Android Noktası Uygulamamız Yayında!

0
560

an-header

Sizden gelen talepler üzerine Tekno Bölge mobil uygulaması artık Google Play Store(TM)’da.

Biz (Çağdaş ve Oğuz) uzun zamandır Tekno Bölge için bir uygulama hazırlamayı düşünüyorduk.  Ancak sitenin diğer işleriyle uğraşmaktan pek vakit bulamıyorduk.  Ben (Çağdaş) daha çok yazılarla ilgilendiğim ve Oğuz, arkaplanla uğraştığı için uygulamanın önemli bir kısmında iş Oğuz’a düşüyordu diyebilirim.

Oğuz’un aslında düşüncesi çok daha kapsamlı bir uygulama hazırlamaktı (çünkü hazır olan uygulamaları beğenmiyordu) ancak gerek sizden aldığımız yorumlar gerekse diğer yazarların ısrarları üzerine şimdiye kadar yaptıklarımızı Beta olarak paylaşma kararı aldık.

Her ne kadar bir blog için uygulama yazmak kolay gibi gözükse de arkaplanda iletişimleri sağlamak, önbellekleme, sunucuyu yormamak gibi bir çok teknik detayı halletmek gerekiyordu. İlk amacımız bunları çözmek olduğundan şu an Beta olarak sunduğumuz uygulamada görmeyi bekleyebileceğiniz pek çok özellik bulamayacaksınız ve muhtemelen ufak tefek hatalara rastlamanız da olası. Zaman geçtikçe uygulamayı güncelleyerek çeşitli özellikler ekleyeceğiz.

Olabildiğince material design konseptine uygun kalmaya çalıştığımız uygulamayı performans nedeniyle ne yazık ki Android 4.1 altındaki cihazlara sunmadık.

Uygulamanın gelişimi sırasında Oğuz ile aramda geçen bir anımı paylaşmak istiyorum. Sanırım arama özelliğini ekleyeceğimiz zamandı. Ne yaparsam yapayım, bir türlü ekleyemiyordum. Çok basit olduğunu düşünebilirsiniz, evet bence de çok basitti (!). Bir gün boyunca aklıma takıldı, gece 3-4 kez bilgisayarı açtım. Sabaha kadar uyumamıştım, ancak yapamamıştım da. En sonunda ne oldu biliyor musunuz? Uygulamayla ilgili bilgisayarımda olan bütün dosyaları sildim, Oğuz’a mesaj attım ve dedim ki “olmuyor, çıldıracağım.” Daha sonra Oğuz halletti ve bana mesaj attı. Bende bir merak oluştu dolayısıyla, uygulamayla ilgili her şeyi geri yükledim ve inceledim. Neyse arkadaşlar daha ne hikayeler birikecek, yaşayıp göreceğiz. 🙂

Bu uygulamayı bir bebeğin emeklemeye başladığı ânı gibi düşünebilirsiniz. Uygulamamız hakkında olumlu ve olumsuz eleştirilerinize, bunun yanı sıra her türlü önerinize açık olduğumuzu bilmenizi istiyoruz. Uygulamayı her güncellediğimizde bu yazımızı da güncelleyeceğiz, bu yüzden sürekli takip etmenizi öneriyoruz.

Uygulamamızı Google Play Store üzerinden indirebilir ve bol bol yıldız verebilirsiniz. 🙂

Tekno Bölge
Tekno Bölge
Developer: Oguz Kirat
Price: Free

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz