Dünden Bugüne Android

0
989

Dünden bugüne Android’e bir göz atalım. Android sürümleri ne zaman çıkmış, neler olmuş?

Android, Google, Open Handest Alliance ve özgür yazılım topluluğu tarafından geliştirilmiş olan, Linux tabanlı, mobil cihaz ve cep telefonları için geliştirilmekte olan, özgür bir mobil ücretsiz bir işletim sistemidir. Sistem açık kaynak kodlu olsa da ufak ama çok önemli kısmın Google tarafından kodları kapalıdır, Google bu kısmın kendisi dışında ulaşılmasını istememektedir.Android

Temel olarak dokunmatik ekranlar için tasarlanan işletim sistemi, düşük maliyetli ve kişiselleştirilebilen işletim sistemi arayan yüksek teknolojiye sahip cihazlar arasında da popülerdir. Başlarda bu sadece tablet ve akıllı telefonları kapsasa da, günümüzde televizyonlar, arabalar, oyun konsolları, dijital kameralar ve saatler gibi cihazlarda da kullanılmaya başlamıştır.

Android’in Gelişimi

 • Android 1.0 Htc Dream’in işletim sistemi olarak telefonlara ilk adımını atmıştır. Bu sürüm; kamera desteği kablosuz ağ (Wi-Fi), Bluetooth, klasörler, bir web tarayıcısı, uyarılar, sesli arama, YouTube, alarmlı saat, galeri gibi özellikler sunmaktadır.

rogers-htc-dream-magic

 • 9 Şubat 2009 da Android 1.1 yayınlanmıştır. Bu sürüm bir önceki sürümdeki sistem hatalarını düzeltmeyi ve API’yı geliştirmeyi amaçlamıştır.
 • 30 Nisan 2009’da 1.5 (Cupcake) yayınlanmıştır. Bluetooth desteği, kamera kaydı, video gösterimi, Picasa, sık kullanılanlar klasörü ve Widget’ları kişiselleştirebilme, yazı tahmin edebilen klavye ve animasyonlu ekran özellikleri Android’e kazandırılmıştır.

android151

 • 15 Eylül 2009’da Android 1.6 (Donut) yayınlanmıştır. Ekran çözünürlüğü yükseltilmiştir. Doğru çeviri yapma ve okutma özelliği, geliştirilmiş Android market, galeride çoklu silme, sesli arama, WVGA ekran çözünürlük desteği İşletim Sistemi’ne kazandırılmıştır.
 • 29 Ekim 2009’da 2.0 ve 2.1 (Eclair) yayınlanmıştır. Html 5 ve Bluetooth 2.1 desteği kazandırılmıştır. Sanal klavye ve yüksek ekran çözünürlüğü desteği ile özelleştirilebilen arayüz özelliği eklenmiştir. Geliştirilmiş Google Maps, hareketli duvar kağıtları ve dijital yakınlaştırma özelliği de kazandırılmıştır.
 • Mayıs 2010’da 2.2 (Froyo) yayınlanmıştır. 720p ekran çözünürlüğü desteği, Usb bağlantı, Wi-fi tarayıcı özelliği, Flash Player 10.1 desteği eklenmiştir.
 • Şubat 2011’de  2.3 (Gingerbread) yayınlanmıştır. Çoklu kamera ve çoklu dokunmatik desteği eklenmiştir. XGA (1366×768) ekran çözünürlük desteği ve video arama özelliği eklenmiştir.
 • Yine Şubat 2011’de Android 3.0 (Honeycomb) yayınlanmıştır. Android işletim sistemi, tabletlerle uyumlu hale getirilmiştir.
 • Ekim 2011’de  Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) yayınlanmıştır. Yüz tanıma fonksiyonları ve NFC teknolojisi ile dosya paylaşımı özellikleri eklenmiştir.

Android_4.0

 • Mart 2012’de Android Market’in adı Google Play Store olarak değiştirilmiştir.
 • Temmuz 2012’de 4.1 (Jelly Bean) yayınlanmıştır. Aynı anda iki uygulama açma özelliği Android’e kazandırılmıştır. Butter project (takılmadan kayan ekran) ve enerji verimliliği sağlanmıştır.
 • Ekim 2012’de 4.2 (Jelly Bean Plus) yayınlanmıştır. Çoklu kullanıcı, 360 derece panoramik fotoğraf ve Swype klavye kazandırılmıştır.
 • 11 Şubat 2013’te 4.2.2 (Jelly Bean Plus) yayınlanmıştır. Bu güncelleme “performansı ve kararlılığı artırır” sloganıyla çıkarılmıştır. Isınma ve donma problemleri giderilmiştir.
 • 24 Temmuz 2013’te 4.3 (Jelly Bean) yayınlanmıştır. Çoklu kullanıcı için ebeveyn kontrolü, oyunlar için OpenGL ES 3.0 desteği, diğer teknolojik aletlere bağlanmak için ilk akıllı Bluetooth teknolojisi, Wi-Fi’ı açıp kapatmak yerine otomatik açılıp kapanabilen akıllı Wi-Fi teknolojisi eklenmiştir. Ayrıca uygulama izinleri bu sürümle birlikte kontrol edilebilir hale gelmiştir.
 • 31 Ekim 2013’te çıkması beklenen 5 (Key Lime Pie) yerine  4.4 (KitKat) yayınlanmıştır. Görsel arayüzde birçok değişiklik yapılmıştır. RAM optimizasyonu sayesinde 512 MB RAM’e sahip cihazlarda da çalışabilmektedir. ART (Android Run Time) sanal makinesi  4.4 Kitkat Nexus ile deneysel olarak sunulmuştur.
 • 24 Şubat 2014’te MWC fuarında Sony Xperia Z2 ve Samsung Galaxy S5,  4.4.2 KitKat kullanmıştır. Cihazlar bu işletim sistemiyle satışa sunulacaktır.
 • 3 Kasım 2014 tarihinde Google, 5.0 Lollipop sürümünü çıkarttı. Lollipop’ta Google, “Materyal Tasarım” adını verdiği yeni bir görünümü Android cihazlara kazandırdı. Android Lollipop ile birlikte gölgeler kullanılarak işletim sistemine daha derinlikli bir hava katılmış ve içeriğe göre renk belirleme gibi ekstra özellikler sunulmuştur. Ayrıca  yeni animasyonlar ve dokunmatik geri bildirimler de 5.0 Lollipop ile karşımıza çıkıyor.

Android-5.0-Lollipop-lockscreen-homescreen

 • 2 Aralık 2014 tarihinde Google  5.0.1 güncellemesi yayınlandı.
 • 19 Aralık 2014 tarihinde Google bazı hata düzeltmeleri içeren 5.0.2 sürümünü yayınladı.
 • 29 Mayıs 2015 tarihinde Google yaptığı I/O 2015 konferansında Android M 6.0’ı duyurdu ve önizleme sürümünü yayınladı.
 • 19 Ağustos 2015 tarihinde Google  6.0 sürümünün kod adını Marshmallow olarak duyurdu ve 3.önizleme sürümünü yayınladı. Marshmallow güncellemesi ile USB Type-C formatını destekleyen işletim sistemi daha hızlı şarj, hızlı veri transferi, kablo üzerinden veri aktarımı yaparken şarj gibi yeteneklere sahip. Tabi bu güncelleme cihazınızın USB 2.0 portunu, USB Type-C ye çevirmesede 2.0 üzerindeki veri aktarım hızlarında belli bir miktar artış olacaktır.
 • 29 Eylül 2015’de 6.0 Marshmallow bulunan Nexus 5X ve 6P cihazları tanıtılmıştır.

Android’in gelişimi devam ediyor ve bu konumuz zamanla güncellenecektir. Bu konumuzu faydalı buldunuz mu? Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz