Google, Android 5.1.1 İçin Yeni Güvenlik Yaması Yayınladı

0
1033

lolipop

Android 6.0 çıkmasına rağmen Google, yeni güncellemeyi hemen (ya da hiç) almayacak cihazlar için yeni güvenlik yamalarını içeren bir sürüm hazırladı.

Google, yeni güncelleme politikasına bağlı kalarak 2 yıl sonrasında güncellemediği cihazlara 1 yıl daha güvenlik ve kararlılık güncellemeleri veriyor. Android 6.0 Marshmallow’un çıkmasının ardından güncellemeyi almamış Nexus 4, Nexus 7 (2012), Nexus 10 modelleri için Android 5.1.1 üzerine LMY48T inşa numaralı yeni bir Android sürümü yayınlandı.

Yayınlanan yeni sürüm her ne kadar sürüm numarası olarak ilerlemese deçok ciddi güvenlik açıklarını kapatıyor ve ufak sorunları gideriyor. Özellikle son zamanlarda çokça duyduğumuz “Stagefright Açığı 2” de bu sürümle birlikte kapatılmış gibi gözüküyor.

Şu an Android 5.1.1 altı bir sürüm ya da 5.1.1 LMY48T inşa numarasının altında bir sürüm kullanıyorsanız,  cihazınız 6.0 ya da yeni inşa numarasına eşdeğer bir sürüme güncellenene kadar bu güvenlik açıklarına karşı savunmasız kalmışsınız demektir. Güvenliğine düşkün kullanıcılar güncel AOSP tabanlı ROM’lara geçerek kendilerini koruyabilirler, Nexus kullanıcılarının ise son sürüme hemen geçmelerini tavsiye ediyoruz.

Güncelleme:

Son sürüm ile birlikte birden fazla kritik açığın kapatıldığı bilgisi Google tarafından yayınlandı. Kapatılan açıklar ve teknik detaylar için şu sayfayı inceleyebilirsiniz.

 

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz