Android’den cilt kanserine teşhis!

0
172

123

Yeni geliştirilen SkinVision adlı  telefon uygulaması cilt kanseri riskini yüzde 83 oranında doğrulukla teftiş edebiliyor. Almanya’daki Ludwig Maximilians Üniversitesi Kliniği’nden onay alan ‘SkinVision’, telefonun kamerası aracılığıyla fotoğraflar üzerinden çalışan görsel bir algoritma geliştirerek kullanıcıların cilt kanseri risklerini ölçüyor.

Uygulama aracılığıyla vücuttaki ben ve çillerin fotoğraflarını çekip, vücut lekelerinin cilt kanseri riski taşıyıp taşımadığı öğrenilebiliyor. Çekilen fotoğraflar 7 farklı kritere göre analiz edildikten sonra vücut lekelerinin şekli itibariyle doğal olup olmadığı anlaşılmaya çalışılıyor.

Bildiğiniz gibi cilt kanseri belirtilerini belirlemek zordur. Geliştirilen bu benzersiz algoritma ile uygulamayı kullanarak çekeceğiniz fotoğraflardaki riskleri belirleyebilir, cilt sağlığınızı takip edebilirsiniz.

Uygulamayı kullanırken yapmanız gereken üç adım bulunmaktadır.

  1. Fotoğraf çekin.
  2. Analiz edin.
  3. Değişiklikleri takip edin.

Her çektiğiniz fotoğraf saklanacak ve böylece doktorunuzla paylaşabileceksiniz.

SkinVision’ın CEO’su Dick Uyttewaal geliştirdikleri algoritmanın doğal olmayan büyümeye sahip benleri fark etmesi açısından önemli olduğunu vurgulayarak, “Geliştirdiğimiz uygulama tedavi amaçlı değil. Cilt kanseri riski taşıyan kişiler mutlaka bir sağlık kurumuna görünmeli” ifadelerini kullandı. Uygulama 15-21 Kasım tarihleri arasında ücretsiz olarak Android telefonlara indirilebiliyor. Sonrasında ise uygulamanın fiyatı 38 dolar olacak.

“Uygulama sağlık açısından son derece önemli olup sağlık sorunu yaşayan kişilerin bilgi edinmesi için yapılmıştır.”

Uygulamanın nasıl kullanıldığı ile ilgili bilgi almak isterseniz, uygulamayı geliştiren SkinVision firmasının hazırladığı bir video bulunmaktadır. Bu videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz