Android’in iOS’a Karşı Avantajları

0
660

images

Sizce neden iOS değil de Android. Sitemizde olduğunuza göre sizin de Android taraftarı olduğunuzu söylemekte bir sakınca olmadığını düşünüyoruz. Peki neden Android? Bu sorunun cevabını birkaç maddede sıralayabiliriz.

Android İşletim Sistemini Kullanan Telefon Markaları

Android deyince çoğumuzun aklına telefon devi Samsung gelir ama Android işletim sistemini sadece Samsung değil HTC, Sony, Motorola, Google Nexus ve adı pek duyulmamış birçok telefonda bu sistemi kullanmakta. Bunun anlamı da Android’in çok iyi bir destek alması demek.

Android’in iOS’a Göre Avantajlarının Oldukça Fazla Olması

Elbetteki Android’in iOS’a, iOS’un da Android’e karşı bazı üstünlükleri var. Bu yazımıza bağlı kalmak için Android’in iOS’a karşı olan bazı avantajlarını sıralayalım.

1- Google Play ve App Store

 images

 

Bize neden Android diye sorulduğunda ilk önce aklımıza gelen, Google Play’de ücretsiz olan çoğu uygulamanın App Store’da ücretli bir şekilde satılması, dolayısıyla da buradan edeceğimiz zararı düşünürüz. Aynı geliştirici Google Play Store’da ücretsiz olarak bir uygulamayı yayınlasa da nedense App Store’da ücretli olarak yayınlıyor.

 2-Fiyat ve Performans

images-1

Dediğimiz gibi bu kadar Android işletim sistemini kullanan telefon markası varken rekabet de artıyor. Bu da bir telefon markası çok iyi özelliklere sahip bir telefonu 1.500 TL’ye satıyorsa, başka bir markanın benzer özelliklere sahip bir telefonu 1.000 TL’ye piyasaya sürmesi hem o telefonun daha çok satılması hem de bize fiyat ve performans açısından memnuniyet vermesi gibi bir avantaj olarak düşünülebilir. iOS’u sadece Apple kullandığı için iOS için aynı şeyleri söylemek mümkün değil.

3-Android’in iOS’a Göre Daha Fazla Özelleştirilebilir Olması

cyanogenmod13-kilit

Android’in iOS’a göre daha fazla özelleştirilebilir olduğunu hepimiz kabul etmeliyiz. Android cihazımızın görünüşünü gerek Launcher’lar, gerek küçük araçlar (widget), gerekse de ikon paketleri ile istediğimiz gibi değiştirebiliyoruz. Ayrıca değişik Romlar yükleyerek telefonumuzun sistemini de değiştirebiliyoruz. Ancak yine aynı şeyleri iOS için söylemek pek de mümkün değil çünkü iOS’un bize uyguladığı kısıtlamalar oldukça fazla.

4-Özgürlük!

images-4

Yukarıdaki maddelerle birlikte Android’in iOS’a karşı önemli avantajı Özgürlük. Android açık kaynak kodlu olduğu için herkes tarafından üzerinde değişiklikler yapılabilir, zaten romlar da bu yöntemle çıkarılıyor değil mi? Ee tabi bu işin bir de APK kısmı var, yani Google Play’de ücretli bir uygulama veya oyunu ücretsiz olarak indirip kurabilirsiniz. Ancak iOS’da bu yöntem çok az uygulama için geçerli. Tabi ki biz ücretli bir uygulamayı ücretsiz olarak yüklemenizi hiçbir şekilde önermiyoruz. Hatta ücretli uygulamalara ait .apk paylaşımı yapmadığımızı da daha önceki yazılarımızda belirtmiştik.

Yazımızın sonuna doğru gelirken şunu da belirtelim, buraya çok daha fazla madde eklenebilir ve bu yazının tam tersi olarak iOS’un Android’e karşı avantajları gibi bir yazı da yazılabilir. Ayrıca siz de kullandığınız işletim sistemini neden kullandığınızı yazarsanız seviniriz. Hepinize İyi Günler Tekno Bölge takipçileri!

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz