Google Play Store Erişim Sorunu Nasıl Çözülür?

1
4787

Google Play Store’un bağlantı sorununu çözdük.

Google_Play_Store

 

Android uygulama mağazası Google Play Store bazen anormal bir şekilde bağlantı hatası verebiliyor. Bu bağlantı sorunu cihaza ve veri bağlantınıza göre değişmekle birlikte başlıca birkaç nedenden dolayı oluşur. Şimdi birkaç başlıkta bu sorunu nasıl çözebileceğinizi anlatalım.

Google-play-hata

Telefonunuzdaki hücresel verilerin doğru bir şekilde çalıştığından emin olun.

Eğer Google Play Store’a mobil şebeke ile bağlanmaya çalışıyorsanız bağlantı ayarlarınızı gözden geçirmenizde fayda var. Bunun için:  Ayarlar>Mobil Ağlar>Erişim Noktası Adları (bu menü cihaz modelinize göre değişebilir) adımlarını izleyin. Açılan APN menüsünde sağ üst kısımdan ya da menü tuşuna basarak seçenek menüsüne ulaşın. Daha sonra Varsayılanlara sıfırla seçeneği ile mobil şebeke operatörünüzün sizin için sunmuş olduğu internet ayarlarını kullanabilirsiniz.

googlepsbh

Google Play Stor’un verilerini temizleyin.

Android telefonunuz ile yaptığınız kullanımlarda uygulamalar, cihaz hafızasında veri biriktirmeye başlar. Bu veriler kullanım sürenize bağlı olarak değişmekle birlikte, temizleme işleminin süresini uzun tuttuğunuzda bazı hatalara sebep olabilir. Bu hatalardan biri de Android Uygulama Mağazası’nda karşımıza çıkıyor.  Google Play Store uygulamasının verilerini temizleyerek bağlantı hatalarından kurtulma şansınız var. Bunun için: Ayarlar>Uygulamalar adımlarını izlediğinizde cihazınızda bulunan uygulamalar açılacaktır. Tümü başlığına dokunup Google Play Store uygulamasını bulup verilerini temizleyin. Bu işlemin ardından cihazınızı bir kere yeniden başlatmanızda fayda var.

google-plauy-store-b.h. 2

Google Play Store güncellemelerini tekrar yükleyin.

Google, Android uygulama mağazası Google Play Store’a düzenli olarak güncelleme dağıtmakta. Bu güncellemeler otomatik olarak yüklendiği için siz bunu farketmiyor olabilirsiniz. Yeni güncellenin doğru yüklenmediği cihazlarda ise bağlantı sorunları meydana gelebiliyor. Bu sorunu düzeltmek ise Google Play Store güncellemesini kaldırıp tekrar kurmaktan geçiyor. Bunun için az önceki adımlarda olduğu gibi “Uygulama Ayarları” menüsüne ulaşıp Google Play Store uygulaması üzerine dokunun. Açılan menüden Güncellemeleri Kaldır şeçeneğine dokunup işlemin tamamlanmasını bekleyin. Bu işlemin ardından hızlı bir internet bağlantınız olduğu takdirde Google Play Store uygulaması dakikalar içerisinde yeni sürümü ile açılacaktır.

google-play-store-b.h. 1

Root erişimi aracılığıyla gelişmiş çözüm.

Eğer Android telefonuzda daha önce herhangi bir VPN uygulaması kullandıysanız, Google Play Store gibi uygulamalara erişim sağlarken sorun yaşayabilirsiniz. Bunun sebebi VPN uygulamalarının cihazınızın proxy ayarlarını değiştirmesidir. Üstelik uygulamayı cihazınızdan kaldırsanız bile arkada bıraktığı kalıntılar bağlantı hatalarına sebep olmaya devam ediyor. Bu sorunu çözmek için öncelikle cihazınızda “Root erişimi” olması gerektiğini belirtelim. Root’suz cihazlarda böyle bir işlem yapabilmeniz mümkün değildir. Bir dosya yötecisi uygulaması ile VPN uygulamalarının cihazda bırakmış olduğu kalıntıları silerek sorunu çözebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken özellik dosya yöneticisi uygulamasının cihazınızdaki Root erişimini kullanabilmesidir. Yani her dosya yöneticisi uygulaması ile bu işlem yapılamıyor. Bir öneri olarak ES Dosya Yöneticisi uygulamasını kullanabilirsiniz.

ES Dosya Yöneticisi
ES Dosya Yöneticisi
Developer: ES Global
Price: Free

Öncelikle kullandığınız dosya yöneticisine Root erişim izni vermeniz gerekiyor.

Screenshot_2016-02-18-20-39-36

Daha sonra uygulamanın üst bölümünde yer alan ilgili kısma dokunarak sistem dizinini açın.

play hata 2

Bu dizinde daha önce erişemediğiniz dosyaları görmeniz son derece doğal. “etc” klasörünü bulup üzerine dokunarak açın.

play hata 3

Bu klasörde “hosts” isimli bir dosya göreceksiniz. Kullandığınız VPN uygulamalarının düzenlemiş olduğu bu dosyanın üzerine basılı tutarak seçin. Ardından üst bölümde yer alan çöp simgesine dokunarak ilgili dosyayı silin.

Screenshot_2016-02-18-20-40-16

Bu işlem de bu kadar! Cihazınızı bir kere yeniden başlattığınızda sorununuz düzelmiş olacaktır.

Google Play Store’da yaşayacağınız bağlantı sorunlarını anlattığımız işlemlerle kolayca çözebilirsiniz. Eğer tüm bunlara rağmen sorun düzelmezse daha fazla yardımcı olmamız için bizimle paylaşabilirsiniz.

 

1 YORUM

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz