Cihazınızdaki Bu Uygulamaları Acilen Kaldırın!

1
3838

Android’te kötü amaçlı bir yazılım salgını yayılmaya başladı. Hem de bu salgın Google Play Store üzerinden geliyor!

Geçtiğimiz haftalardan bu yana çok sayıda uygulama istenmeyen bir eklenti (adware) olan DU Quick Charge, DU Battery Boost, DU Boost Charge, DU Speed Charge, DU Speed Booster veya herhangi bir DU ile başlayan eklenti ile güncellendi.

Tamamen kötü amaçlı olmasalar bile bu DU eklentileri, cihazınız şarj olurken kilit ekranınızda reklam gösteriyor, zaman zaman reklam içeren bildirimler atıyor. Bunun yanı sıra bu eklentiler diğer uygulamaların içerisinde gizli olduğundan, sorunun gerçek kaynağını bulabilmek zor olabiliyor.

Peki kilit ekranında neden reklam gösteriyor? Uygulama geliştiricileri, geliştirmiş oldukları uygulamalardan ekstra kazanç elde edebilmek için uygulamalarına DU hizmetlerini yerleştirerek kendilerine reklam geliri sağlıyorlar. Google, şu ana kadar bu geliştiriciler ile ilgili herhangi bir yasaklama yapmış değil. Bu sorundan kurtulmanızın tek çözümü şu an için bu soruna neden olan uygulamaları manuel olarak cihazınızdan kaldırmak.

 

Güvendiğiniz bir geliştiriciye ait uygulama da bu kervana katılmış olabilir. Cihazınızı şarj ederken kilit ekranında DU hizmetleri ile ilgili bir şey görüyorsanız güvendiğiniz uygulama, son güncellemelerinde reklama neden olan bir hizmet ile güncellendiğini ve ilgili uygulamadan vazgeçme zamanınızın geldiğini söyleyebiliriz.

Eğer kullanıcı olarak tepkimizi göstermezsek, mobil işletim sistemimizin her köşesinde reklamlar görmeye devam edebiliriz.

Bazı kullanıcıların deneyimleriyle DU kötü amaçlı yazılımını içeren uygulamalar belirlenmiş ve listesi aşağıda yer almaktadır. Ancak daha fazlasının olup olmadığını henüz bilmiyoruz. Aşağıdaki uygulamalar cihazınızda yüklü ise kaldırmanız gerekebilir.

Reklam göstermek, uygulamalardan gelir elde etmek kadar doğal bir şey yok, ancak her şey yerinde ve düzgün yapılmalı diye düşünüyoruz. Unutulmamalıdır ki bu uygulamaların büyük çoğunluğunun ücretsiz ve daha az reklam içeren/reklamsız alternatifleri var. Kullanıcıların onlara yönelmesinin daha uygun olabilir.

Kilit ekranınızdaki reklamlardan rahatsızlık duyuyor musunuz? Kilit ekranınızda reklam gösteren başka uygulamalar var mı? Bizimle paylaşırsanız listeye ekleyebiliriz.

 

1 YORUM

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz