ClockworkMod Recovery Nasıl Yüklenir? (Samsung Cihazlar)

197
34626

ClockworkMod Recovery Android cihazlarda sıklıkla kullanılan bir custom recoverydir.

ClockworkMod Recovery’nin nasıl yükleneceğini anlatmaya başlamadan önce bu yazımıza giderek Android Recovery, ClockworkMod (CWM) ve TWRP Recovery hakkında çeşitli bilgiler edinebilirsiniz.

Bu yazımız Samsung cihazları içindir. Samsung dışında bir cihaz kullanıyorsanız lütfen sitemizde araştırma yapınız.

Yine bu yazımızda ClockworkMod Recovery dosyasını nasıl Odin ile yüklenebilecek hale getirebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

İşlemlere başlamadan önce cihazınızın root yetkisine sahip olması gerektiğini belirtelim. Bu işlemin nasıl yapılacağını bu yazımızdan öğrenebilirsiniz. Hazırsanız başlayalım.

İndirilecekler

Odin

Samsung USB Sürücüleri

Recovery dosyası

*Rocovery dosyasını telefon modelinize göre indirin!

*Cihazınıza uygun Recovery dosyasını paylaşmış olabiliriz. Bu bağlantıyı kontrol edebilirsiniz.

Yapılacaklar

 1. İndirdiğiniz bütün dosyaları masaüstünüze çıkarın.
 2. Bilgisayarınıza USB sürücüleri kurun.
 3. Tablet veya telefonunuzdan “Ayarlar – Cihaz Hakkında” bölümünde yer alan Yapım Numarası’na 7 kez tıklayın ve Geliştirici Seçenekleri’ni etkinleştirin. Geliştirici Seçenekleri’nde yer alan USB Hata Ayıklama’yı işaretleyin ve cihazı kapatın.
 4. “Ses Kısma+Ana Menü+Güç” tuşlarına basarak cihazı Download Mode’una alın. “Ses Açma” tuşuna basarak devam edin. *Download Mode’una alma tuşları cihaza göre değişmektedir. Bu bağlantıdaki kategorimizi inceleyebilirsiniz.
 5. Odin programını çalıştırın ve cihazınızı USB kablo ile bilgisayara bağlayın. Odin programı cihazınızı tanıyacaktır.
 6. Odin programında “Auto Restart ve Reset Time” kutucukları işaretli değilse işaretleyin, “AP” kutucuğunu işaretleyin ve “AP” butonuna tıklayarak “.tar.md5” uzantılı recovery dosyanızı seçin.
 7. Her şey hazırsa “Start” butonuna tıklayın ve işlemin bitmesini bekleyin.

AndroidNoktası-Recovery

Notlar

 • Bu işlemlerde sorumluluk tamamen size aittir.
 • Her şeyi sırayla yaptığınızda hiçbir sorunla karşılaşmayacaksınız. Şunu belirtmeliyiz ki biz şimdiye kadar hiçbir sorun yaşamadık.
 • Bu işlemi yaparken kullanacağınız bilgisayar, elektrik kesintisi gibi bir durumda güç kaybına uğramamalı. Yani kısaca dizüstü bilgisayar kullanmanızı öneriyoruz.

Eğer telefonunuza ait ClockworkMod (CWM) Recovery dosyasını bulmakta zorlanıyorsanız, sizin yerinize biz bulabiliriz.

Bu konu genel anlatım olduğundan bazı cihazlar için hazırladığımız CWM Recovery yükleme konularına aşağıdaki bağlantıları kullanarak ihtiyacınız olacak her şeye ulaşabilirsiniz.

 

197 YORUM

     • Yardımın İçin Teşekkür Ederim Ancak İngilizcem İyi Değil Bana Instruction dosyasındaki yazıları çevirebilir misin ?

     • Öncelikle cihazınızın rootlu ve Bootloader kilidinin açılmış olması gerekiyor. İndirdiğiniz arşiv dosyasını bir klasöre çıkartın ve o klasörde boş bir alanda klavyenizden Shift tuşuna basarak sağ tıklayın. Menüden “Komut penceresini burada aç” seçeneğini tıklayın. Cihazınızı bağlayın ve Instruction dosyasındaki komutları sırasıyla komut penceresine yazın. Bu kadar. 🙂

     • Merhaba,

      Her ne kadar detaylı araştırmış olsam da ve işe yarayacağından şüphem olmasa da burada yapacağınız işlemlerin sizin sorumluluğunuz altında olduğunu belirtmek isterim. 🙂

      Yararlanacağımız konu burada: http://goo.gl/Zc3dfV

      Part 1: Kullanacağınız .zip dosyasını http://goo.gl/HFQVMe bağlantısından indirip bir klasöre çıkartın ve o klasörde boş bir alanda klavyenizden Shift tuşuna basarak sağ tıklayın. Menüden “Komut penceresini burada aç” seçeneğini tıklayın. Komut penceresine “laf_script.bat” yazın ve Enter tuşuna basın. Burada herhangi bir hata olmadığından emin olun.

      Part 2: Cep telefonunuzu kapatın. USB kablosuyla bilgisayara bağlayın ve birkaç saniye bekleyin. “Güç” tuşuna basılı tutun ve cep telefonu titreyene kadar basılı tutun. Titreyince, hemen “Güç” tuşuna basmayı bırakın ve “Ses Yükseltme” tuşuna fastboot açılana kadar basılı tutun.

      Devam: Komut satırına “fastboot devices” yazın. Cihazınızın listede olduğundan emin olun. Sonra “fastboot oem unlock” yazın. Şu an bootloader kilidi açılmış olmalı. Bundan emin olmak için “fastboot oem device-info” yazın.

      Çok yazdım, yeter bitti. 🙂 İşe yaradıysa lütfen belirtin. Forumlarımızda bununla ilgili bir konu açalım.

      İyi günler dilerim.

     • part 2:yi uygularken ses açma tuşuna bastığımda firmware update diye bir yer geldi doğru mu gidiyorum acaba ?

     • Cihazı kapatabilirsiniz sorun olmaz. Kaynak konuya baktığımda cihaz Download Mode’unda açılıyorsa Part 1’deki adımları gözden geçirin demişler. Fastboot için bir de şunu dener misiniz: Cihazı kapattıktan sonra bilgisayara bağlayın ve Güç tuşuyla Ses Yükseltme tuşuna aynı anda basılı tutun. Olmazsa Part 1’deki adımları bir daha denemeniz gerekiyor.

     • güç tuşu ve ses açma ya aynı anda bastığım zaman telefon normal şekilde açılıyor birde birdaha denedim ve yine firmware update geldi

 1. arkadaşlar iyi akşamlar. burada yazan işlem adımları doğrultusunda odini çalıştırdım ama “failed” uyarısını verdi. telefonu (İ9000) açmaya çalıştığımda ekranda aşağıdaki görüntü çıkıyor ( aralarında ünlem işareti olan telefon ve bilgisayar simgesi) açılmıyor. download moda geçebiliyorum. ne yapmam lazım. yardımcı olursanız sevinirim.

 2. Galaxy note 10.1 (gt-n8005) için recovery dosyası lütfen. Şimdiden teşekkürler. Kolay gelsin.
  (Cihaz durumu özel. Bunu önceden yapmadım zhiqupk diye bi uygulamaya rootlattım. Bunu geri resmiye çevirme de olabilir mi?)

 3. Merhaba arkadaşlar Yardımınıza ihtiyacım var bende tab3 smt110 var geçen hafta root attım bugunde fabrika ayarı yaptım ama bir türlü acamadim cwm_based recovery v6.0.4.8 yan bölüm çıkıyor ne yaptıysam acamadim lütfen yardim

 4. merrhaba s3 mini için aynısını yaptım success dedi ama cwm açılmıyor normal recovery açılıyor her şeyi denedim olmadı ne yapmam lazım

 5. S.a benim tel formatlandi yani icinde hic yazilim yok recoveryde silinmis durumda sadece odin giriyo nasil recovery atabilirim. Ve 4.3 yuklemek istiyorum odin fail veveriyo. 3 parcali rom mu atmam gerekiyo. Yardim lutfen caresizim,

 6. i9300 parelel ithalat 4.1.2 vardı rootsuz cm 12 yukliyim dedim hafıza kartından butun wipeleri yaptım yuklemedi ardından telde acılmadı biraz daha kurcaladım recoveryde silindi. su an sadece odini goruyor. yardımcı olurmusunuz.

 7. I9300XXUGNA7_I9300OJVGNA1_I9300XXUGMK6_HOME.tar bide
  I9300XXUGND5_I9300NEEGNE1_NEE bu var hatta
  CWM6.0.3.6-S3(I9300)_NONtouch.tar bunuda yukleyemiyorum. setup
  connectionda bekliyo odin yukleme yapmıyo

  • Sorunun tek parçalı veya 3 parçalı romla ilgili olduğunu sanmıyorum.

   Daha önce böyle bir sorunla karşılaşmadığım için yabancı forumları araştırdım. Birkaç çözüm yöntemi var. Farklı yöntemler farklı kullanıcılarda işe yaramış. Denemekten zarar gelmez tabi ki.
   – Bilgisayarınızda Kies yüklü mü? Yüklüyse kapalı olduğundan emin olun.
   – Hafıza kartınızı çıkartıp deneyin.
   – Farklı bir USB portu deneyin.
   – Odin programını yönetici olarak çalıştırın.

  • Merhaba,

   Aşağıdaki yöntemi dener misiniz?

   Yararlanacağımız konu burada: http://goo.gl/Zc3dfV

   Part 1: Kullanacağınız .zip dosyasını http://goo.gl/HFQVMe bağlantısından indirip bir klasöre çıkartın ve o klasörde boş bir alanda klavyenizden Shift tuşuna basarak sağ tıklayın. Menüden “Komut penceresini burada aç” seçeneğini tıklayın. Komut penceresine “laf_script.bat” yazın ve Enter tuşuna basın. Burada herhangi bir hata olmadığından emin olun.

   Part 2: Cep telefonunuzu kapatın. USB kablosuyla bilgisayara bağlayın ve birkaç saniye bekleyin. “Güç” tuşuna basılı tutun ve cep telefonu titreyene kadar basılı tutun. Titreyince, hemen “Güç” tuşuna basmayı bırakın ve “Ses Yükseltme” tuşuna fastboot açılana kadar basılı tutun.

   Devam: Komut satırına “fastboot devices” yazın. Cihazınızın listede olduğundan emin olun. Sonra “fastboot oem unlock” yazın. Şu an bootloader kilidi açılmış olmalı. Bundan emin olmak için “fastboot oem device-info” yazın.

   • 3. klasöründe, sağ tıklatın laf_script_linux.sh , dosyayı özelliklerine gidin ve dosya programı olarak çalıştırmak için izin verir. linux.sh dosya programı olarak çalıştıramadım,nasıl yapılıyor acaba?

     • hayır ama verdiğiniz linkdeki bir aşamada bu işlemin yapılması gerektiği yazıyorda.Çözemedim bi türlü…

     • Bootloader hallettim ama cyangemod 12 lolipop yukledim ama recovery giremiyorum tekrar.root silinmiş herhalde super su yukledim ama aktif olmuyor.yardimci olurmusunuz…

     • Merhaba,

      CM romlarında rootu etkinleştirmek için

      Ayarlar -> Cihaz Hakkında -> Yapım Numarası seçeneğine yaklaşık 7 kez tıklayarak Geliştirici Seçenekleri etkinleşecektir.

      Geliştirici Seçenekleri’ne giderek Root erişimi (Root access) menüsüne gidin ve “Uygulamalar (Apps)” veya Uygulamalar (Apps) ve ADB” seçeneğini etkinleştirin.

     • Yardımınız için tesekkur ederim.dediginizi uyguladim ama hala recovery moda hala giremiyorum.lg l70 telefonum ses artirma+güç düğmesine aynı basili kaliyorum olmuyor.ses artirma+menu+guc dugmesi işlemide olmadi.

     • hocam bir sorunum daha var bu cm 12 yi yükledikten sonra pc telefonu görmüyor,şarj ediyor ama açmıyor android MTK hatası veriyor.Usb hata ayıklama açık, MTK driver indirip kurdum diğer driverlarda tamam ama hala aynı hatayı veriyor…

     • Telefonu bilgisayyara bağladıktan sonra bilgisayarda cihaz yöneticisini kontrol eder misiniz? Cihazınız ne olarak gözüküyor veya ünlem işareti var mı?

     • hocam nihayet gördü pc telefonu halloldu.ama bu cm 12 5.0.2 de gapps yüklememe rağmen google play hizmetleri ve google play store yok hata verip duruyor.indirip ayrı ayrı kuruyorum yine olmuyor…

 8. arkadaşım bnde samsung galaxy trend 7560 var ben root attım cwm sini bulamıyınca trend plus unkını attım ama recovery menüsü açilmıyo altta sarı 3 gen kutucuk çıkıo nasıl düzeltirim

 9. Çağdaş merhaba bana yardımcı olucagını umuyorum,s 5570 galaxy mini cihazıma kod yazdım 2663 firmware kodu dokunmatik gitti rom attım yinede kullanamıyorum yardımlarını bekliyorum teşekkür ederim.

 10. arkadaşlar merhaba herşeyi yapabılıyorum sanırım sorun indirdiğim recovery dosyasında .
  telefonum samsung note 2 fakat cıhaz bılgısınde n7100 yazmakta bende n7000 olan recovery dosyasını indirip onu klasöre cıkartıp img2tar doyası ıcerısıne atıp uzantısını dedıgınız sekılde ayarlıyorum dosya uzantısı hersey değişiyor evet ama işlem sırası takıp edıp start a bastıgımda odin çalışmayı durdurdu hatası alıyorum ve odin kapanıyor
  sorunum nerde yardımcı olursanız cok sevınırım
  [email protected] mail adresım recovery ordan atablır yada dırek buradanda yardımcı olursanız cok sevınırım mınnettar kalırım

 11. Merhabalar 1 tane buldum ama sonuc elde edemedim.Cünkü img uzantılı odinde imgyi görmüyor md5 donusturdum bu seferde 0 mb goruyor yardımcı olun ltfn

 12. Merhaba ne demek konuyla alakasız siz yardımcı oluruz demişsiniz bu konu altında bu sitedeki rom lar 5.1.1 değil ? yardımcı olamazmısnz

 13. merhaba arkadaşlar samsung gt n7000 telefonum durup dururken dondu bende bataryasını çıkardım geri açınca açılışta samsung gt n 7000 diyo başkada bi ilerleme yok ekran öyle donakalıyor internetten bi kaç forum sitesine baktım odin ile yükleme yaptım ama star diyince ilk başte kertel dedi sonra fail verdi yardımcı olurmusunuz

 14. abi s.a ben senin sitenden galaxy grand 2 cwm sini indirdim ancak uzantısı recovery.img odinde bunu algılamıyor bu iş nasıl olcak abi telefona acil yapmam lazım yoksa telefonun sonu kötü..

 15. Kolay gelsin arkadaşlar alimde sm-g531f samsung var müşteri format atmış gmail le kilitlenmiş kurulum esnasında hesap istiyor bilmemize rağmen açılmıyor z3x ve octopus ile yazılım attım genede sonuş bulamadım yardımlarınız bekliyorum şimdiden iyi çalışmalar…

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz