Boyutu Küçük Bir Uygulamayla Cihazınızı Rahatlatın!

1
2112

 

Sizinle paylaştığımız bu yazımızda bir uygulamadan bahsetmiştik: Droid Optimizer.

Clean Master’ı duymuşsunuzdur. Cihazınızda gereksiz çöpleri temizleme, rami boşaltma, virüs taraması yapma gibi birçok özelliği var. Popüler ve bu alanda lider olan Clean Master ne yazık ki benim cihazımda, uygulamanın kendisi rami çok tüketmeye başladı. Zaten kullanmadığım özellikleri mevcut.

Clean Master’a alternatif bir uygulama bulma vaktinin geldiğini düşündüm ve arayışlara başladım. Hem bilgisayarda hem de mobil uygulama alanında başarılı Ashampoo aklıma geldi. Ashampoo’nun ürünleri az ram tüketilirliğiyle tanınır. Neyse Droid Optimizer uygulamasının çıktığını öğrendim ve hatta uygulama güncellenmiş bile. 🙂 Uygulamayı yükledikten sonra vazgeçemeyeceğimi anladım. Hadi uygulamanın tanıtımına:

Uygulamayı açtığınızda sizi sade bir ekranla karşılıyor buradan yapmak istediğiniz eylemleri gerçekleştirebilir ve sağ üstteki pil simgesine dokunarak pil durumunuzla ilgili bilgiler edinebilirsiniz.

DroidOptimizer1 DroidOptimizer2

Şimdi bu modülleri açıklayacağım.

1-Touch Speed Up

En çok kullanacağınız modül. Hem rami boşaltıyor hem de gereksiz dosyaları siliyor. Ayrıca ayarlarından çeşitli ayarlamalar yapmanız mümkün. Beyaz Liste’ye uygulamalar ekleyerek, 1-Touch Speed Up çalışırken o eklediğiniz uygulamaların kapatılmamasını sağlayabiliyorsunuz.

DroidOptimizer3 DroidOptimizer4

Clean Up

1-Touch Speed Up’ın yaptığı görevlerden farklı olarak, Junk Finder ile büyük ve gereksiz dosyaları bulup silmek istediklerinizi seçebilirsiniz. Otomatik Başlatma Yöneticisi ile cihazın açılışında başlayan uygulamaları seçerek durdurulmasını sağlayabilirsiniz.

DroidOptimizer5 DroidOptimizer6

Otomatik

Clean Up modülünün otomatik olarak çalışmasını sağlayabilirsiniz. Yani cihazınızın düzenli saat aralıklarıyla otomatik olarak temizleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra Good Night Scheduler ile zamanlanmış görev ekleyebilirsiniz. Bu zamanlanmış görev sizin belirlediğiniz saat ve günlerde enerji tasarrufu yapıyor. Mesela Wi-Fi’yi otomatik olarak kapatıyor.

DroidOptimizer7

App Manager

Gelelim uygulama yöneticisine… Cihazınızda yüklü olan uygulamalarınızı görüntüleyebilir bunları çeşitli filtreleme özellikleriyle listede sıralayabilirsiniz. Uygulama yöneticisinden cihazınızda yüklü olan uygulamaları kaldırabilir, yüklenme tarihi, son güncelleme tarihi, uygulamanın kullandığı izinler ve uygulamanın hizmetleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

DroidOptimizer8 DroidOptimizer9

Privacy Advisor

Cihazınızdaki şüpheli uygulamaları bulan bu modül ile şüpheli bir uygulamanın kullandığı izinleri öğrenebilir ve bu izinler hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. Yüklü uygulamalarınızı gözden geçirmenizi öneriyoruz.

DroidOptimizer10 DroidOptimizer11

Uygulama genel itibariyle Türkçe olsa da modül isimlerinin neden İngilizce olduğunu Ashampoo’ya gönderdiğim e-postanın cevabına dayanarak yazıyorum: Uygulama içerisindeki bazı bölümlerde kelime uzunluğunu sabit tutmak amacıyla modül isimleri İngilizce olarak tercih edilmiş. Bu yüzden karmaşıklık olmaması için uygulama başlangıcındaki modüller de İngilizce isimleriyle kullanılmış.

Uygulamayı yüklediniz mi? Sizin görüşleriniz neler?

Droid Optimizer
Droid Optimizer
Developer: Ashampoo®
Price: Free

1 YORUM

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz