AOSP Romlar: CyanogenMod

2
849

aosp-cyanogenmod

Eğer stock ve custom romların ne olduğunu araştırmışsanız CyanogenMod ile karşılaşmışsınızdır. CyanogenMod Android cihazları için geliştirilmiş olan en popüler custom romdur.

Peki neden bu kadar popüler hale geldi? Özellikleri çok iyi olmalı diye düşünebilirsiniz. Hep beraber CyanogenMod’un avantajlarını inceleyelim.

1- CyanogenMod ekibi geniş bir topluluğa sahip. Bu topluluk da romla ilgili hataların çözümünde CyanogenMod ekibine yardımcı oluyor.

Geniş bir topluluğa sahip olmak gerçekten de önemli mi? Evet. Şöyle düşünün, bir rom geliştiriyorsunuz ve bu romu mükemmel ve sorunsuz hale getirmek için kullanıcılara ihtiyacınız vardır. Bu kullanıcılar sorunları bulacak veya özellikler isteyecek ki siz bu sorunları çözün veya istenen özellikleri romunuzda uygulayın.

2- Stock bir roma sahipseniz CPU performansını veya LED bildirim ışığı kontrol etmek için Google Play Store’dan çeşitli uygulamalar yüklemek zorundasınız. Bu uygulamalara ne kadar güveniyorsunuz?

CyanogenMod CPU performansı ve LED bildirim ışığı seçeneklerine sahip, bu yüzden herhangi bir uygulama yüklemeniz gerekmiyor. LED bildirim ışığı ile farklı uygulamalara farklı renkler ayarlayabilir veya CPU performans ayarı ile işlemci hızını yavaşlatabilmeniz mümkün. İşlemci hızını yavaşlatırsanız pil ömründen kazanç sağlayabilirsiniz.

3- Hangi marka Android bir cihaz kullanıyorsanız kullanın stock Android’de kullanmayacağınız, hafızada yer kaplayan, arka planda boşuna çalışan, ram tüketen, pil ömrünü azaltan uygulamalar vardır ve bunları silmek için root denilen işlemi yapmanız gerekmektedir.

CyanogenMod’da böyle uygulamalar bulunmamaktadır, tamamen temizlenmişlerdir. Ayrıca Google Play Store da dahil olmak üzere bütün Google uygulamaları yer almamaktadır.

Peki uygulama nasıl yükleyeceğim diye düşünüyorsanız hemen cevaplayalım. Daha önce hazırladığımız Google Uygulamaları (GApps) paketleri konusuna buradan veya uygulamalara ait .apk dosyalarını indirme konusuna buradan ulaşabilirsiniz. Bu konuları incelemenizde fayda var.

Kısacası temiz bir sistem istiyorsanız CyanogenMod yükleyebilirsiniz.

4- Güvenlikle ilgili bir açık bulunduğunda stock Android’de bu açık hemen kapatılmaz. Daha doğrusu Google tarafından bu açığın kapatılmasını beklemeniz gerekiyor. Bu açıkları sadece Google kapatabilir ve yeni sürümü istediğinde yayınlar. Android 5.0 ile Android 5.1’i düşünün. Arada ne kadar süre var?

CyanogenMod’da ise bir açık bulunduğunda sadece ama sadece saatler içerisinde bu açık kapatılır ve yeni güncelleme kullanıcılara sunulur. Herhangi bir güvenlik endişesi olmasın.

5- Android bir cihaz aldığınızda farklı markalar arasında arayüz görünümlerinin farklı olduğunu fark etmişsinizdir. Samsung, LG, Sony, HTC veya diğer markalar olsun hepsi Android kullanıyor değil mi? Peki bu markaların Lollipop, KitKat veya eski sürümlerinin görünümleri neden farklı?

Android cihaz üreticileri Android’i kendilerine göre özelleştiriyorlar. Peki Google tarafından geliştirilen orijinal Android nasıl bir görünüme sahip? Normalde bunu öğrenmenin tek yolu Google Nexus cihazı almanız gerekiyor. Google Nexus cihazı almanıza gerek yok. CyanogenMod, orijinal Android deneyimini cihazınıza getiriyor. Tabi ki görünümü değiştirebilmeniz mümkün.

6- Bazı Android cihaz üreticileri cihaz yeterince güçlü olmadığı veya desteklemediği bahanesiyle bir sonraki güncellemeyi kullanıcılarına sunmuyor. Yani Android 4.4.2 kullanan bir cihaza Android 5.0 güncellemesini vermeyebiliyorlar.

Başka bir marka cihaz, kullandığınız cihazla neredeyse aynı özelliklere sahip olmasına rağmen yeni güncellemeyi alabiliyor ve işte o zaman cihaz üreticinize kızıyorsunuz. 🙂 CyanogenMod sayesinde siz de yeni sürüme güncelleyebilirsiniz.

7- Bu önceki maddeyle biraz benzerlik gösterse de farkı var sayılır. Diyelim ki Android 4.3 sürümüne sahip bir cihaz kullanıyorsunuz. Siz neden Android’in son sürümünden mahrum (yoksun) kalasınız ki? Sizin ne eksiğiniz var. CyanogenMod ile siz de Android 5.1 sürümünü yükleyin.

8- Yeni cihazların hızıyla ilgili bir şey diyemeyiz ama eski bir cihaz kullanıyorsanız kesinlikle CyanogenMod yüklemenizi öneriyoruz. Hızı hissedeceğinize eminiz. 🙂

9- Ses açma ve kapama tuşlarına gerçekten de ihtiyacımız var mı?Düşünün, ses açma tuşu dinlediğiniz şarkıyı değiştiriyor. Neden olmasın? CyanogenMod ile cihazınız üzerindeki butonlara çeşitli görevler atayabilirsiniz.

10- İş, gece, ev, sessiz, varsayılan gibi profiller arasından seçim yapın. Mesela işi seçtiğinizde mobil veri otomatik olarak devre dışı kalsın.

11- Gezinme çubuğunu özelleştirin. Ekranınızın üst tarafında yer alan çubuk üzerinde saat ile kablosuz ağ veya şebeke simgesinin yerini değiştirin.

12- CyanogenMod’da tema paketleri, ikonlar, yazı tipleri, ses paketleri ve açılış animasyonları yüklemenizi sağlayan Temalar paneli mevcuttur. Bunlar normal Android cihazlarında yer almamaktadır. CyanogenMod yüklediyseniz ve mevcut temayı beğenmediyseniz değiştirebilirsiniz.

Bu yazı güncellenmeye devam edecektir.

2 YORUM

  1. Yaziniz cok guzel ve aydinlatici.S2, LG G2, ve simdi Note 4 kullaniyorum ve Notu yeni almama ragmen icimde dayanilmaz bir root ve custom rom yukleme istegi var.Tavsiye ettiginiz bir custom rom var mi yada bunlar icin sizce acele mi ediyorum ?!.Civan. Note 4 N910CQ.Tesekkurler.

    • Merhaba,

      Yorumunuz için teşekkür ederim. Bir cihaz rootsuz kullanılmaz. 🙂

      Note 4 için çok sayıda rom mevcut. Acele etmiyorsunuz açıkçası, artık romlar oturdu diyebilirim. Bunlardan bir veya iki tanesini sitemizde paylaşacağım, bilginize.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz