Android ve Windows 10 Destekleyen Akıllı Telefon: Shift5+

0
245

İsveçli akıllı telefon üreticisi Shift, Android ve Windows 10 işletim sistemini kullanan Shift5+ modelini piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

unnamed (1)

Google’ın modüler akıllı telefon projesi Project Ara, yenilikçi cihaz üreticilerine ilham kaynağı oldu. Yenilenebilir ve geliştirilebilir akıllı telefon modelini benimseyen şirketler bu yönde atılım yapmaya başladılar. Project Ara’dan esinlenen markalar arasına Puzzlephone’dan sonra şimdi de Shift firması katıldı. Uzun yılllar boyunca güncel kalmayı vaadeden Shift5+’ın donanım parçaları, teknik ekip desteği olmaksızın kullanıcı tarafından değiştirilebilecek. Yani istenildiği taktirde cihazın pil,ekran,kamera,işlemci ve RAM gibi parçaları kolaylıkla çıkarılıp takılabilecek. Bu yönüyle Shift5+ gibi modüler cihazlar, akıllı telefon pazarında yeni bir alternatif oluşturacak gibi görünüyor. Ancak gerek donanımsal parçaların bu işlem için uyumlu olarak üretilmesi, gerekse alım kolaylığı bakımından modüler akıllı cihaz platformunun küresel olarak yaygınlaşması daha zaman alacağa benziyor.

unnamed

Modüler akıllı telefon Shift5+’ın fabrika çıkışındaki teknik özellikleri ise gelen bilgilere göre şu şekilde:

5 inç boyutunda IPS ekran bulunan Shift5+, Snapdragon işlemci ve 2GB RAM ile gelecek. Kamera olarak arkada 13MP ve ön tarafta 5MP çözünürlük tercih edilen cihaz 3.000 mAh gibi günlük kullanımda yeterli gelecek bir pille sunulacak. Ayrıca hem Android 6.0 Marsmallow hem de  Windows 10  Mobile işletim sistemleri yüklü olarak gelen Shift5+, bu yönüyle daha fazla kullanıcıya hitap etmeyi amaçlıyor. 2016’nın üçüncü çeyreğinde piyasaya çıkacak olan cihazın fiyatı 444€ olarak belirlenmiş. Ancak ön siparişle 400€ gibi bir fiyata almanız da mümkün.

Modüler akıllı cihazlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu cihazı piyasaya sürüldüğünde satın alıp kullanmak ister misiniz? Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz