Android Smart Lock özelliği nedir?

0
8519

Android Smart Lock özelliğini biliyor musunuz? Bilmiyorsanız yazımızda bu özellik hakkında bahsettik.


Android smart lock bazı durumlarda șifre girmeden kolay bir kilit açmaya yarayan bir özelliktir. “Smart Lock” kelimesinin Türkçe anlamı ise “Akıllı kilit” anlamına geliyor. Android 5.0 Lollipop ve üstü sürümleri destekleyen bu özelliğin işlevlerini ve nasıl kullanıldığını sizin için paylaşalım istedik.

Bu özelliği kullanmak için hiç bir uygulama indirmenize gerek yoktur. Android 5.0 Lollipop ve üstü sürümler de ön yüklü olarak gelmektedir ve 5.0 Lollipop öncesi sürümleri desteklemektedir. Şimdi nasıl kullanıldığına ve özellik detaylarına geçelim.

Telefonunuzun ana ekranına gelin. Uygulamalar ekranına gelip “Ayarlar” uygulamasına girin.

Smart Lock - 1

Ayarlardan “Kilit ekranı” bölümüne girip Smart Lock seçeneğine dokunun. Eğer Smart Lock gözükmüyorsa diğer maddedeki işlemi yapabilirsiniz.

Smart Lock - 2

Kilit ekranı bölümünde Smart Lock gözükmüyorsa ilk olarak “Güven aracıları” kısmına girmeniz gerekebilir. Bu kısımda “Smart Lock (Google)” seçeneğini açmanız gerekiyor. Kapalı ise açın.

Smart Lock - 3

“Güven aracıları” kısmından geri çıkarak “Smart Lock” kısmına tıklayıp  kullandığınız ekran kilidi şifresini girin. İlk girdiğinizde aşağıdaki gibi “Smart Lock nedir?” ekrane gelecektir, sağ alt köşede “ANLADIM” seçeneğine dokunun. Karşınıza 4 tane Smart Lock özelliği çıkacaktır. Bu özelliklerin ne olduğunu söyleyelim.

Smart Lock - Seçenekler

  1. Güvenilen cihazlar: Buraya eklediğiniz bluetooth cihazlarına bağlı olduğunuz da cihazınız kilitlenmeyecektir ve kilit ekranı şifrenizi girmeden cihazınızın kilidini eklediğiniz bluetooth cihazlarına bağlı olduğunuz sürece otomatik açabilirsiniz.Smart Lock - Güvenilen Cihaz
  2. Güvendiğiniz yerler: Buraya ekleyeceğiniz konum bilgileri ile cihazınızın kilidi şifre girmeden eklediğiniz yerlerde otomatik olarak açılacaktır. Örneğin evinizin bulunduğu konumu eklediğiniz de cihazınızın kilidi otomatik olarak açılır diğer yerlerde ise kilitlenir. Bu özelliğin düzgün kullanılması için konum bilgisi özelliğinin sürekli açık olması gerekir.Smart Lock - Güvenilen Yer

3. Güvenilen ses: Bu özellik eklediğiniz ses ile kilit açmanızı sağlar fakat şu an ülkemizde desteklenmiyor.

4. Üzerinizde olduğunu algılama: Bu özellik cihazınızın sensörlerini kullanarak telefon elinizde iken veya hareket halinde iken cihazınızın kilidi otomatik olarak açılır. Cihaz sabit bir yerde olduğunda kilitlenir. Bu özellik üzerinizde olduğunu algılayarak cihazınızın kilidini açar fakat siz mi? Yoksa başkası mı? Olduğunu bilemez yani cihazınızın kilidi bu özellik tarafından açılırsa cihazı alan başka kişi cihazınızda ki verilere erișebilir.

Smart Lock - Üzerinde

 

Smart Lock özelliğini bulma açısından aşağıdaki videoyu da izleyebilirsiniz.

ÖNEMLİ NOT:  Smart Lock özelliği ayarı ve güven aracıları ayarı yeri her cihazda farklı olabilir. Örneğin bu cihazımızda Menü -> Ayarlar > Kilit ekranı bölümünde yer almasına rağmen çoğu Android cihazda Menü -> Ayarlar -> Güvenlik bölümünde yer alabildiğini belirtelim. Eğer güvenlik bölümünde yoksa tüm ayarlar bölümlerine bakmanızda fayda var.

Smart Lock özelliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi bizimle paylaşabilir misiniz?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz