En İyi Google Play Alternatifleri

5
12663

Uygulama ve oyun yüklemek için gerçekten de Google Play’e mecbur muyuz? Google Play Store dışında çok sayıda market mevcut. Sizin için Google Play alternatiflerini bir araya getirdik. İşte Google Play alternatifleri.

Amazon Appstore for Android

Çevrimiçi alışverişin dünya genelindeki adresi Amazon’u duymuşsunuzdur. Amazon, ayrıca bir Android uygulama mağazasına da sahip. Google Play Store’un en büyük rakibiyle tanıştıralım sizi: Amazon Appstore.

Amazon Appstore, Amazon Fire tabletlerinde varsayılan uygulama mağazası olarak yer aldığından oldukça yaygın.

Daha önce Google Play Store’da yer alan bu uygulamayı Google, rakibinin önünü kesmeyi düşünmüş olacak ki geçtiğimiz yıllarda Google Play Store’dan kaldırdı.

Yeni Amazon uygulaması günümüzün düz uygulama arayüzlerine uygun. Soldan kayan gezinme menüsü yok. Artık, bir iOS uygulamasında olduğu gibi ekranın altındaki simgelere dokunarak kategoriler arasında gezinebilirsiniz. Bu bölümler yeni uygulamaları keşfetmenize ve mevcut kitaplığınızı görüntülemenize yardımcı olur.

Amazon Appstore

Uygulamada Pulse denilen bir sosyal bileşen yer alıyor. Diğer kullanıcıların indirdikleri uygulamaları görebiliyor, tepki verebiliyor ve kullanıcıları takip edebiliyorsunuz. Ana sayfada, öne çıkan uygulamaları ve popüler olanları görmek için aşağı kaydırmanız yeterli. Ayrıca ücretsiz yazılımlar ve indirimdeki uygulamalar için bir bölüm de bulunmaktadır.

Amazon’un mağazası, Google Play Store’un uygulama yelpazesiyle eşleşmeyebilir, ancak uygun bir alternatif olduğunu gösteriyor. Google’ın geniş hizmet koleksiyonunu hariç tutarsanız, çok sayıda popüler uygulamalar yer almaktadır.

Amazon Appstore uygulamasını bu bağlantıdan indirip cihazınıza yükleyebilirsiniz.

Mobogenie

Mobogenie, Türkçe dahil birçok dili destekleyen hem Android uygulamasına hem de bilgisayar programına sahip. Mobogenie uygulama mağazasının en çok beğendiğim özelliği bize kayıt olmadan indirme imkanı sunması. Uygulama ve oyunların yanı sıra zil sesleri, duvar kağıtları, e-kitaplar ve YouTube videolarını da indirebiliyorsunuz.

Ayrıca Mobogenie uygulama mağazasında yer alan tüm uygulamalar Kaspersky motoru ile virüs kontrolünden geçirilmiştir.

Mobogenie

Mobogenie uygulamasında içerisinden çeşitli kullanıcı gruplarına katılarak uygulamalar ve oyunlar hakkında bilgi paylaşımı yapabilir veya sorunlarınıza çözüm bulabilirsiniz.

Mobogenie uygulama mağazasında tüm uygulamalar ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Ayrıca “Genieler” bölümünü ziyaret etmenizi öneriyorum.

Mobogenie uygulamasını bu bağlantıdan “Download pro for Android” seçeneğini kullanarak indirebilirsiniz.

F-Droid

F-Droid bir çeşit Google Play Store alternatifi. Hazırladığımız bu listede diğer mağazalarla aynı sayıda uygulamaya sahip olmayan F-Droid’in Google Play Store’dan ayıran en büyük özelliği ise sadece ücretsiz ve açık kaynak koduna sahip uygulamalara sahip olmasıdır.

F-Droid’i değerli bulmak için Linux’u sevmeniz gerekmez. Ayrıca bu mağazadaki uygulamaları kullanmak ücretsizdir. Mağazadaki uygulamalar açık kaynak kodlu olduğundan, kötü amaçlı yazılım içermediğine de güvenebilirsiniz. F-Droid, uygulamaların davranışınızı veya konumunuzu ne zaman izleyebileceği konusunda bile sizi uyaracak kadar ileri seviyededir.

F-Droid

Bu uygulamanın önceki sürümleri basit bir seviyedeydi. En son sürüm yalnızca geçerli Android tasarım kurallarına uymakla kalmayıp aynı zamanda ihtiyacınız olan uygulamaları keşfetmenize yardımcı olacak kategoriler ve öneriler sunuyor. F-Droid kullanıyorsanız, alıştığınız uygulamaların çoğunu değiştireceksiniz. 🙂

Belki normal kullanıcılar için hiçbir anlam ifade etmese de açık kaynak kodunun ne olduğunu ve avantajlarını bilen takipçilerimiz için F-Droid kesinlikle kullanmaları gereken bir market uygulaması.

Kendisini bağışlarla ayakta tutan F-Droid uygulamasını Android cihazınıza indirip kullanmak istiyorsanız bu bağlantıdan “Download F-Droid” butonuna tıklayarak indirebilirsiniz.

SlideME

SlideME, Google Play Store yer almayan birçok cihaz ile birlikte gelen bir uygulama mağazası. Google Play Store’un çok iyi hizmet vermediği bölgelerde satış yapmak isteyen cihaz üreticilerini hedefliyor. Ayrıca SlideME, kısıtlamalar nedeniyle Google tarafından uygulamaları hoş karşılanmayan uygulama geliştiricilerini de hedeflediğini belirtelim. Bu arada yetişkin içerikli uygulamalara izin vermiyor.

Telefonunuza indirdiğiniz mağaza uygulamasına SAM yani SlideME Application Manager (SlideME Uygulama Yöneticisi) adı verilir. SlideME’nin uygulama yelpazesi F-Droid mağazasından daha geniş olsa da Amazon’dan daha küçük.

SlideME

SlideME, Play Store tarafından yeterli hizmet sunulmayan alanları hedeflese de şirketin merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nin Seattle şehrinde bulunuyor. Her uygulamada inceleme mevcut olduğundan kalite ve güvenlik konusunda diğer kullanıcıların görüşleri sizin karar vermenize yardımcı olacaktır.

Mağazanın arayüzü yıllardır bir güncelleme görmese de uygulamanın kullanımı işlevsel ve öğrenmesi kolay. Yeni uygulamaları keşfetmenin birçok yolunu sunması artı bir puan kazandırıyor. Bir uygulama seçtiğinizde size bir indirme düğmesi, açıklama, ekran görüntüleri, incelemeler ve aşağıya doğru birkaç seçenek sunuyor. Bu seçeneklerin Google Play Store’dakine benzer olduğunu belirtelim.

SlideME uygulamasını bu bağlantıdan indirebilirsiniz.

1Mobile Market

1.5 milyondan fazla uygulama ve oyun bulabileceğiniz, 3 milyondan fazla duvar kağıdı bulabileceğiniz bir market.

Uygulama içerisinde yer alan bir çeşit sosyal ağ ile fotoğraf paylaşabilir, başkalarının paylaşmış oldukları fotoğrafları beğenebilir veya yorum yazabilirsiniz. Ayrıca bu fotoğrafları “Paylaş” seçeneği ile Facebook, Instagram, WhatsApp, E-Posta, Bluetooth vb. kullanarak arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

1Mobile-Market

Ayrıca 1Mobile Market mağazasında yer alan her şeyi ücretsiz indirebiliyorsunuz. 1Mobile Market uygulamasını indirmek istiyorsanız bu bağlantıdan indirip Android cihazınıza yükleyebilirsiniz.

Mobango

2006 yılında kurulan Mobango her ne kadar sosyal yönüyle ön plana çıksa da uygulamaların, oyunların ve videoların bulunduğu ve bunları indirmenizi sağlayan bir mağazadır. Mağazada yer alan kanallar ile başka kullanıcıların beğendiği çeşitli uygulamalara, oyunlara ve videolara ulaşabilirmeniz mümkün. Ayrıca uygulamaları sms veya e-posta ile cihazınıza veya arkadaşınıza gönderebilirsiniz. Uygulamanın sosyal yönünü anlatmama gerek yok sanırım. 🙂Mobango

Mobango mağazasında yer alan her şeyi ücretsiz indirebiliyorsunuz. Mobango uygulamasını indirmek istiyorsanız bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Sizin bu listeye ekleyebileceğiniz uygulama mağazası var mı?

5 YORUM

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz