Galaxy S5 Mini Lollipop Güncellemesinden Sonra Ram Sorunu!

0
2275

Samsung Galaxy S5 Mini cihazınıza Android Lollipop güncellemesini uyguladıktan sonra ram sorunu ile karşı karşıya kalıyorsunuz. O zaman bu sorunu çözelim.

Eğer bir Samsung Galaxy S5 Mini kullanıyorsanız ve Lollipop güncellemesini yaptıysanız cihazınızın ram belleğinin azaldığını fark etmişsinizdir. Çoğu kullanıcı böyle bir durumdan şikayetçi. Peki ram belleğini biraz artırmaya ne dersiniz?

Bildiğiniz gibi Galaxy S5 Mini için Lollipop güncellemesi henüz ülkemize verilmedi. Hâlâ KitKat kullanan arkadaşlarımızın herhangi bir ayarı değiştirmelerine gerek yoktur.

Cihazınızda Lollipop kullanıyorsanız ve herhangi bir ayarı değiştirmediyseniz şu an cihazınızda ram belleğiniz 1 GB olarak gözükmektedir. Bunu 330 MB daha artırabilirsiniz. Bu miktar öyle küçümsenecek bir miktar değil. Zaten olması gereken de bu. Gelelim yapmanız gereken işlemlere:

  • Cihazınızdan Telefon uygulamasını açın. Yani arama yapacağınız zaman tuşları girdiğiniz uygulamayı açın.
  • *#9900# dizisini tuşlayın.
  • Açılan ekrandan Debug Level ayarını High olarak değiştirin.
  • Cihazınız yeniden başlayacaktır.
  • Cihazınız açılınca Lollipop güncellemesi ile giden 330 MB’ı geri kazanmış olacaksınız. Yani ram belleğiniz 1.33 GB olacaktır.

Cihaz 1.5 GB ram belleğine sahip olmasına rağmen neden 1.33 GB olduğunu merak edecek arkadaşlarımız olacaktır. Hemen açıklayalım; ram belleğinin 173 MB gibi bir miktarı sistem tarafından kullanılmaktadır. Yani ram tamamen kullanılsa bile sistemin size cevap verebilmesi amaçlanmaktadır. Başka bir deyişle güvenlik için diyebiliriz. Bu yüzden ram belleğinin tamamını görememeniz normal.

Anlattığımız gibi cihazınızdaki ram sorununu çözebildiniz mi? Bizimle deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz. Ayrıca henüz cihazınıza Lollipop güncellemesini yüklemediyseniz buradan ilgili rom dosyasını indirip Odin programı ile yükleyebilirsiniz.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz