Android ve Güvenlik: Google Hesabınızı Güvene Alın

0
534

Android kullanıcılarının olmazsa olmaz Google hizmetlerini kullanabilmeleri için Google hesabı edinmeleri gerekiyor. Bu, genelde gmail.com uzantılı bir e-posta adresi olsa da aynı zamanda farklı uzantılara sahip e-posta hesaplarıyla da Google servisleri kullanılabiliyor. Bu yazımızda Google hesabınızı ve güvenlik ve gizliliğini nasıl kontrol altında tutabileceğinizden bahsedeceğiz.

Ders-Noktası

Google hesabınız neden bu kadar önemli:

  • En önemli sebebi tabii ki Google hesabınızda rehberiniz, takviminiz, Google Drive dosyalarınız, e-postalarınız gibi önemli bilgiler bulunması.
  • Google hesabınız aynı zamanda bu bilgilerle birlikte sizinle ilgili bir çok kişisel detayı da barındırıyor.
  • Google hesabınız kullanılarak cihazınıza uzaktan herhangi bir uygulama yüklenebilir ya da yeriniz tespit edilebilir.
  • Google hesabınız kullanarak hem e-posta hem de sosyal ağlarda zararlı içerikler paylaşılabilir ve ödeme bilgileriniz kullanılabilir.

Tabii ki tüm bu saydıklarımız sadece Android kullanıcıları için geçerli değil Apple ID ya Microsoft hesaplarında da benzer bilgiler tutulmakta. Yani iOS ya da Windows kullanıcıları da kendi cihazlarındaki hesapları korumak zorundalar.

Bu yazımızda anlatılanları Google hesabınızda ekstra koruma sağlamak veya herhangi bir saldırı/hack sonrasında hesabınızı güvene almak için kullanabilirsiniz.

Genel olarak yapılması gereken adımları şöyle sıralayabiliriz:

  • Hesabınızın şifresini kimseyle paylaşmayın.
  • Hesabınızla giriş yapılı olan ya da daha önce giriş yaptığınız bilgisayarları düşünerek bu bilgisayarların güvenli olduğundan emin olun. Cihazlarda herhangi bir zararlı yazılım olmadığından emin olun. Bu madde internet kafelerdeki bilgisayarlar, evinizde Chrome yüklü diz üstü bilgisayarınız ya da telefon, tablet gibi mobil cihazları da kapsamaktadır. Cihazlarınızda mutlaka bir antivirüs bulundurun ve hesabınıza dışarıdan erişildiğini düşünüyorsanız hemen hepsini virüs taramasından geçirin.
  • Herhangi bir nedenle hesabınıza erişildiğini düşünüyorsanız şifrenizi sıfırlayıp hesaplarınızı kontrol edin.
  • Mümkünse herkesin kullanımına açık bilgisayarlar ve kablolu/kablosuz ağlarda (okul, internet kafe, kütüphane gibi yerlerde) hesabınıza giriş yapmayın.
  • İki aşamalı doğrulama (SMS ya da Google Authenticator) kullanarak hesabınızın güvenliğini arttırabilirsiniz.
  • Cep telefonu numaranızı ya da alternatif bir e-posta adresinizi hesabınıza  tanımlamak hesabınıza erişemediğinizde ya da şifrenizi unuttuğunuzda kritik bir role sahip olacaktır.

Google hesabınızı güvene alın:

Aşağıdaki adresten şifrenizi hemen değiştirebilirsiniz:

https://myaccount.google.com/security/signinoptions/password

secure

Ayrıca aşağıdaki adreste hesabınızın güvenliğini kontrol edebileceğiniz adımlar yer almakta:

https://security.google.com/settings/security/secureaccount

 

Google hesabınıza bağlı uygulama ve cihazları kontrol edin:

account

 

https://security.google.com/settings/security/permissions

 

Yukarıdaki bağlantıya tıklayarak izinler listesine ulaşabilirsiniz. Herhangi bir cihazda oturum açtıysanız ya da herhangi bir uygulamaya hesabınıza erişim izni verdiyseniz bu listede gözükecektir. Soldan seçtikten sonra sağ taraftan “Erişimi iptal et” butonuyla ekli cihazları ve uygulamaları kaldırabilirsiniz.

Google+ için izin verdiğiniz uygulamaları kontrol edin:

googleplus

https://plus.google.com/apps

Yukarıdaki bağlantıya tıkladığınızda Google+ üzerinden ad, soyad gibi bilgilerinize erişim izni verdiğiniz, ayrıca Play Games üzerinden skor paylaşan ya da bulutta kayıt verilerini tutan oyun ve uygulamaları görebilirsiniz. Bu uygulamalar izin verdiğiniz ölçüde çevrelerinizdeki kişileri görebilir veya gönderi paylaşabilir. Bunları da üzerine gelip sağ taraftan kalem simgesine ardından “Tüm etkinliği sil” seçeneğiyle kaldırabilirsiniz.

Hesabınızla ilgili her şeye ulaşın

Google hesabınızla ilgili güvenlik ve gizlilikle ilgili bir çok noktayı tek bir merkezden yönetibilirsiniz.

https://myaccount.google.com/ adresi hesabınız hakkında detaylı yönetim seçenekleri sunarken,

https://www.google.com/settings/dashboard adresi, kullandığınız bir çok Google hizmeti ve bu hizmetlerde bulunan verilerinizi görme ve yönetme olanağı sunuyor.

Sonuç olarak:

Google hesabı, Android kullanıcıları için önemli ve güvenliğine dikkat edilmesi gereken bir hesap. İster sadece Play Store için kullanın, ister bütün Google hizmetlerinden faydalanın hesabınızın güvenli olması önemli. İyi olan taraf, Google hesabınızı güvenceye almak ve güvende tutmak için bir çok araç sunuyor. Bu araçları kullanmak da size kalmış.

 

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz