En İyi Android İnternet Tarayıcıları

0
909

android_internet_tarayici

Yıllar geçtikçe internetsiz yaşayamamaya başladık. Bu internet erişimi için de internet tarayıcıları büyük rol oynamakta. Android cihazınızla gelen stock internet tarayıcısı size en iyisini sunmuyor. Neden farklı bir tarayıcı kullanmayasınız?

Sizin için bir liste hazırladık ve bu liste zaman zaman Android internet tarayıcılarıyla güncellenecektir. Ayrıca siz de öne çıkan özellikleriyle internet tarayıcıları önerebilirsiniz.

Bu listede sizinle paylaştığımız Android internet tarayıcılarını detaylıca açıklamadık. Daha sonra bu listede belirttiğimiz internet tarayıcılarını, tüm özellikleriyle beraber inceleyeceğiz. Ancak şimdilik bu listeyi tamamlayalım. 🙂

Chrome Tarayıcı – Google

google_chrome_android

Bir Androd kullanıcısının bilmesi imkansız olan Chrome, Android cihazlarda kurulu olarak geliyor. Chrome’un beğendiğimiz özelliklerinden bir tanesi, sekmelerinizi de senkronize ederek bilgisayarınızda da bu sekmelere ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca her bir sekme ayrı bir uygulama gibi davranıyor. Yani Android cihazınızda açık uygulamalar bölümüne baktığınızda, Chrome uygulamasındaki açık sekmelerinizi ayrı uygulamalar gibi görebilmeniz mümkün.

Eğer girdiğiniz bir internet sayfası yabancı bir dilde ise Chrome bunu otomatik olarak algılıyor ve “Türkçe diline çevrilsin mi?” şeklinde bir soru soruyor. Onaylarsanız, Google Çeviri ile girdiğiniz internet sayfası kendi dilimize çevrilecektir.

Son olarak ise bir internet sitesini açtınız ve Chrome internet tarayıcısında “Ana ekrana ekle” özelliğini kullanarak ana ekranınızda bu siteye ait bir kısayol oluşturabilirsiniz. Bu kısayolu kullanarak siteye doğrudan erişebilirsiniz.

Google Chrome:Hızlı ve Güvenli
Google Chrome:Hızlı ve Güvenli

 

Android için Opera

İnternetin çok yavaş olduğu, akıllı telefonların piyasada olmadığı zamanlarda bile var olan Opera, tamamen kullanıcı dostu olmuştur hep.

Opera’da yer alan Opera Turbo özelliği ile yavaş ağ bağlantılarında sayfaları hızlı yüklemenizi sağlıyor. Ayrıca Opera Turbo özelliği açıkken sayfalardaki görüntülerin kalitesini (düşük, orta ve yüksek) ayarlayabilmeniz mümkün. Opera Turbo görüntüleri kapatabilme gibi bir seçeneğe de sahip. Görüntüleri kapatarak veri tasarrufu sağlayacağınızdan şüphemiz yok.

Opera’da uzun bir sayfaya sahip bir site açtığınızda sayfa sonuna ve başına kolaylıkla gitmeniz mümkün. Ayrıca Opera, Chrome’un yapabildiği gibi sekmeleri de eşitleyerek bilgisayardaki Opera tarayınızda görüntülemenizi sağlıyor. Ayrıca yer imlerinizi, tercihlerinizi, ayarlarınızı ve hızlı erişim sitelerini eşitleyebilirsiniz.

Opera’da Telefon, Klasik ve Tablet düzenleriyle görünümü değiştirebilirsiniz. Kullanımınıza hangisi uygunsa o düzeni seçebilirsiniz.

Son olarak ise Opera ile bazı video sitelerinde yer alan videoları indirebilmeniz mümkün. Videoya kısa bir süre basarak karşınıza çıkan seçeneklerden “İndir” seçeneğine dokunmanız yeterli.

Ücretsiz VPN'li Opera tarayıcı
Ücretsiz VPN'li Opera tarayıcı
Developer: Opera
Price: Free

 

Dolphin Tarayıcı

Dolphin internet tarayıcısı bazı özellikleriyle öne çıkıyor diyebiliriz. Akşam yatağınıza uzandınız, son kez haberlere veya bizim sitemize bakmaya karar verdiniz. Android cihazınızı aldınız ve internete gireceksiniz. Her ne kadar Android cihazınızın parlaklığını düşürseniz de internet sitelerinin arka planları beyaz renktedir ve bu, karanlıkta gerçekten de gözleri rahatsız etmektedir. Dolphin internet tarayıcısında yer alan “Gece Modu” özelliği ile gözleriniz artık rahatsız olmayacak.

Dolphin internet tarayıcısının en beğendiğimiz özelliği “Çiz ve Git”. Bir harf çizerek belirlediğiniz siteye gidebiliyorsunuz. Örnek verecek olursak “A” harfi çizdiğinizde Tekno Bölge sitemizi açabilirsiniz.

Dolphin internet tarayıcısına yükleyebileceğiniz çeşitli eklentiler bulunmaktadır. Yükleyebileceğiniz birkaç eklentiyle ekran görüntüleri yakalayabilir, sayfaları PDF dosyaları olarak kaydedebilir, sayfaların parlaklığını ayarlayabilir veya çok daha fazlasını yapabilirsiniz.

Ayrıca Dolphin internet tarayıcısı temaları da desteklemektedir. Temaları kullanarak kendinize göre özelleştirebilmeniz de mümkün.

Dolphin Tarayıcı 🐬
Dolphin Tarayıcı 🐬
Developer: Dolphin Browser
Price: Free

 

Firefox for Android

Firefox, Windows dünyasında eklentileriyle ön plana çıkıyor-du. Zamanla bütün tarayıcılar eklentilere sahip olunca Firefox biraz popülerliğini yitirdi ancak açık kaynak kodlu olduğundan Firefox’un yeri her zaman ayrıdır. Peki Android dünyasında durumu nasıl? Firefox eklenti olarak çok geniş bir yelpazeye sahip. Birbirinden yararlı eklentiler bulmanız mümkün.

Firefox’un beğendiğimiz özelliklerinden bir tanesi adres çubuğuna bir kelime yazmaya başladığınız anda size arama motorunu seçme imkanı sunuyor olması. Yani ister Google’da, ister Yandex’de, isterseniz de Twitter’da arayabiliyorsunuz. Arama motorunuz sabit değil diyebiliriz.

Firefox’un beğendiğimiz bir diğer özelliği ise “Yeni konuk oturumu” özelliği. Bu özelliği etkinleştirip yanınızdaki kişinin internete girmesini sağlayabilir ve hiçbir endişeye sahip olmanıza gerek kalmaz. Bu özellik sayesinde yanınızdaki kişi internete girerken sizin oturum bilgilerinizi, girdiğiniz siteleri ve yer imlerinizi göremez, erişemez. Kişinin gezinmesi bitince, o kişinin tarayıcı geçmişi otomatik olarak silinir.

Firefox’un “Okuma Listesi” özelliği sayesinde gezindiğiniz sayfaları kaydederek daha sonra bu sayfaları okuyabilmeniz mümkün.

Ayrıca tarayıcı ile metin boyutlarını istediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz. Yazılar çok küçük gözüküyorsa kendinize uygun olacak şekilde yazı tiplerini ayarlayabilirsiniz.

Son olarak ise Firefox’un hızını çok beğendik, gerçekten de çok hızlı bir tarayıcı olduğunu birkaç kez tekrarlayabiliriz.

 

Android için UC Web Tarayıcısı

UC Web Tarayıcısı biraz da eğlenceyi düşünmüş olacak ki internet sitelerinde gezinirken bir ekran görüntüsü paylaşmak istediğinizde, “Paylaş” özelliğinde yer alan “Doodle Paylaşım” ile ekran görüntünüze Doodle denilen eğlenceli bir karakter eklemenizi ve bunu istediğiniz yerde (WhatsApp, Facebook, vb.) uygulamayı kullanarak paylaşmanızı sağlıyor.

UC Web Tarayıcısı, Android bildirim panelinize arama kutucuğu ekleyerek; aklınıza bir şey takıldığında internet tarayıcısını açmadan bildirim panelinde yer alan arama kutucuğunu kullanarak ayarladığınız arama motorunda aramanızı sağlıyor.

Ayrıca, Facebook uygulamasını kullanmıyorsanız UC Web Tarayıcısı ile kendisine entegreli Facebook’u kullanmak çok kolay. Bildirim panelinize Facebook’u ekliyor ve mesajlar, bildirimler geldiğinde bu bildirimlere veya duvarınıza Android bildirim panelinizden ulaşabilmeniz mümkün.

Sizinle paylaştığımız Android internet tarayıcıları şimdilik bu kadar. Bir tarayıcıda bahsettiğimiz özelliği bir başka tarayıcı da bahsetmemiş olabiliriz. Bu özelliğin o tarayıcıda olmadığı anlamına gelmediğini lütfen unutmayın.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz