Cihazların Yavaş Şarj Olma Sorunu Nasıl Çözülür?

0
1190

Cihazlarımızı diğer akıllı telefonlarda ki gibi bilgisayarımıza, taşınabilir şarj cihazlarına veya duvar prizlerine takarak şarj edebiliyoruz. Peki cihazın şarj olma süresi bazen saatleri bulduğu oldu mu?

Günümüzde Android cihazların şarj sorunu memleket meselesi haline gelmiş durumda. Cihazlarımız dikkatsiz ya da aşırı kullanımdan hasar görebiliyor hatta kullanılamaz hale bile gelebiliyor. Bunlar da kötü sonuçlar doğurabiliyor. Sonuçlardan biri ise cihazımızın yavaş şarj olmasıdır. Birçok sebebi olmasına karşılık çözümlerinin daha kolay olması insanın içini rahatlatmıyor değil. Ancak bazı sorunlarda yetkili servise başvurmak en doğru seçim olacaktır. Gelin birlikte çözümleri inceleyelim.

Arızalı USB Kablosu: Uzun süre kullandığımız şarj kablosu gün geçtikçe eskir ve yıpranır. Ömrü biten kablolarda belli açıklar, ezilmeler, nem ve sıcaklığın etkisiyle oluşan yırtılmalar USB kablosunun elektrik almamasına ve iletkenliğin kaybolmasına neden olur. Arızalı kablolar android cihazınızı yavaş şarj edeceği gibi cihazınıza da kalıcı hasar verebilir. Bundan dolayı cihazınız yavaş oluyorsa bunu başka bir şarj aletiyle deneyin. Sorun cihazınızdan kaynaklanmıyorsa USB kablosunu yenileme vakti gelmiş demektir.

various usb cableCihaz ile Uyumsuz USB Kablosu Seçimi: Bir android cihaz satın aldığımızda beraber verilen aparatlarla cihazımızı kullanmaya özen göstermeliyiz. Verilen şarj cihazı firmanın lisanlı ürünüdür. Fakat bir süre sonra USB kablomuz eskiyecektir. Orjinal olmayan USB kablolardan kesinlikle satın almamalıyız. Bu tür ürünler ile şarj edildiğinde cihazımızda sorunlar çıkabilir, cihazımız yavaş şarj olabilir. Bu nedenle cihazımızı şarj ederken daima lisanlı şarj kablosu kullanmalıyız.

Cihaz Pili Bitmiş veya Arızalanmış Olabilir: Cihazın şarjı yavaş oluyorsa bunun sebebi de batarya kaynaklı olabilir. Şarj cihazımızda bir sorun yoksa bu bataryadan kaynaklanıyor olabilir. Olası sonuçlar batarya ile ilgili olduğu için kötü şeyler doğurabilir. Bu sorunun çözümü için cihazınızın yetkilileriyle iletişime geçmenizi ve batarya değişikliğini talep etmenizi öneririm. İletişime geçmeden cihaz ile uyumsuz bir pil kullanırsanız android cihazınızda kalıcı sorunlar doğurabilir.

USB Yuvası Arızalanmış Olabilir: Şarj yuvaları açık olan cihazlarda sıkça karşılaşılan sorunlardan biridir. USB yuvaları toz ve yabancı cisimlerle dolup cihazınızın doğru çalışmasını engelleyebilir. Böyle durumlarda yetkili servise başvurmalı ya da çok dikkatli bir şekilde kendimiz temizlemeliyiz.usb yuvası

Eskimiş Prizler: Son olarak cihazımızın yavaş şarj olmasının sebebi evinizdeki prizler olabilir. Eski ve ömrü bitmiş prizler, elektrik kaçaklarına sebep olabilir ve iletimde kesintiler yaşanabilir. Bunun sonucunda siz fark etmeseniz bile cihazınızın yavaş şarj olmasına neden olabilir. En kısa zamanda prizin yenilenmesi gerekmektedir.

Sorununuzu çözebildiniz mi?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz