Bilinmesi Gereken Bilgiler

46
22392

Bildiğiniz gibi sitemizde stock ve custom romlar, root yapma, recovery yükleme ve kullandığınız Android cihazınızla ilgili özelleştirmeler yapabileceğiniz konular paylaşıyoruz. Her ne kadar detaylı anlatımlar yapıyor olsak da bir arkadaşımızın önerisi üzerine biraz daha detaya ihtiyaç olduğu kararına vardık.

Öncelikle yaptığınız her işlemin bir riski var elbette. Bu işlemlerin sorumluluğu size ait olduğunu belirtelim. Ancak paylaşmış olduğumuz konulardaki işlemleri doğru yaptığınızda hiçbir sorunla karşılaşmazsınız. Zaten bir sorunla karşılaşma ihtimaliniz %1. 🙂

Kullandığınız cihazın markası ve modeli ne olursa olsun, kullandığınız cihaz dışında başka hiçbir marka veya modele ait stock ve custom rom yüklemeye çalışmayın, yükleyemezsiniz. Yüklediğiniz takdirde istenmeyen sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Android Lollipop sürümünden Android KitKat sürümüne dönüş, bazı marka ve model Android cihazlarında mümkün değildir. Bazı Android cihazlarında ise belirli romları yükleyerek dönüşüm işlemi başarıyla gerçekleşmektedir. Sitemizde bazı marka ve model cihazlara ait konular paylaştık. Sitemizde kullandığınız cihaza ait bir konu yoksa, Lollipop sürümünden KitKat sürümüne dönüşümün mümkün olup olmadığını Soru-Cevap bölümümüzden sorabilirsiniz. Kesin bir cevap alana kadar, Android Lollipop yüklü cihazınıza Android KitKat yüklemeye çalışmayın.

Custom romlar bilgisayar üzerinde kullanabileceğiniz hiçbir program (Odin, Flashtool vb.) ile yüklenemez. Cihazınıza custom rom yükleyebilmek için cihazınızda mutlaka custom recovery yüklü olmalıdır. Recovery hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorsanız bu bağlantıda yer alan konuyu inceleyebilirsiniz. Eğer, gerek yok bana indireceğim adresi göster diyorsanız buradan ulaşabilirsiniz.

Herhangi bir custom rom yüklemeden önce sadece bir defaya özel imei numaranızı yedeklemenizi şiddetle öneriyoruz. Bu işlemi yapmak istiyorsanız sizin için bu konuyu hazırladık. Bu yedekleme işlemini yaptıktan sonra bir daha yapmanıza gerek yok. Artık istediğiniz custom romu yükleyebilirsiniz. Şunu da unutmayın; imei numaranızı yedeklemek için root iznine ihtiyacınız var. Yani cihazınız rootlu olmalı.

*Klon imei numarasına sahip cihaz kullanıcıları, orijinal imei numarasına döndükleri takdirde cihazlarını kullanamayacakları için rom yükleme işlemi yapmamalıdırlar. Ayrıca bu tür cihazlarda imei yedekleme işlemi yapılamıyor. Peki ne olacak? Biz klon imei numarasına sahip bir cihazı kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Yasal olmayan bir işlemi desteklememizi bizden beklemeyin. Kullandığınız cihazı pasaport kayıtlı hale getirmenizi şiddetle öneriyoruz.