Biraz Galaxy S7 hakkında konuşalım!

1
823

Samsung Yazısı

Herkesin beklediği Samsung Galaxy S7 hakkında konuşmaya ne dersiniz?

Samsung Galaxy S7 gümbür gümbür geliyor. Şüphesiz ki Galaxy S7, 2016’nın en çok merak edilen ve en çok beklenen Android akıllı telefonu. Bununla beraber büyük bir ihtimalle 2016’nın en çok satan Android akıllı telefonu olacaktır. Cihaz, gelecek ay (22-25 Şubat) İspanya’nın Barselona şehrinde düzenlenecek olan Mobil Dünya Kongresi’nde (Mobile World Congress) tanıtılacak. Şu anda internette cihaz hakkında çok sayıda söylenti dolanmakta. Bunlardan bazıları gerçekleşecektir, bazıları ise gerçek olmayacaktır. Peki sizce hangi söylentiler doğru çıkacak?

1. Söylenti: Galaxy S7 üç farklı model ile gelecek – S7, S7 Edge ve S7 Edge+

Bu söylenti, mobil dünya ile ilgili verdiği haberle bir efsane haline gelen Evan Blass (@evleaks) abimizden geliyor. Bir görsel ve bir cümle ile tipik bir @evleaks tweeti olan bu söylenti neden gerçek olmasın? Tabi ilk tanıtımdan sonra bu modellerin çıkması muhtemel.

https://twitter.com/evleaks/status/687015019494662144/photo/1?ref_src=twsrc%5Etfw

Samsung bu üç modeli neden bir anda piyasaya sürsün ki? Samsung’un politikasını biliyoruz değil mi? Belki de bazı pazarlarda sadece S7 Edge+ modeli satılacak, belki de bu model hiç olmayacak. Burada şüphelendiğimiz bir nokta var. VentureBeat sitesinde Evan abimizin kendi yazmış olduğu makalede sadece S7 ve S7 Edge olmak üzere iki modelden bahsediyor.

Venture Beat sitesinde sadece 5.1 ve 5.5 inçlik modellerle ilgili bilgi verildikten sonra SamMobile amcamız 5.7 inçlik S7 Edge modeliyle ilgili bir görsel yayınladı. Bundan sonra ise 5.1 inçlik S7 Edge modeliyle ilgili bir makale yayınlandı. Bu kadar çok sayıda farklı bilginin ortalıkta dolaşması gerçekten kafa karıştırıcı. Peki hangisi gerçek, hangisi değil? Galaxy S7 tanıtıldığında hep beraber göreceğiz.

2. Söylenti: Galaxy S7 bir Snapdragon 820 işlemciye sahip olacak. Tabi Çin’de veya Amerika’da yaşayanlar için geçerli.

Birçok kez S7’ye ait benchmark sonuçları yayınlanmış ve bu sonuçlarda S7’nin bir Snapdragon 820 işlemciye sahip olduğu görülmüştür. Güney Kore’de herkesin bildiği ET News’e göre Çin’de ve Amerika’da satılan modeller Snapdragon 820 işlemcisine sahip olacak, diğer pazarlar Exynos işlemciye. Şunu belirtelim ET News bazen güvenilir, bazen güvenilir olmayan bir kaynaktır.

S7’nin geçtiğimiz kasım ayında tanıtılan Exynos 8890 modeline sahip olacağı düşünülüyor. Samsung’a göre 8890, 7420’ye göre %30 daha fazla işlemci performansı ve %10 daha az güç tüketiminin yanı sıra grafiksel olarak %50 daha fazla permons sunuyor.

Peki Samsung bölgelere göre neden işlemcileri ayırsın? Bu mümkün olabilir mi? Evet, olabilir. Yani ET News haklı olabilir. Samsung daha öncedeki Galaxy S ve Note serileri için böyle bir yol izlemişti. Bunun yeni olmadığını söyleyebiliriz.

Çin ve Amerika dünyanın en yüksek hızlı LTE pazarına sahip ve muhtemelen de kapsam olarak en geniş LTE ağlarına sahip. Qualcomm da çok sayıda bant ile en iyi LTE modemleri desteklediğinden muhtemelen Çin ve Amerika modelleri Snapdragon işlemcili olacaktır. Başka bir neden ise, Çin ve Amerika pazarları Samsung için son derece önemli olmasıdır. Çin pazarı Samsung’un cihazlarına benzer aynı özellikteki güçlü cihazlarıyla çok daha uygun fiyatlar teklif eden yerli rakiplerine karşı pazar payı elde etmek için mücadele ettiği bir bölgedir. Snapdragon 820’nin üretimi ilk birkaç ay kısıtlı ve pahalı olacaktır. Bu yüzden Snapdragon 820 işlemcilerini üreten Samsung, Çinli rakipleri karşısında bir avantaj elde edebilir.

Biraz da Amerika’dan konuşalım. Amerika’da Qualcomm modemleri Verizon ve Sprint’in CDMA ağlarıyla sorunsuz bir şekilde çalışmaktadır. Bu da Samsung’un bunun için pek fazla bir şey yapmaması anlamına geliyor. Bunun yanı sıra daha iyi ağ performansı sunacaktır. Sonuç olarak, Snapdragon işlemcili modellerin Amerika ve Çin’de piyasaya sürüleceğini söyleyebiliriz.

Samsung Snapdragon 820 işlemcilerini üretiyor dedik ama bu işlemciler yeni bir 14nm fabrikasyon işlemcileri kullanıyor. Bu yüzden Samsung her pazar için bu işlemcilerden üretemeyecektir.

3. Söylenti: Galaxy S7, 11 Mart tarihinde Amerika’da piyasaya sürülecek.

Bu söylenti yine Evan Blass (@evleaks) abimizden geliyor. Bunun doğru olup olmadığını merak ediyorsunuz değil mi? Ürünlerin duyurusu tarih ve saat olarak değişebilmekte. Evan abimizin kaynağının neresi olduğunu bilmiyoruz ama üçüncü taraf bir satıcı şu tarihte yayınlanacak dediğinde bu bilg hep yanlış çıkabiliyor.

Tabi hangi model 11 Mart tarihinde yayınlanacak? Bu başka bir soru. S7 mi S7 Edge mi? Kim bilir… Ayrıca Verizon ne zaman satışa sunacak veya Sprint? Ülkemize dönelim Turkcell, Avea veya Vodafone aynı tarihlerde mi satışa sunacak ki?

Geçen yıl S6’nın duyurusu yapılacağı zaman çok sayıda söylenti dolanıyordu ve Twitter’da bir kullanıcı Unpacked etkinliği davetiyesi yayınlamıştı. Tarih de yazan bu davetiye bu yıl için de geçerli. İnternet varsa her şey mümkün.

Bir cihazın lansmanı tüm markalar için önemlidir. Belki de bir cihaz hakkında verilen kararların en zoru lansman tarihleridir. Ancak şundan emin olabilirsiniz ki bir cihazın lansman tarihini sadece cihaz üreticileri bilebilir ve tarihler değişebilir.

4. Söylenti: Tüm özellikler

Cihazların çıkış tarihlerinden çok, kullanıcılar için cihazın donanımı yani özellikleri daha önemlidir. Bu yüzden tüketiciler, özelliklerle ilgili güvenilir bir kaynak ararlar. Aralık ayında The Wall Street Journal birkaç bilgi vermişti.

  • “3D Touch” benzeri basınca duyarlı ekran
  • USB-C teknolojisi
  • microSD kart desteği

Bunlar dışında The Wall Street Journal bir “retina tarayıcısı” özelliğinden bahsediyor ancak buna ek olarak kesin olup olmadığıyla ilgili bilgi de veriliyor. Bu yüzden bu konuda kesin doğru bir bilgi yok. Biz yukarıdaki özelliklerden konuşalım.

Basınca duyarlı ekranla ilgili çok sayıda söylenti dolaşıyordu. Ancak The Wall Street Journal bundan emin olduklarını belirtince her şey değişti. Burada şöyle bir sorun ortaya çıkıyor. Bu özellik Samsung’un API bilgilerini kullanacaktır, bu yüzden diğer markalara ait cihazlar 3D Touch yeteneklerinden yararlanamayacağından pek fazla ilerleme olacağını düşünmüyoruz. Ancak Google, Android için API bilgilerini yayınladığında her şey değişecektir. Bu yayınlanana kadar Samsung kendine özel uygulamalar yapabilir. Kim bilir…

microSD kart desteği Evan Blass abimizin VentureBeat sitesindeki yazısında vurgulandı ve USB-C teknolojisi SamMobile sitesinde belirtildi. Ancak USB-C portu @Onleaks’e ait görselde yer almıyor. Gerçekten tuhaf olduğunu söyleyebiliriz. Umarız Samsung, pazara göre portu da değiştirmez.

The Wall Street Journal’ın USB-C portlu yayınladığı yazıdan on gün sonra OnLeaks sadece microUSB portlu bir model yayınladı. USB-C olacak mı olmayacak mı? Bu şimdilik gizemini koruyor.

Evan Blass yazısında 3000 mAh ve 3600 mAh kapasitesindeki pillerden bahsediyor S7’den mi yoksa S7 Edge modelinden mi bahsediyor? Daha hangi modellerin hangi boyutlarla geleceğinden daha emin değiliz.

Aynı yazıda IP67 toz ve su geçirmezlikten ve bir 12MP f/1.7 arka kameradan bahsediliyor. Aynı çözünürlükteki bir kameraya ait bilgi benchmark sonuçlarında sıklıkla ortaya çıktı ve ayrıca bir Samsung çalışanı tarafından da bu bilgi sızdırıldı. Bu aynı çalışan Evan Blass’ın toz ve su geçirmezlikle ilgili verdiği bilgiyi de doğruladığını belirtelim.

Son Söylenti: Nasıl görünüyor?

Bu konuda bir kaynağımız var ve o da Steve Hemmerstoffer (OnLeaks). Steve Hemmerstoffer görselinde USB-C portunun yer almadığını belirtelim. Ancak nasıl olduğunu bilmiyoruz ama Hemmerstoffer’ın üreticilerin cihazlarına ait fiziksel ölçümleriyle ilgili bilgilere erişimi var. Artık içeride kimi tanıyorsa, bilmiyoruz ama bu bilgileri doğru bir şekilde verdiğini söyleyebiliriz. Huawei Mate 8 ortaya çıkmadan önce görseller paylaşmış ve daha sonrasında sesi soluğu çıkmamıştı. OnLeaks tarafından paylaşılan boyut bilgileri şöyle:

GS7 Boyut

Görselde sim kart ve hafıza kartına ait yuvanın cihazın üst kısmında olduğunu ve bunun yanı sıra dokunmatik tuş takımına bir dönüş olduğunu görüyoruz. Ayrıca genel tarasımın Note 5’i anımsattığını söyleyebiliriz. OnLeaks, S7 Edge modeliyle ilgili herhangi bir görüntü paylaşmadı.

Gerçek olabilir mi? OnLeaks’e ait görsellerin doğru çıktığını söyleyebiliriz, tabi güvenip güvenmemek size kalmış. Port ve hafıza kartı yuvası cihazın son tasarımında farklı olabilir, bilmiyoruz hatta kimse bilmiyor. Son olarak ise OnLeaks tarafından paylaşılan Galaxy S7 ile ilgili daha fazla görseli burada bulabilirsiniz.

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz? Sizce Samsung Galaxy S7’nin özellikleri nasıl olacak?

1 YORUM

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz