Android Pay ve Samsung Pay arasında ne fark var?

0
1058

Henüz ülkemizde geçerli olmasa da Android Pay ve Samsung Pay arasındaki farkların ne olduğunu bilmek hepimizin hakkı değil mi? Bilmediğimiz bir şeyi neden kullanalım?

Eğer Samsung marka bir Android cihaz aldıysanız Android Pay ve Samsung Pay uygulamalarından istediğinizi kullanabilirsiniz. Peki bu ödeme platformları arasındaki farklar ne? Hangisi kullanmalısınız? İşte bu yüzden bu tür sorularınıza cevap bulabileceğiniz bu yazıyı hazırladık.

Android Pay

Android-Pay

Android Pay, Google’ın eski Google Cüzdan (Wallet) sisteminin yerini alan bir sistem. Google Cüzdan sistemindeki gibi Google Pay de telefonunuz ile uygun donanıma sahip mağazalardaki ödeme terminali (POS cihazı vb.) arasında ödeme bilgilerinin aktarılması için Yakın Alan İletişimi (NFC) teknolojisini kullanıyor. Banka kartı veya kredi kartı bilgilerinizi Android Pay uygulamasına bir kez girdiğinizde, mağazalarda telefonunuzu kullanarak ödemeler yapabilirsiniz. Android Pay, çalışabilmesi başka bir deyişle ödeme bilgilerinizi güvenli bir şekilde gönderebilmesi için cihazınızda güvenliğe sahip bir ekran kilidi olmalıdır. Bu güvenlikli ekran kilidi ise desen, şifre, PIN veya parmak izi olabilir.

Bütün bankalar veya kartlar Android Pay tarafından desteklenmemektedir. Google desklenen kartlar ve bankalarla ilgili bir listeye sahip. Bu listeye bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Bu listenin dışında emin olmak için bankanızla iletişim geçmenizi öneriyoruz. Ayrıca şunu belirtmek istiyoruz, Android Pay şu anda sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde geçerlidir. Google listesine daha fazla banka eklemek için çalışmalar yapmaktadır.

Android Pay hediye kartlarını da desteklemektedir. Android Pay uygulamasına hediye kartlarını girdiğinizde telefonunuzun ekranında ilgili şirket, dükkan, market, yemek şirketi vb. tarafından okunabilecek bir barkod gözükecek. Çeşitli programlardan sadece sistem tarafından tanınabilen hediye kartları ekleyebilirsiniz. Daha önceden Google Cüzdan’da yapıldığı gibi rastgele numaralar ekleyemezsiniz.

Android Pay, NFC ve HCE desteğine sahip Android 4.4 ve üstü cihazlarda çalışmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşıyorsanız veya bu ülkeye seyahat ettiyseniz, mobil operatörünüz ne olursa olsun Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunduğunuz süre boyunca Android Pay uygulamasını sorunsuzca kullanabilirsiniz.

Tabi burada büyük bir sorun var. Android Pay’i hangi mağazalar hangi yemek şirketleri destekliyor? Google bunun için de bir listeye sahip. Bu bağlantıdan ulaşabileceğiniz listede McDonald’s, SUBWAY, Nike, Pepsi ve çok daha fazla büyük zincirleri bulabilirsiniz. Android Pay, Amerika Birleşik Devletleri’nde bir milyondan fazla mağaza tarafından desteklenmekte ve bu sayıda her gün artmaktadır.

Samsung Pay

Samsung-Pay

Samsung tarafından geliştirilen Samsung Pay, Android Pay sistemine benzer şekilde çalışmaktadır. Android Pay’de olduğu gibi Samsung Pay uygulamasına banka kartı, kredi kartı ve hediye kartları girebilir ve mağazalarda ödemek için telefonunuzu kullanabilirsiniz.

Samsung Pay, Yakın Alan İletişimi (NFC) teknolojisini destekleyen mağazalarda MST (Manyetik Güvenli Aktarım) teknolojisiyle çalışmaktadır. MST teknolojisi, eski POS cihazlarında da Samsung Pay’i kullanabilmenizi sağlıyor. Başka bir deyişle kartınızı kaydırdığınız herhangi bir ödeme terminalinde Samsung Pay’i kullanabilirsiniz. Samsung Pay’i cihazınızda etkinleştirdikten sonra, parmak izinizle veya isterseniz PIN ile kullanabilirsiniz. Uygulamaya parmak iziniz veya PIN ile yetkilendirme verdikten sonra ödeme terminaline telefonunuzu yakınlaştırdığınızda terminal telefonunuzu algılayacak ve ödeme işlemini gerçekleştirecektir. Android Pay’de olduğu gibi ödeme sanal bir kart numarasıyla tek seferlik yetkilendirme ile yapılmaktadır. Yani tamamen güvenli olduğunu söyleyebiliriz.

NFC teknolojisinde olduğu gibi bir mağazada MST teknolojisini kullanarak ödeme yapmak için herhangi bir destek gerekmemektedir. Zaten ödeme yöntemi olarak kredi kartını kabul ediyorlarsa Samsung Pay’i de kabul edeceklerdir. Yani ödeme terminalinin NFC desteği olmasına gerek yok. Samsung Pay her ne kadar büyük kolaylıklar sunsa da ATM, Parkmetre (özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde çok sayıda bulunmaktadır.) cihazları gibi kart yerleştirdiğiniz sistemlerde Samsung Pay çalışmayacaktır. Bu yüzden kartınızı yanınızdan eksik etmemenizi öneriyoruz. 🙂

Android Pay’e göre Samsung Pay daha az sayıda banklar ve kartlar ile çalışmaktadır. Başlangıç olarak Samsung Bank of America, Citi ve U.S. Bank yanı sıra MasterCard, VISA ve American Express ile çalışmaktadır. Eğer kartınızı Samsung Pay uygulamasına ekleyebilirseniz, tüm kartlarınızla aynı deneyime sahip olacaksınız. Kartınız veya kartlarınız sorunsuz çalışacaktır.

Samsung Pay hakkında en büyük sorun cihaz uyumluluğu. Uygulama sadece Samsung Galaxy S6, S6 Edge, S6 Edge+, Note 5 ve çıkacak olan son cihazlarda çalışmaktadır. Bunun yanı sıra kullandığınız cihazın Amerika Birleşik Devletleri için dağıtılan modelini kullanmanız gerekmektedir. Yani Amerika’ya gittiğinizde Türkiye’den aldığınız cihazda Samsung Pay’i kullanamazsınız.

Android Pay ve Samsung Pay hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz