilirsiniz.

Speedtest by Ookla
Speedtest by Ookla
Developer: Ookla
Price: Free

1 YORUM

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz