Android Telefonunuza Xposed İle Seviye Atlatın!

0
1589

Android telefonunuzu Xposed Framework ile rom yüklemeden özelleştirebilirsiniz.

Xposed-Framework-for-Android

Android işletim sisteminin sunmuş olduğu özgürlük telefonunuz üzerinde istediğiniz gibi özelleştirmeler yapmanıza izin veriyor. Bu özgürlüklerden birisi de Android telefonunuza custom romlar yükleyerek daha işlevsel bir biçimde kullanmak. Ancak custom rom yükleme işleminde herzaman beklediğimiz performansı ve deneyimi bulamayabiliriz. Bazı durumlarda üretici tarafından yayımlanan “stock rom” diye tabir ettiğimiz orijinal işletim sistemi daha stabil ve başarılı bir şekilde çalışıyor ve bundan vazgeçmek istemiyoruz. Peki böyle durumlarda telefonumuzu geliştirmekten vaz mı geçeceğiz? Tabi ki de hayır. Xposed dünyası Android işletim sisteminin sunmuş olduğu en büyük nimetlerden. Yükleyeceğiniz Xposed mödülleri sayesinde yapabileceğiniz özelleştirmelerin sınırı kalmıyor. Şimdi Xposed Framework sayesinde Android telefonunuzun arayüzünde neler yapabileceğinize bir göz atalım.

NOT: Daha önce Xposed Framework kullanmadıysanız bu konuya gidip çeşitli bilgiler edinebilir ve kurulum işlemini yapabilirsiniz.

Flat Style Colored Bars

Flat Style Colored Bars

Android işletim sisteminin Android Lolipop sürümü ile geçmiş olduğu Flat Style, birçok uygulama geliştiricisinin kullanmış olduğu bir tasarım. Flat Style ile durum çubuğu çalışan uygulamanın rengine göre değişip şık bir görünüş sunar. Yeni Flat tasarımını tüm uygulamalarda varsayılan bir özellik olarak kullanmak içinse Flat Style Colored Bars modülünü indirip yüklemeniz gerekiyor.

İlgili modülü buradan veya Google Play Store üzerinden indirip yükleyin.

Flat Style Colored Bars
Flat Style Colored Bars
Developer: Igor A. Bocharov
Price: Free

Xposed Installer uygulamasını açıp ilgili modülü etkinleştirin ve cihazınızı yeniden başlatın.

Flat Style Bar Indicators

unnamed

Durum çubuğunu uygulama rengine göre değiştirdik. Peki durum çubuğu simgeleri ne olacak? Onunda kolayı var. Flat Style Bar Indicators modülü sayesinde durum çubuğu simgelerini Flat düzen simgeleri ile değiştirebilir ve şekil ve boyut bakımından özelleştirebilirsiniz.

İlgili modülü buradan veya Google Play Store üzerinden indirip etkinleştirin ve cihazınızı yeniden başlatın. Daha sonra görseldeki gibi özelleştirmeler yapabilirsiniz.

Flat Style Bar Indicators
Flat Style Bar Indicators
Flat Style Colored Keyboard

flat style keyboard

Durum çuubuğu rengi ve simgelerini hallettik. Şimdi sıra klavyemizde. Telefonunuzda kullandığımız klavye uygulamasından sıkılıp yeni alternatiflere yöneldiğiniz zamanlar olmuştur. Böyle durumlarda üç farklı önceliğiniz olmalı. Performas, kelime tahmini ve tasarım. Kelime tahmini ve performansı en iyi telefonunuzdaki standart klavye uygulaması verebilir. Ancak önceliğiniz tasarımsa size bu konuda Flat Style Colored Keyboard uygulamasını önerebiliriz. Çalışır durumda olan uygulamanın rengine göre değişen klavye cihaza apayrı bir hava katıyor.

Flat Style Colored Keyboard modülünü buradan indirip yükledikten sonra etkinleştirip yeniden başlatın. Ancak modülü kullanabilmeniz için cihazınızda Google Klavye uygulaması olması gerekiyor.

Gboard - Google Klavye
Gboard - Google Klavye
Developer: Google LLC
Price: Free
Unicon

icon paketi

Telefonumuzun arayüzünü Flat dizayn’a uyarladık. Şimdi sıra uygulama simgelerinde. Normalde uygulama simgelerini telefonunuzdaki Luncher uygulaması ile uyumlu bir ikon paketi indirip yükleyerek değiştirmeniz mümkün. Ancak beğendiğiniz bir ikon paketi kullandığınız Luncher ile uyumlu değilse bu durumda devreye Unicon modülü giriyor. Unicon modülü kullandığınız luncher uygulamasına bakmadan indirdiğiniz ikon paketini kullanabilmenizi sağlıyor.

İlgili modülü indirip yükledikten sonra aktifleştirip cihazınızı yeniden başlatın.

Unicon - Icon Themer
Unicon - Icon Themer
Developer: Faruq Rasid
Price: Free

Eğer birkaç ikon paketi uygulaması önermemizi isterseniz bu bağlantıya gidebilirsiniz.

Sanal Tuşları Özelleştirin

Xstana

Telefonunuzdaki sanal tuşları keyfinize göre düzenleyebileceğiniz Xstana modülünü daha önce sizinle burada paylaşmıştık. Eğer Android cihazınızda sanal tuş bulunmuyorsa bu konudan telefonunuza sanal tuş ekleyerek istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz.

Device Faker

Buraya kadar Android telefonunuzun arayüzünde Xposed modülleri ile neler yapabileceğinizi anlattık. Cihazın dış görünüşü tamamen değiştiğine göre artık telefona yeni bir isim vermek gerekiyor. Device Faker modülü cihazınızın marka, model ve Android sürümü kısacası Telefon Hakkında  bölümünü değiştirmenizi sağlıyor. Şunu da belirtelim; bu modül cihazın Android sürümünü ya da modelini gerçekten değiştirmiyor. Sadece eğlence amaçlı olarak kullanabilir ve kücük bir işlemle geri alabilirsiniz.

device faker

İlgili modülü buradan indirip yükleyin ve aktifleştirdikten sonra cihazınızı yeniden başlatın. Device Faker modülünü açtığınızda cihaz listesini açıp, listedeki cihazları ve Android sürümü gibi özellikleri seçip kullanabilirsiniz. Eğer cihazınızın orijinal ayarlarına dönmek isterseniz “Restore Original info” butonunu kullanmanız yeterli.

Android işletim sisteminin sunduğu özgürlük ve Xposed Framework dünyasının çeşitliliğiyle akıllı telefonunuzu arayüz bakımından nasıl özelleştirebileceğinizi anlattık. Peki siz bu anlamda hangi Xposed modüllerini kullanıyorsunuz? Deneyim ve önerilerinizi bizimle paylaşın.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz