Google Pixel’in Özelliklerini Kendi Telefonunuza Getirin!

2
1170

650$ fiyatına sahip Google Pixel, kesinlikle yeni nesil Android akıllı telefon donanımına sahip. Google Pixel’in benzersiz özellikleri cazip görünüyor ama bu telefonu alamazsanız ne olacak? 

Bu çözebileceğimiz bir sorundur.

Bildiğiniz gibi Android, en esnek ve özelleştirilebilir mobil işletim sistemi. Dolayısıyla, Google Pixel veya Pixel XL telefonlarının en çok istediğiniz özelliklerini mevcut telefonunuza ekleyebileceğinizi söylememize hiç gerek yok!

Ve daha da iyisi, rootlu ve rootlu olmayan Android cihazları için seçenekler var. Root hakkında bilgi almak için bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

Google Pixel Özelliklerine Rootsuz Olarak Sahip Olun!

Telefonunuzu rootlamak istemiyor musunuz? O zaman doğru yerdesiniz. Bunun için üç seçenek mevcut: Yeni ve güzel yuvarlak simgeler, telefon uygulaması ve Pixel kamera uygulaması. En iyi sonuçları elde etmek için telefonunuzda Android 6.0 kullanıyor olmalısınız.

Pixel’in Simgelerini Yükleyin!

Simgeleri almak için önce Play Store’dan bir Android dosya yöneticisine ihtiyacınız olacak. Herhangi bir dosya yöneticisini kurduktan sonra Awesome Icons uygulamasını indirin. Sonra gerekli dosyaları bu bağlantıdan indirin.

Awesome icons
Awesome icons
Developer: Momo apps
Price: Free

İndirmiş olduğunuz .zip dosyası tüm Pixel Launcher simgelerini içeriyor. Dosya yöneticiniz ile dosyayı açın ve Tümünü Çıkart (Extract All) seçeneğini seçin. 

Bir sonraki adımınız, Awesome Icons uygulamasını çalıştırıp mevcut Launcher’ınızı sol üstteki açılır menüden seçilmesini sağlamak olacaktır. Bir uygulama listesi göreceksiniz. Bu uygulamaların hepsi uyumlu olmasa da indirdiğiniz .zip dosyası aşağıdakileri uygulamaların yerini alacaktır:

 • Hesap Makinesi
 • Kamera
 • Kişiler
 • Gmail
 • Google Drive
 • Google Messenger
 • Google Fotoğraflar
 • Google Arama
 • Hangouts
 • Gazetelik
 • Telefon
 • Play Kitaplar
 • Play Filmler & TV
 • Play Müzik
 • Play Oyunlar
 • Ayarlar
 • Voice Search
 • YouTube

Simgelerin her birini değiştirmek için önce bir uygulamanın orijinan simgesine dokunun, ardından simge türü seçmek için ICON başlığının altındaki Tap to change seçeneğine dokunun ve açılan küçük pencereden Picture seçeneğini seçip ardından simge paketinin çıkarıldığı dizine göz atın. Uygulamanızla eşleşen simgeyi seçin.

Simgeyi seçtikten sonra bir görüntü kırpma ekranına yönlendirileceksiniz. Simgenin düzgün bir şekilde seçildiğinden emin olun. Önce Crop seçeneğine sonra ise doğrulamak için OK seçeneğine dokunun. Bu şekilde ilk Google Pixel simgenizi uygulamış oldunuz. Aynı işlemleri diğer uygulamalar için de tekrarlayın. Bu simgeleri düzenlemek sadece ana ekranınızdaki simgeleri değiştirecektir. Dolayısıyla, ana ekrandaki tüm simgeleri tek tek düzenlemenizi öneriyoruz.

Cihazınız ile gelen Launcher yerine Nova, Apex, vb. gibi üçüncü taraf bir Launcher uygulaması kullanıyorsanız, Play Store’dan indirebileceğiniz Pixel Icon Pack uygulamasını kullanabilirsiniz.

Google Pixel’in Kamera Uygulamasını Nexus Cihazlarında Kullanın!

Bu yazı hazırlanırken, Pixel’in kamerası sadece Google Nexus 5X ve Google Nexus 6P telefonlarına portlanmıştı. Tabi bu gelecekte değişebilir veya değişmeyebilir.

Pixel kamera uygulamasını cihazınıza uygulamak için ilk olarak cihazınızdan Bilinmeyen Kaynaklar’ı etkinleştirmeniz gerekmektedir. Bunun için Ayarlar -> Güvenlik -> Bilinmeyen Kaynaklar yolunu izleyin ve etkinleştirin.

Daha sonra telefonunuzun internet tarayıcısını açın ve bu adrese gidip kameraya ait .apk dosyasını telefonunuza indirin.

Dosya indirilince, üzerine dokunun ve cihazınıza kurun. Kurulum işlemi tamamlanınca telefonunuzda mükemmel bir kamera uygulamasına sahip olacaksınız. Google Pixel kamerasının çeşitli üçüncü taraf uygulamalarda görmüş olabileceğiniz birçok özelliğe sahip olduğunu belirtelim.

Örneğin, odaklanmak için dokunduğunuzda sağ tarafta bir kaydırıcı olarak görünen pozlama ayarı en ilginç olduğunu düşündüğümüz bir özellik. Bu özellik, akıllı telefon fotoğrafçılığınızı geliştirmek için ideal olduğunu söyleyebiliriz!

Pixel’in Telefon Uygulamasını Kullanın!

Her zaman yeni bir telefon kullandığınızı söyleyen cihazınızdaki Telefon uygulamasıdır. Pixel cihazları, benzersiz bir Telefon uygulamasına sahip. Tabi bunu kendi cihazınıza yüklediğinizde hiç de benzersiz olmayacak. 🙂 Pixel’in Telefon uygulaması, muhtemelen Android 8’de görebileceğiniz birçok yeni özelliğe sahip. Android 8’i beklemezsiniz herhalde. 🙂

Ancak bunun tüm cihazlar için malesef mevcut olmadığını belirtelim. Bunun için Google Nexus 5X, Google Nexus 6P ve OnePlus 3 cihazlarının yanı sıra CyanogenMod 13 yüklü herhangi bir cihaz kullanmanız yeterli.

Cihazınızdan Bilinmeyen Kaynaklar’ı etkinleştirerek başlayın ve bu dosyayı telefonunuza indirip yükleyin.

Android, mevcut Telefon uygulamanızı yeni sürümü ile güncelleyecektir. Eğer hala stock Telefon uygulaması varsayılan ayarda ise Ayarlar -> Uygulamalar yolunu izleyerek Telefon uygulamasını bulun ve yeni Telefon uygulamasını (daha büyük gözükür ve varsayılan olarak etiketlenmemiştir) seçin. Birden fazla Telefon uygulaması varsa, doğru seçim yaptığınızdan emin olun. Son olarak yeni Telefon uygulamasının keyfini çıkarın!

Google Pixel Özelliklerine Rootlu Cihazda Sahip Olun!

Yukarıda yer alanları rootlu veya root olmayan bir Android telefonda kullanabilirsiniz. Ancak rootlu bir cihaza sahipseniz daha fazla seçeneğe sahip olduğunuzu belirtelim.

Pixel Açılış (Boot) Animasyonunu Yükleyin!

Diyelim ki Pixel’i satın aldınız, kutusundan çıkardınız ve telefonu açtınız. Fark edeceğiniz ilk şey açılış ekranıdır. 

Root olmadan çok fazla görsel değişiklik yapabilirsiniz ancak rootun büyük bir avantajı var: Açılış animasyonunu değiştirebilirsiniz!

Buraya tıklayarak açılış animasyonuna ait .zip dosyasını Android cihazınıza indirin. Root izni isteyen bir dosya yöneticisi ile /system/media dizinine gidin ve “R/W olarak bağla (mounted as read/write)” olarak değiştirin. Bu işlem kullandığınız dosya yöneticisine göre farklılık gösterebilir.

Root Explorer
Root Explorer
Developer: Speed Software
Price: ₺9,27

Bu dizinde bootanimation.zip dosyasını bulun ve ismini bootanimation.zip.bak olarak değiştirin. Herhangi bir sorun olduğunda orijinal açılış animasyonuna geri dönebilirsiniz.

Daha sonra, indirmiş olduğunuz bootanimation.zip dosyasını /system/media dizinine atın ve İzinler’i açın. Sahip kategorisinin Okuma, Yazma ve Çalıştırma (Read, Write, Execute) izinlerine sahip olacak şekilde, Grup ve Diğerleri için ise Okuma iznine sahip olacak şekilde ayarlayın ve doğrulayın. Daha sonra ise telefonunuzu yeniden başlatın.

Google Asistan’ı Yükleyin!

Google’ın sunduğu yeni sanal asistanın Siri/Cortana/Alexa klonu olduğunu söyleyebiliriz. Kişisel verilerine ulaşma, randevularınızda uyarma, hava durumu bilgileri verme gibi birçok özelliği bulunmaktadır. Bu yöntemi kullanmadığınız sürece şimdilik sadece yeni Pixel telefonlarında buz özelliklerin bulunduğunu belirtelim.

Öncelikle telefonunuzdaki Google uygulamasının güncel olduğundan emin olun.

Google
Google
Developer: Google LLC
Price: Free

Sonra, root izni ile çalışabilen dosya yöneticinizi açın ve /system/ dizinini bulup “R/W olarak bağla (mounted as read/write)” olarak ayarlayın. “build.prop” dosyasına uzun dokunun ve metin editörü ile açın.

Aşağıdaki satırı bulmak için kaydırın veya metin editörünün arama özelliğini kullanın:

ro.product.model=[modelname]

Eşitlikten sonra yazan kısmı silin ve Pixel XL yazın. Yani aşağıdaki gibi olacak:

ro.product.model=Pixel XL

Dosyanın en sonuna gelin ve yeni bir satır ekleyin:

ro.opa.eligible_device=true

build.prop dosyasından çıkmadan önce kaydetmeyi unutmayın. Şimdi, Ev tuşuna bir süre basın ve Google Asistan’a ulaşın. Google Now on Tap açılıyorsa, Ayarlar -> Uygulamalar -> Google Uygulaması bulun. “Depolama -> Alanı Yönet -> Tüm Verileri Temizle” seçeneğine dokunun ve tekrar deneyin.

Google Asistan, Android cihazınızda çalışıyor olmalıdır.

Hepsi Bir Arada!

Hepsi bu kadar da yetmezmiş gibi xda-developers sitesindeki FaserF’nin PixelExperience.zip dosyası ile birlikte rootlu cihazınıza birçok Google Pixel özelliği yükleyebilirsiniz. Bunun, cihazınıza custom recovery ile yüklenmesi gereken bir dosya olduğunu belirtelim. Bu dosya ile cihazınızda olacak özellikler:

 • Pixel Launcher
 • Pixel duvar kağıtları
 • Pixel Telefon uygulaması
 • Pixel açılış (boot) animasyonu
 • Pixel zil sesleri ve arayüz sesleri

PixelExperience.zip dosyasını buradan cihazınıza indirin. Cihazınızı Recovery Mode ile başlatıp dosyayı yükleyin. Dosyayı yüklemeden önce sistem yedeği almanızı öneriyoruz.

Yükleme işlemi tamamlanınca sisteminizi yeniden başlatın. Bu kadar!

Sizinle paylaştığımız Pixel özelliklerini yüklediniz mi? Özellikle zamanınızın çoğunda ekranı kullandığınızı düşünürsek 650$ gibi bir fiyattan tasarruf ettiğinizi söyleyebiliriz.

2 YORUM

 1. iş yapacak bi uygulaması yok mu bunun 😀 sadece görsellikse bundan alasını zaten yapıyoruz biz. Eğer hepsi buysa tamamen fiyasko 😀

 2. Hepsi birarada olsun dedim dosyayı flashladım telefon çöktü.Yedekte yok romu iki saat tekrar kurmak zorunda kaldım. Bu ara bu sitenin önerileri ya çalışmıyor ya telefon çöküyor

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz