Android Sistem Uygulamalarının Güncellemelerini Sisteme Entegre Edin!

1
1013

Android cihazınızda sistem uygulamalarının güncellemelerini sisteme entegre ederek dahili depolama alanımızda daha fazla boş alan açabilirsiniz. Detaylar bu yazımızda.

Android cihazınızda sistem uygulamalarını güncelleyince dahili depolama alanınızda boş alan azalıyor mu? Peki sistem uygulamalarının güncellemelerini sisteme entegre ederek dahili depolama alanınızda güncelleme yapmamış gibi boş alan açabileceğinizi biliyor muydunuz?

Android cihazların dahili depolama alanları Stock ROM (Sistem yazılımı) ve Cache (Sistem önbelleği) için bölümlendirilir. Son kullanıcılar dahili depolama alanlarının tamamını kullanamazlar yani son kullanıcı 32 GB depolama kapasitesi olan bir akıllı telefonun sadece cihaza göre değişmekle birlikte sadece 24 GB gibi depolama alanını kullanabiliyor. Sistem ve önbellek depolama alanı bilgilerini görmek istiyorsanız Google Play Store üzerinden “Diskinfo” isimli uygulamayı indirebilirsiniz.

DiskInfo
DiskInfo
Developer: Kuder Apps
Price: Free

Android Sistem Uygulamalarının Güncellemelerini Sisteme Entegre Edin!Android Sistem Uygulamalarının Güncellemelerini Sisteme Entegre Edin!

Android cihazınızı ilk aldığınızda sistem uygulamalarının sizin alanınızda çok fazla yer kaplamadığını fark etmişsinizdir çünkü güncellenmemiș sistem uygulamaları sistem için ayrılmış olan depolama alanından yer kaplar böylelikle kullanıcıya ayrılmış depolama alanını fazla kullanmazlar. Ancak sistem uygulamaları güncellediğinde kullanıcıya ayrılmış depolama alanını kullanıcı uygulaması gibi kullanır güncellenen sistem uygulamaları sistem için ayrılmış olan depolama alanını kullanmaz.

Sistem uygulamalarının güncellemelerini sisteme entegre ederek dahili depolama alanınızda boş alan açabilirsiniz. Bu işlemi yapmanız için cihazınızda Root erişimi olmalıdır eğer root erişimi hakkında bilginiz yoksa sizin için hazırladığımız Bu konuyu inceleyin.

Sistem uygulamalarının güncellemelerini sisteme entegre etmek için öncelikle Google Play Store üzerinden “Link2SD” isimli uygulamayı indirmeniz gerekiyor.

Link2SD
Link2SD
Developer: Bulent Akpinar
Price: Free

Uygulamayı indirip açmadan önce güncellenmemiș sistem uygulamalarının boyutuna bakalım. Galaxy S4 cihazımda Google Play Müzik uygulaması sadece 796 KB yer kaplıyor. (Bu boyut cihaza ve yazılıma göre değişiklik gösterebilir.)

Android Sistem Uygulamalarının Güncellemelerini Sisteme Entegre Edin!

Google Play Müzik uygulamasını 6.13 sürümüne güncellediğimizde uygulamanın boyutu 50,78 MB boyutuna yükseldiğini görüyoruz.

Android Sistem Uygulamalarının Güncellemelerini Sisteme Entegre Edin!

Şimdi güncellediğimiz Google Play Müzik uygulamasını sisteme entegre edelim. İndirdiğiniz “Link2SD” isimli uygulamayı açın. Uygulamayı açtığınızda sağ üst köşede ok işareti ile gösterdiğimiz 3 çizgiye dokunun. Açılan pencereden  “Güncellenmiş” seçeneğine dokunun.

Android Sistem Uygulamalarının Güncellemelerini Sisteme Entegre Edin!Android Sistem Uygulamalarının Güncellemelerini Sisteme Entegre Edin!

Karşınıza güncellenmiş sistem uygulamaları çıkacaktır sisteme entegre etmek istediğiniz uygulamanın üzerine basılı tutunun. Açılan seçeneklerden “Güncellemeyi sisteme dahil et” seçeneğine dokunun ve onay penceresinde “Tamam” seçeneğine dokunun. İșlem bittiğinde cihazınızı yeniden başlatın.

Android Sistem Uygulamalarının Güncellemelerini Sisteme Entegre Edin!Android Sistem Uygulamalarının Güncellemelerini Sisteme Entegre Edin!Android Sistem Uygulamalarının Güncellemelerini Sisteme Entegre Edin!

Google Play Müzik uygulamasının 6.13 sürümünü sisteme entegre ettiğimizde uygulama boyutunun 848 KB boyutuna düştüğünü görüyoruz.

Android Sistem Uygulamalarının Güncellemelerini Sisteme Entegre Edin!

 

1 YORUM

  1. “Link2SD” programını uzun zaman önce kullanmıştım, görmeyeli çok geliştirilmiş, tek başına yeterli oldu. Telefonun root kilidini yeni açtım, iki gündür saçma sapan programlarla uğraşıyordum, makale yazılalı iki yıl olmuş ama hâlâ geçerli. Teşekkürler.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz