Google adb ve fastboot sürücülerinin kurulması (Nexus Cihazlar) (Videolu)

9
4516

Nexus cihazların rootlanması, recovery ve custom ROM kurulması için öncelikle bilgisayarımıza adb ve fastboot sürücülerini kurmamız gerekiyor.

Bu sürücüleri kurduktan sonra adb ve fastboot adı verilen araçları kullanarak telefonumuzda istenen işlemleri gerçekleştirebiliriz.

Nexus 4,  Nexus 5,  Nexus 6, Nexus 7,  Nexus 9, Nexus 10, Nexus 6P, Nexus 5X, Galaxy Nexus, Nexus S, Nexus One cihazlarından birine sahipseniz bu şekilde sürücülerin kurulumunu sağlayabilirsiniz.

 

Öncelikle cihazınızı en son Android sürümüne güncelleyin.

Ardından aşağıdaki videoda anlattığımız şekilde sürücüleri yükleyebilirsiniz.

İndirme Bağlantıları

Google USB Sürücüleri: İndir

adb ve fastboot araçları: İndir

Aşamalar

Videodaki aşamaları kısaca açıklamak gerekirse:

 • Öncelikle Ayarlar -> Telefon Hakkında menüsü altından Derleme Numarası’na 10 kez arka arkaya dokunarak Geliştirici modunu aktifleştiriyoruz.
 • Ayarlar -> Geliştirici Seçenekleri altından USB Hata Ayıklama’yı aktif hale getirip cihazı bilgisayara bağlıyoruz.
 • Denetim Masasından Aygıt Yöneticisi’ni açarak cihazımızı bulup Sürücüyü Güncelleştir’i seçiyoruz.
 • Sürücü yazılımı için bilgisayarımı tara’yı seçiyoruz. İndirdiğimiz Google USB sürücülerinin bulunduğu klasörü seçip kurulumu tamamlıyoruz.
 • Telefonu bootloader moduna geçiriyoruz (aşağıdan nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz) ve tanınıp tanınmadığını kontrol ediyoruz.
 • Telefonu recovery moduna alıyoruz(aşağıdan nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz) ve tanınıp tanınmadığını kontrol ediyoruz.
 • Eğer tanınmamışsa Sürücü yazılımı için bilgisayarımı tara’yı seçip Bilgisayarımdaki Aygıt Sürücüsü Listesinden Seçmeme İzin Ver’i seçiyoruz.
 • Android devices kısmından uygun sürücüyü seçiyoruz. (Bootloader modundaysak Android Bootloader Interface, recoverydeysek Android ADB Interface’i seçiyoruz.)
 • İşlemi onaylayıp kurulumu bitiriyoruz.

Test İşlemi

 • Yukarıdan adb ve fastboot araçlarını indirip bir klasöre çıkarıyoruz. Klasör içerisindeyken Shift’e basılı tutarak sağ tıklıyoruz ve Komut satırını burada aç’ı seçiyoruz.
 • Komut satırına adb devices yazıyoruz ve eğer cihazımızı listede görüyorsak işlem tamamlanmış demektir.

 

Bootloader Moduna Geçmek İçin

Bootloader ve Bootloader Modu Nedir?

Telefonunuzu kapatın.

Ses kısma, ses açma ve açma/kapama tuşuna aynı anda basılı tutarak cihazınızı açın. (Bazı cihazlarda tuş kombinasyonları değişmektedir. Ses kısma+açma/kapama veya trackball+açma/kapama kombinasyonlarını deneyebilirsiniz.)

Alternatif olarak bootloader moduna geçmek için cihaz açıkken ve USB hata ayıklama aktifken adb’nin bulunduğu klasörde komut satırını açarak (videoya bakınız.)

adb reboot bootloader

komutunu verin.

Nexus 4 Bootloader Modu
Nexus 4 Bootloader Modu

Recovery Moduna Geçmek İçin

Android Recovery Nedir? TWRP ve Clockwork Recovery Nedir?

Bootloader modundayken ses azaltma tuşuna bir kaç kez basarak ekranda “Recovery mode” yazısını gördüğünüzde açma/kapama tuşuna basarak recovery moduna geçebilirsiniz.

Alternatif olarak recovery moduna geçmek için cihaz açıkken ve USB hata ayıklama aktifken adb’nin bulunduğu klasörde komut satırını açarak (videoya bakınız.)

adb reboot recovery

komutunu verin.

9 YORUM

 1. adb komut penceresini açmak için shift+sağ tık yapıyorum ama komut penceresini aç diye bir seçenek gelmiyor ne yapmam gerek lütfen cevap verin

  • Windows Vista, 7 ve 8’de böyle bir seçenek var. Aksi halde Başlat->Çalıştır->cmd.exe diyerek ilgili konuma cd ile gelmeniz gerekiyor.

 2. Telefonum kapandı ve açılmıyor. USB Hata ayıklama modunu etkin hale getiremiyorum telefon açılmadığı için. Sıfırdan kurulum yapmamda olumsuz birşey olur mu?

 3. bende google nexus 4 var sistem 4.4.2. kurulu ve bir türlü olmuyor çok şey denedim ama fayda etmedi bir türlü kilidi açamadım. fastboot modunda bilgisayar tanımadı bi türlü ne yapabilirim ?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz