GFXBench Testlerine Göre Huawei P9, Kirin 955 İşlemci İle Geliyor

0
642

Huawei’nin 6 Nisan’da tanıtımını yapacağı P9 modelinin hangi işlemciyi kullanacağı belli oldu.

Huawei geçen yıl piyasa sürdüğü P8 modeliyle oldukça beğeni toplamıştı. Aynı ivmeyi sürdürmek isteyen firma, yaklaşık 2 gün sonra 2016 için piyasaya çıkaracağı amiral gemisi P9’un lansmanını yapacak. Hakkında birçok fotoğraf sızdırılan telefonun şimdi de hangi işlemci ile geleceği GFXBench isimli bir benchmark uygulaması ile ortaya çıktı. Geçen yılki P8 modelinde kendi geliştirdiği Kirin 930/935 isimli işlemciyi kullanan Huawei görünen o ki kendi işlemcisini kullanmakta ısrarlı.

9p-a

Resimde de görüldüğü üzere P9 modelinde, yeni geliştirdiği 2.5 GHz hızında 8 çekirdekli Kirin 955 işlemciyi kullanacak olan Huawei, Grafik işlemci kısmında ise ARM’ın imzasını taşıyan Mali T880 birimini tercih etmiş. Diğer markalara baktığımızda Samsung’un S7/S7 Edge modellerinde de aynı grafik işlemcisini görsek de, Samsung kendi telefonlarında 12 çekirdekli versiyonları tercih etmiş. Fakat ulaşılan bilgilere göre Huawei P9’da 4 veya 6 çekirdekli versiyonu bulunacak. 12 çekirdekli versiyonlar ile karşılaştırdığımızda Huawei P9’un grafik birimi daha zayıf gibi görünse de firma ARM ile işbirliğinde bulunarak grafik işlemcisinin MHz hızında aşırtmaya gitmiş ve ortaya yaklaşık 100 MHz daha hızlı bir Mali T880 çıkmış.

Ekran tarafında Full HD yani 1920×1080 piksel çözünürlükte bir seçim yapan Huawei anlaşılan o ki 2K ekran kullanarak pili ve grafik birimini yormak istememiş. Diğer yandan 3 Gigabyte Ram bulunan cihazda, Full HD çekim yapabilen 11 MP bir arka kamera ve 7 MP bir ön kamera bulunuyor. Unutmamak gerek ki çıkan son görsellere göre Huawei P9 arka gövdesinde çift kamera taşıyacak. 2. kameranın tam olarak hangi işlemi yapmak için kullanılacağı merak konusu. Son olarak LG G5 modelinde gördüğümüz 2. kamera genel olarak odak hızı arttırmak ve derinlik algılamak için kullanılıyor.

Huawei-P9-970-80

Metal gövde ile gelmesi beklenen telefonun lansmanı en başta da belirttiğimiz gibi 6 Nisan yani yaklaşık 2 gün sonra. Bakalım Huawei, P9 modeliyle takipçilerini heyecanlandırmayı başarabilecek mi…

poy9-1459698153Bu cihaz hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz