Android Recovery Nedir? TWRP ve Clockwork Recovery Nedir?

30
10968
TWRP

Recovery modu, cihazı normal yolla açmak yerine belirli bir tuş kombinasyonu girilebilen özel bir bölümdür.

Bazı firmalar bu bölüm için kendi yazılımlarını yazmışlarsa da farklı gelişticiler, farklı telefon modelleri için kendi recovery yazılımlarını geliştirmektedir.

Recovery sisteminin işlevlerinden bazıları:

 • Kurulu sistemin yedeğini almak ve geri yüklemek
 • Farklı ROM kurmak
 • Root dosyalarını kurmak
 • Önbelleği ya da kullanıcı dosyalarını sıfırlamak
 • Cihazı fabrika ayarlarına döndürmek

Eğer custom ROM yüklemeyi düşünüyorsanız, üçüncü parti bir recovery kurulması faydalı olacaktır. Bu sayede zip dosyası olarak indirmiş olduğunuz ROM’ları telefonunuza yükleyebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

Üçüncü parti recovery yükleme işlemi, telefona göre rootlama işleminden önce ya da sonra olabilmektedir.

Şu an iki başlıca ücretsiz recovery projesi bulunmaktadır.

Recovery projelerinin yanında vermiş olduğum linklerden cihazınızla uyumlu olup olmadıklarını kontrol edebilirsiniz.

Bu projelerinin yüklenmesi her bir telefon için farklı olduğundan bu yazıda yer verilmemiştir.

TWRP
TWRP

30 YORUM

 1. Selamlar galaxy mini cihaza sahibim, gizli kodlarda 2663 koduna denk geldim update deyince dokunmatik özelliği tamemen gitti ne yapabilirim ? Yardımlarınızı beklıyorum şimdiden teşekürler 🙂 Stock rom atıncada düzelmiyor,romu atınca SON seçeneği geliyor ona bile tıklamanıza izin yok anlamadım gitti.

  • Merhaba,

   Zaten cihazınızda şu an TWRP Recovery var. Eğer telefonunuz açılmıyorsa custom rom dosyasını atmak için “Mount” seçeneğini, yeni romu yüklemek için ise “Install” butonunu kullanabilirsiniz.

   • Şu an telefonum açılmıyor. Siyah ekranda kaldı, bir süre sonra da kendiliğinden kapanıyor. Bunu iptal edebilir miyiz? Telefonumu nasıl açabilirim ?

     • Factory hard reset ekranına girebiliyorum. Buradan power tuşuna basarsam recovery ekranı gelecek sanırım? Power tuşuna basayım mı?

     • Lütfen yardım edin telefonum açılmıyor. Hard reset atarsam twrp recovery de silinecek mi?

     • Hayır indirmedim. Şöyle bir şey buldum işe yarar mı:

      TWRP ekranındayken Advanced > Terminal Command kısmına aşağıdaki kodu yazınca düzeliyormuş sanırım. Bir arkadaş yazmış ve telefonu yeni almış gibi baştan başlamış.

      Kod:
      dd if=/dev/zero of=/dev/block/platform/msm_sdcc.1/by-name/fota

     • TWRP ekranında Wipe işlemlerini yapınca da yeni almış gibi baştan başlar, tabi romla ilgili bir sorun yoksa. Kod yerine Wipe işlemlerini yapabilirsiniz. Wipe menüsünden “Advanced Wipe” seçeneği seçip açılan ekrandan hepsini seçip “Swipe to Wipe” kaydırma çubuğunu kullanabilirsiniz.

     • Dediklerinizi yaptım, telefon güç tuşuna basılı tutularak veya kendiliğinden açılmadı. Şarja taktığımda kendiliğinden açıldı ve LG logosu uzun süredir duruyor ekranda..

 2. admin benim telefonum Lenovo A328 ben bu telefona TWRP kurdum cm11 indirdim (Telefona Uygun) fakat yüklerkn hata verdi bende orada reboot yazısına tıkladım ve şimdi açılma ekranın da kaldı TWRP yi açabilsem normal haline döndürebiliriim.
  Nasıl recovery modda açacağım telefonumu??

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz